Více času na podstatné

MŽP navrhuje snížení poplatků za vynětí orné půdy. SFŽP chystá půjčky na vodohospodářskou infrastrukturu

06.11.2015 07:36

Rozpočet Státního fondu životního prostředí počítá příští rok s výdaji 1,9 miliardy korun, převážně na financování končícího Operačního programu Životní prostředí a chystá spolufinancování nového programu formou půjčky pro obce a města na vodohospodářskou infrastrukturu. Ministerstvo životního prostředí navrhuje snížení poplatků za vynětí půdy ze zemědělského půdního fondu pro rodinné domy. Rozpočet MŽP, SFŽP a novelu zákona o ochraně zemědělského půdního fondu projednal Sněmovní výbor pro životní prostředí dne 4. listopadu.

Ministerstvo životního prostředí chce, aby se poplatky za vynětí půdy ze zemědělského půdního fondu pro rodinné domy snížily, nikoliv rušily, jak prosazovali poslanci TOP 09. Předložilo proto pozměňovací návrh k projednávanému zákonu o ochraně zemědělského půdního fondu, kterým se poslanci zabývají ve výborech.

"Návrh ministerstva na rozdíl od poslaneckého návrhu nedává výstavbu rodinných domů zcela mimo režim zákona, ale navrhuje výrazné snížení odvodů za odnětí zemědělské půdy pro individuální výstavbu rodinných domů," řekla ČTK mluvčí resortu Petra Roubíčková.

Z důvodové zprávy k ministerskému návrhu vyplývá, že lidé by na poplatku měli zaplatit za dům o ploše 200 metrů čtverečných maximálně 36 tisíc korun. Maximální odvod za metr čtvereční by měl být podle ministerstva 180 korun. U staveb domů by se tak neměla zohledňovat ekologická váha prostředí, ve kterém se má stavět.

Poplatky by podle opoziční předlohy neměly odvádět ani kraje a obce při výstavbě silnic, osvobozeny by byly i veřejně prospěšné stavby, tedy třeba školy nebo hřiště. U staveb pozemních komunikací nemusí poplatek hradit stát, naproti tomu kraje a obce ho musí zaplatit.

U staveb pro bydlení podle návrhu TOP 09 nemá být nutný ani úřední souhlas s vynětím pozemku z půdního fondu, čímž by se výstavba rodinných domů podle předkladatelů usnadnila. Poslankyně Věra Kovářová již dříve uvedla, že poplatek za vynětí z fondu může nyní dosáhnout až 1500 korun za metr čtvereční, a může tedy převýšit cenu metru čtverečního parcely.

Novela zákona o ochraně zemědělského půdního fondu (ST543) prošla prvním čtením na 31. schůzi dne 29.9.2015 (více ZDE). Poslanci podpořili návrh i přes nesouhlas vlády. Vláda argumentovala mimo jiné tím, že návrh je jen obtížně slučitelný s právem EU, protože osvobození od odvodů představuje veřejnou podporu, kterou upravuje unijní právo.

Předložený návrh podle navrhovatelů jednak usnadňuje výstavbu rodinných domů na zastavitelných plochách, když k nim nevyžaduje souhlas orgánu ochrany zemědělského půdního fondu, jednak odstraňuje diskriminační úpravu, podle níž za odnětí půdy, na níž bude vystavěna pozemní komunikace, jsou povinny platit obce a kraje, ne však stát, který jako jediný má zcela nepochopitelně stanovenou výjimku.

 

Rozpočet MŽP a SFŽP

Sněmovní výbor pro životní prostředí také schválil rozpočet ministerstva životního prostředí pro příští rok. Příjmy a výdaje jsou téměř vyrovnané, příjmy činí 9,23 miliardy korun a výdaje 9,4 miliardy Kč.

Příjmy MŽP pro rok 2016 ve výši 3,3 miliardy půjdou z evropských fondů a finančních mechanismů a 5,7 miliardy korun budou předpokládané příjmy z emisních povolenek, které oproti letošku vzrostly o 25 procent. Podle státního tajemníka MŽP Jana Landy poputují příští rok v rámci výdajů 3,3 miliardy korun z evropských peněz, 2,85 miliardy z prodeje emisních povolenek a 3,24 miliardy poslouží především na provoz resortních organizací.

Peníze v kapitole pro nevládní organizace míří na enviromentální vzdělávání a záchranné stanice pro handicapované živočichy. Právě ty měly v poslední době obavy o svou budoucnost. Peníze naopak klesnou ČHMÚ a České geologické službě, které ukončily některé projekty. Výdaje resortu podle Landy nejvíce směřují do zvyšování kvality ovzduší v lidských sídlech, jde o známé „kotlíkové dotace“ a další úspory energií.

Po letním jednání s ministrem financí dostane MŽP navíc více než 100 milionů korun. Ministerstvo bude mít více peněz na péči o přírodu a krajinu, zvýšení počtu inspektorů životního prostředí, platby osobám za znemožněnou činnost v chráněných oblastech i na záchranu živočichů.

Výbor dále schválil rozpočet Státního fondu životního prostředí, který počítá příští rok s výdaji 1,9 miliardy korun, převážně na financování končícího Operačního programu Životní prostředí a chystá spolufinancování nového programu formou půjčky pro obce a města na vodohospodářskou infrastrukturu. Ostatní výdaje například poputují na likvidaci černých skládek nebo třeba na novou městskou zeleň.