Více času na podstatné
Mattoni 1873 zahajuje druhou vlnu sjednocování barev PET lahví pro snazší recyklaci a u čtyř značek zavádí bezbarvé
Aquila, Hanácká kyselka, Dobrá voda a Poděbradka během příštích měsíců postupně přejdou do čirých (bezbarvých) PET lahví. Ač může být změna pro spotřebitele překvapivá, firma vychází vstříc současně nastaveným podmínkám tříděného sběru. Současně věří, že se v budoucnu podaří zavést systém plošných záloh, který by nastartoval cirkulární recyklaci „z lahve do lahve“ i při zachování omezeného počtu barev PETu na trhu a plně využil cennou surovinu, kterou použité PET lahve jsou.
Mattoni 1873 začala sjednocovat barvy používaných PET lahví již v roce 2019. Původní rozmanitá paleta barev se postupně sjednocuje a převládají odstíny modré, zelené a čiré. V současné době se do skupiny používající čiré PET lahve přidají značky Aquila, Dobrá voda, Poděbradka a Hanácká kyselka.
„Zásadním cílem pro nás je uzavření cirkulární smyčky PETu v Česku, tedy recyklace ‚z lahve do lahve’, abychom mohli co nejvíce a opakovaně využívat lokálně dostupnou surovinu. K tomu je potřeba efektivní sběr použitých lahví – tedy plošný zálohový systém – a také plně recyklovatelné lahve – tzn. lahve v omezené škále barev. Věříme, že spotřebitelé přijmou změnu barev lahví s pochopením, coby vstřícný krok k lepšímu životnímu prostředí,“ říká Andrea Brožová, tisková mluvčí Mattoni 1873.
Jak nižší počet používaných barev usnadňuje recyklaci PET lahví?
Použité PET lahve se momentálně třídí na třídicích linkách podle barev a odděleně se odesílají k dalšímu zpracování. Nejhojněji zastoupené barvy PET lahví, které jsou i nejčastěji recyklované, jsou čirá, modrá a zelená. Z pohledu recyklace je proto žádoucí, aby výrobci nápojů používali některou z nich. Krátkodobě to přinese efektivnější zpracování i využití vytříděných lahví, z dlouhodobého pohledu pak usnadní recyklaci zpět do lahví konkrétních barev. Recyklace – společně s ekodesignem PET lahví (sladěním barevností) a dostatečně účinným sběrem použitých lahví, který může prokazatelně zajistit jen zálohový systém – uzavře materiálovou smyčku PETu v ČR a zásadně tak omezí příliv nového PETu na trh.