Více času na podstatné
Londýn přechází na oběhové hospodářství, má být městem nulového odpadu
Primátor Sadiq Khan představil ambiciózní plán, díky kterému se má Londýn stát městem nulového odpadu. Podle strategie má Londýn stát tzv. "Zero waste" městem nebo městem s nulovým odpadem. Hlavním cílem je do roku 2026 zcela odklonit biologicky rozložitelný a recyklovatelný odpad ze skládek a do roku 2030 dosáhnout míru recyklace na úrovni 65%. Londýn produkuje okolo sedm milionů tun komunálního odpadu ročně, z čehož pouze polovina se recykluje.
Strategie se zaměřuje zejména na redukci potravinového odpadu a odpadu z jednorázových obalů. Cílem je do roku 2025 snížit potravinový odpad na osobu o 20%. Přestože skládkování odpadu od roku 2005 výrazně pokleslo, Londýn nadále ukládá ročně na skládky kolem jeden milion tun odpadu. Skládky, které přijímají odpad z Londýna, mají do roku 2026 dosáhnout svou kapacitu.
Proto je třeba nejprve odklonit biologicky rozložitelný a recyklovatelný odpad ze skládek a postupně zvyšovat do roku 2030 míru recyklace komunálního odpadu z aktuálních 52% na 65%.
Pokud budou Londýňané produkovat stejné množství odpadu, při narůstající populaci bude stávající systém nakládání s odpady neudržitelný.
K tomu, aby Londýn dosáhl úrovně recyklace 65 procent, musí zlepšit recyklační služby v bytových domech, protože v nich žije až polovina londýnské populace.
K dosažení Khanovho cíle do roku 2030 musejí Londýňané zvýšit míru třídění z 33% na 42%. Zároveň podle analýzy Waste and Resources Action Programme (WRAP) dosahují obyvatelé bytů o polovinu horší výsledky v recyklaci oproti individuální bytové výstavbě.
V březnu vznikla pracovní skupina "Flats Faskforce" zaměřena na zvyšování povědomí o třídění odpadu a zlepšení přístupu k odpadovým službám v bytových domech. V současnosti má méně než polovina londýnských bytů zabezpečený sběr kuchyňského odpadu. Město se ve své strategii proto zaměřuje na poskytnutí separátního sběru kuchyňského odpadu v každé domácnosti.
Přestože má většina londýnských domácností zabezpečenou komplexní recyklační infrastrukturu, úroveň recyklace stagnuje. Například čtvrt Camden třídí šest hlavních proudů odpadu, šíří osvětu a zabezpečuje týdně sběr kuchyňského odpadu, její úroveň třídění však nepřekračuje třicetiprocentní hranici.
Dokument ke stažení:
Zdroj: Odpady-portal.sk