Více času na podstatné
Na pražské čističce odpadních vod je vyhlášena havárie I. kategorie, původce znečištění není znám
Nepovolené vypouštění odpadů na stokové síti zřejmě zapříčinilo nejvyšší průměrné koncentrace všech důležitých ukazatelů znečištění na přítoku do Ústřední čistírny odpadních vod Praha. Ačkoliv veškeré provozní systémy ÚČOV Praha pracují na plný výkon čistírna není schopna se s tímto zvýšeným zatížením dlouhodobě vyrovnat. Hlavní město Praha je tak nuceno přistoupit k jednání o havarijních limitech vypouštění odpadních vod.
Od poloviny února čistírna na přítoku zaznamenává nadstandardně vysoké koncentrace znečištění v ukazateli CHSKcr, NL, Nc, TIN, N-NH4, které vzhledem k biologicky aktivnímu charakteru nemohou pocházet z legálního vypouštění. „Přes veškerou dlouhodobou snahu provozovatele, České inspekce životního prostředí a vodoprávního úřadu jsme doposud původce této zátěže neidentifikovali. Jedná se pravděpodobně o zdroj nelegálního původu. Šetření však i nadále intenzivně probíhají. Vzhledem ke způsobené škodě připravujeme trestní oznámení na neznámého pachatele,“ prohlásila radní pro oblast infrastruktury, technické vybavenosti a životního prostředí Jana Plamínková.
AKTUALIZACE 9.4 (ČTK): Vedení Pražských vodovodů a kanalizací (PVK) chystá trestní oznámení na neznámého pachatele. Důvodem je nelegální vypouštění vysoce znečištěné vody do pražské kanalizace. ČTK to dnes řekl mluvčí PVK Tomáš Mrázek. Stejný krok již ve středu oznámilo vedení Prahy. "Znění trestního oznámení nyní projednávají právníci, o jaký trestný čin by se podle nich mohlo případně jednat, zatím není jasně definováno," řekl Mrázek. V úvahu přichází například trestný čin obecného ohrožení.
Ačkoliv veškeré provozní systémy ÚČOV Praha pracují na plný výkon a do technologické linky je dávkováno maximální možné množství speciálních chemikálií za účelem zvýšení účinnosti a stabilizace čistícího procesu, není čistírna schopna se s tímto zvýšeným zatížením dlouhodobě vyrovnat. Vzhledem k tomu došlo v posledních týdnech k anaerobnímu rozpadu primárního kalu v usazovacích nádržích a tím k následnému extrémnímu zatížení biologické linky organickým znečištěním. To má za následek zásadní potlačení již tak v zimním období zpomaleného procesu nitrifikace (1. stupeň pro odstraňování dusíku).
Kvůli narušení čistícího procesu dostoupila koncentrace znečistění v ukazateli celkový dusík maximálního povoleného limitu 35 mg/l a provozovatel byl nucen vyhlásit havárii I. kategorie. „Bohužel nastartování procesu nitrifikace není v případě ÚČOV Praha jednoduchou a rychlou záležitostí. Navíc zcela závisí na charakteru a koncentraci znečištění odpadních vod na přítoku a na klimatických podmínkách, především teplotě,“ upozornila radní Plamínková.
Hlavní město Praha je tak nuceno přistoupit k jednání o havarijních limitech vypouštění odpadních vod do vod povrchových na dobu nutnou pro znovuobnovení čistících procesů.