Více času na podstatné
Metrologie a ochrana přírody a krajiny byla dnes tématem Legislativní rada vlády
VÝSLEDKY Návrh věcného záměru zákona o metrologii i návrh novely zákona o ochraně přírody a krajiny dnes schválila Legislativní rada vlády (LRV) na svém zasedání. Oba předpisy doporučila LRV schválit ve znění jejího stanoviska.
Návrh věcného záměru zákona o metrologii:
Současný zákon o metrologii v některých případech nejasně formuluje práva a povinnosti subjektů a neupravuje jednoznačně některé činnosti. Připravovaná právní úprava má nahradit současně platnou a to v celém rozsahu. Věcný záměr zákona tak navrhuje zpřesnit uvádění stanovených měřidel na tuzemský trh, vyhláškami stanovit procesy autorizace a registrace subjektů a orgánů veřejné správy, metrologické a technické požadavky na stanovená měřidla a postupy zkoušek, nově stanovit správní delikty a přestupky a další opatření. Nedochází k rozšíření současného rozsahu regulace v oblasti legální metrologie, regulace je pouze zpřesněna. Účinnost nově zpracovaného zákona o metrologii je navržena od 1. ledna 2020. Zákon předkládá Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO).
Návrh zákona, kterým se mění zákon č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny:
Předmětem navrhované změny je ustanovení § 58 zákona, které upravuje režim náhrad za ztížení zemědělského nebo lesního hospodaření v důsledku ochrany přírody. Potřebu novelizace vyvolaly nejasnosti v praxi, které skončily soudními spory a nakonec rozsudky Nejvyššího soudu ČR.
Novelizací nebude možné finanční náhradu požadovat za újmu za ztížení zemědělského nebo lesního hospodaření na pozemcích, které jsou ve státním vlastnictví (tj. na pozemcích, na kterých hospodaří zejména příspěvkové organizace, státní podniky a jiné státní organizace). Jde o pozemky, na kterých stát daným omezením (zejm. vyhlášením některé kategorie zvláště chráněného území nebo zajištěním druhové ochrany) sám deklaroval veřejný zájem na ochraně přírody.
Vlastníkem zemědělské a lesní půdy je stát, nikoliv státní podniky či jiné subjekty, které na státní půdě hospodaří podle zvláštních právních předpisů nebo podle soukromoprávních smluv. Stát jako vlastník může své vlastnictví omezit a nedochází tím k porušení ústavních postulátů.
Navrhovatel novelizací chce tak odstranit zbytečnou administrativu (přesun finančních prostředků mezi státem a státními podniky) u pozemků, na nichž stát sám deklaroval veřejný zájem na ochraně přírody. Zákon předkládá Ministerstvo životního prostředí (MŽP).