Více času na podstatné

Ministerstvo zemědělství má plán na efektivní využití biomasy do roku 2020

13.09.2012 14:53

Ministr zemědělství Petr Bendl včera předložil vládě k projednání Akční plán pro biomasu v ČR na období 2012 – 2020. Jeho cílem je především vymezit opatření a principy, která povedou k účelnému využití energetického potenciálu biomasy a pomohou tak naplnit závazky ČR pro výrobu energie z obnovitelných zdrojů do roku 2020. Podíl energie na hrubé domácí spotřebě by měl v roce 2020 dosáhnout 13,5 % a podíl obnovitelné energie v dopravě 10 %.

Ministerstvu zemědělství a Ministerstvu průmyslu a obchodu se podařilo vzájemně propojit předložení Státní energetické koncepce a zpracování „Akčního plánu pro biomasu, který obsahově na tuto koncepci navazuje, neboť biomasa zaujímá stále významnější komplementární postavení v energetickém mixu energetických zdrojů v ČR. „Cílem Akčního plánu pro biomasu je propojit zajištění potravinové soběstačnosti země, která je prioritou zemědělské činnosti, s  účinným využitím zbývající zemědělské půdy a lesní dendromasy pro energetickou potřebu. Účelem je upřesnění odhadu možného přínosu biomasy pro energetickou bilanci České republiky. Akční plán nestanovuje závazné množství energie z obnovitelných zdrojů, ale určuje množství energie, která by mohla být v naší republice vyrobena z  biomasy s výhledem do roku 2020,“ řekl ministr zemědělství Petr Bendl.

Prioritní využití zemědělské půdy v České republice spočívá v zajištění potravinové soběstačnosti. Na rozdíl od řady jiných zemí však disponuje naše republika dostatečnou rozlohou půdy k zajištění tohoto strategického cíle. Část půdního fondu je tak možné využít  pro energetické účely. Akční plán pro biomasu se soustřeďuje na míru a účelnost tohoto energetického využití biomasy. Mezi energeticky využitelnou biomasu ze zemědělské produkce patří zbytková biomasa navázaná na živočišnou výrobu (sláma, plevy, výpalky, šroty, exkrementy), cíleně pěstovaná biomasa, trvalé travní porosty a rychle rostoucí byliny a dřeviny.

Využití biomasy pro výrobu energie má řadu příznivých ekologických, krajinářských nebo regionálně-rozvojových dopadů. Vedle diversifikace zemědělského hospodaření je to rozvoj biodiverzity české krajiny a rovněž možnost pěstování biomasy s půdoochrannými a protipovodňovými opatřeními. Pěstování některých energetických rostlin může snížit rizika eroze a zvýšit retenci půdy. Vhodnou podporou vybraných technologií využití biomasy lze zvýšit zaměstnanost na českém venkově a zároveň snížit strategickou závislost (včetně výdajů) na dovážených primárních zdrojích (uhlí, zemní plyn).

"Využití biomasy se bude v Česku zvyšovat. Plán počítá především s tím, že stát bude dotacemi zvýhodňovat ty, kteří budou používat takzvanou zbytkovou biomasu. Tedy například sejdu, dřevní štěpku nebo biologický odpad z domácností. Nově by měl stát podpořit zejména rozvoj lokální energetiky a v případě bioplynových stanic ty, které budou navázány na zemědělské hospodaření. Izolované bioplynky na kukuřici by dotace naopak již získat neměly. Ministerstvo se zároveň bude snažit prosadit úpravu způsobu výkupu energie z biomasy", uvádějí dnešní Hospodářské noviny.

 

Akční plán pro biomasu v ČR na období 2012 – 2020 ke stažení ZDE.

 

Zdroj: MZe, HN, Vláda ČR