„Chceme, aby si lidé na vlastním pozemku mohli malý rybník postavit snadněji než dosud. Jde o další z mnoha opatření, které děláme pro zadržení vody v krajině. Malé rybníky podpoří biodiverzitu, vegetaci a celkově zlepší krajinný ráz, který bude odolnější proti suchu,“ řekl ministr zemědělství Miroslav Toman.
MZe chce zjednodušit také vytváření terénních úprav k zachycování srážkových vod. Terénní úpravy s výškou do 1,5 metru, které pomohou zachytit rychlý odtok srážkových vod z polí, by nově bylo možné vybudovat pouze na ohlášení. MZe proto bude usilovat, aby se do půl roku změnil stavební zákon.
V současnosti MZe připravuje výstavbu dalších vodních nádrží a realizuje řadu dalších opatření, která v budoucnu pomohou zajistit dostatek vody v obdobích sucha.
Pro posílení vodních zdrojů připravuje MZe navýšení zásobního prostoru Novomlýnských nádrží o 9 milionů kubíků vody. „Chceme zvýšit maximální hladinu ve střední a dolní nádrži o 35 centimetrů. Technické řešení obou nádrží to umožňuje bez dalších nákladů. Díky tomu budeme moci realizovat i navazující projekt závlahové soustavy pro pět tisíc hektarů vinic a sadů,“ uvedl ministr Toman.
Připravuje se také vodní nádrž Vlachovice se zásobní kapacitou 29 milionů kubíků, která pomůže zajistit dostatek vody na Zlínsku. Komplexní řešení vody na Rakovnicku zajistí připravované nádrže Senomaty a Šanov s kapacitou 1,2 milionu kubíků, a Kryry, které pojmou 7 milionů kubíků vody. Tato soustava navíc bude posílena převodem vody z Nechranické nádrže (schéma je přílohou TZ).
Změna poldru Skalička v Pobečví na vodní nádrž se stálým napuštěním umožní využívat vodu pro zemědělství v období sucha. Tato nádrž by díky plánované kapacitě 42 milionů kubíků pomohla překlenout oba hydrologické extrémy, tedy povodně i sucho. Velký přínos by mělo víceúčelové vodní dílo i pro řeku Moravu a zabezpečenost odběrů a minimálních průtoků.
V šesti pilotních lokalitách by v dohledné době měly vzniknout i jednoúčelové závlahové nádrže, které by se plnily z vodních zdrojů v období dostatku vody. Plánují se na Rakovnicku, v Podyjí (u Podhradí) nebo u Hustopečí na převáděnou vodu z Novomlýnských nádrží.
MZe podporuje také obnovu, rozvoj a rekonstrukci závlahových zařízení. V současnosti se realizují projekty ve výši 180 milionů korun.
V rámci dotačního programu Ministerstva zemědělství „Podpora opatření na drobných vodních tocích a malých vodních nádržích“ běží již 493 akcí. Cílem programu je výrazné zlepšení technického stavu drobných vodních toků a malých vodních nádrží. MZe dále podpořilo 67 akcí na obnovu a výstavbu rybníků. Zadržování vody a strukturu krajiny podporuje MZe rovněž dotačním titulem pozemkové úpravy v rámci Programu rozvoje venkova, v tomto programovém období celkovou částkou přibližně 3,2 miliardy korun. Pozemkové úpravy do budoucna musí klást ještě větší důraz na vodní režim krajiny a z toho důvodu dojde k úpravě metodiky jejich realizace.