Více času na podstatné

Legislativa a vodní hospodářství, srážkové vody a odpady, financování a aktuální informace pro města a obce to je VODA FÓRUM 2012!

14.04.2012 13:32

 

1. mezinárodní bienální konference VODA FÓRUM 2012 (29.-30. 5. 2012) přináší aktuální odborné informace ze světa vodního hospodářství – informace, které jsou důležité jak pro firmy z oboru, tak pro vlastníky a provozovatele vodohospodářské infrastruktury. Program konference se bude věnovat nejen aktuální problematice nové legislativy, možnostem financování, novým technologiím a trendům ve vodním hospodářství, ale i vymezení vztahu mezi odpadními vodami a odpady, nebo hospodaření se srážkovými vodami. Program konference je rozdělen do 2 dnů. Po celou dobu konference budou sekce se zahraničními účastníky/přednášejícími simultánně tlumočené. V roli přednášejících budou kromě českých zástupců oborových institucí a firem i zástupci z Evropské komise DG ENVI a dále ze Slovenska a Polska.

 

Podrobný program konference je ke stažení na konci článku. V odborném programu vystoupí mj. Radek Lohynský (hl. mesto Praha), Ing. Petr Bendl (MZe), Ing. František Barák (SOVAK CR), RNDr. Pavel Puncochár (MZe), RNDr. Ivo Hlavác (MŽP CR), Ing. Ladislav Bartoš a Ing. Ondrej Beneš (Veolia Voda CR) a další.

 

Nová legislativa pro obor vodního hospodářství
Květnový termín oborového setkání je určen pro každého, kdo potřebuje a chce držet krok s novinkami a trendy v oboru vodního hospodářství. “Jednotlivé bloky konference se budou věnovat například problematice nové legislativy. V letošním roce se zaměříme především na novelizaci zákona o vodovodech a kanalizacích, která navazuje na velkou novelu vodního zákona, a která přinese podstatné změny pro obor vodovodů a kanalizací. Další bloky konference se zaměří například na zásadní změny novely zákona o veřejných zakázkách, nebo na nadnárodní pohled na důsledky implementace legislativy Evropské Unie v oboru vodního hospodářství. V jednotlivých blocích konference vystoupí významní přednášející z ČR, Evropské komise DG ENVI, Anglie nebo Slovenska“, řekla Miloslava Melounová, ředitelka kanceláře SOVAK ČR.

Implementace směrnice o pitných vodách
Implementace Rámcové směrnice vodní politiky EU do národní legislativy přináší tlak na ochranu životního prostředí. Cílem je zabránit jakémukoli zhoršení vodních útvarů a chránit a zlepšit stav vodních ekosystémů a přilehlých mokřadů. V oblasti jakosti vody určené pro lidskou spotřebu se jedná především o revizi limitních hodnot pro kvalitu pitné vody, zavádění plánů pro bezpečné zásobování pitnou vodou a na materiály přicházející do kontaktu s pitnou vodou. V současné době probíhá na národní úrovni příprava Akčních plánů pro udržitelné užívání pesticidů .
 
Důsledky implementace vodní politiky EU pro Českou republiku
Pro Českou republiku se jedná o problematiku velmi aktuální - více než 50 % pitné vody je totiž vyrobeno z vody povrchové. Tento fakt byl zakotven také již ve velké novele vodního zákona, která mimo jiné přinesla posílení významu zásobování obyvatelstva pitnou vodou. Důležitost zásobování pitnou vodou se podařilo prosadit na roveň ochrany vodních ekosystémů. Tato změna zajistila legalizaci odběrů vody z vodních zdrojů při zajištění zásobování obyvatelstva v mimořádných situacích a možnost regulace nakládání s vodami v případě využití vodních zdrojů vymezených v plánech rozvoje vodovodů a kanalizací. Ochrana kvality povrchových vod je tedy hlavním cílem aktualizace „Plánů povodí“, které musí naplnit požadavek na ochranu životního prostředí s cílem zabránit jakémukoli zhoršení vodních útvarů.
 
Zásadní změny novely zákona o veřejných zakázkách

Novela zákona o veřejných zakázkách č. 137 /2006 Sb. s účinností od prvního dubna 2012 přinesla zásadní změny pro veřejné zadavatele, tedy pro města a obce, vlastníky vodohospodářské infrastruktury. Jaké to jsou? “Jedná se především o snížení limitu u zakázek malého rozsahu na tři miliony korun u stavebních prací a limit jednoho milionu korun u ostatních zakázek. Dále pak zrušení institutu omezování počtu zájemců z řad dodavatelů, či povinné zrušení zadávacího řízení v případech, kdy zadavatel obdržel jen jednu nabídku. Nesmíme opomenout ani povinné uveřejnění smluv zadavatele s dodavatelem včetně všech dodatků, výši skutečně uhrazené ceny a seznamu subdodavatelů“, vypočítává Miloslava Melounová.

 

Konference VODA FÓRUM navazuje na Mezinárodní vodohospodářskou výstavu VODOVODY – KANALIZACE, která přešla na dvouletou periodicitu konání. V sudých letech se tak bude konat mezinárodní konference VODA FÓRUM se svojí doprovodnou výstavou a v lichých letech, tj. v roce 2013 se uskuteční další ročník výstavy VODOVOY - KANALIZACE.

 

Právní úprava hospodaření se srážkovými vodami

Požadavky na hospodaření se srážkovými vodami jsou zakotveny v platné legislativě České republiky. Stavební zákon č.183/2006 v platném znění a zákon o vodách č. 254/2001 Sb. v novelizovaném vydání z roku 2010 určil rámec hospodaření se srážkovou vodou především pro novou výstavbu, a také nově vymezil vztah srážkových vod k vodám odpadním. Aplikace v praxi vyžaduje úzkou spolupráci mezi vodohospodářskými odborníky, státní správou a obcemi.

Vymezení vztahu mezi srážkovými vodami a odpady
Poslední novela vodního zákona v roce 2010 přinesla zásadní změny v oblasti odpadních vod. Pro oblast problematiky zneškodňování odpadních vod byly výslovně vymezeny dva nejtypičtější případy, kdy by nemělo být na srážkové vody pohlíženo jako na vody odpadní. Prvním z nich je, že se jedná o srážkové vody z dešťových oddělovačů (při splnění podmínek vodoprávního úřadu), druhým pak pokud jde o srážkové vody z pozemních komunikací v případě, že je jejich znečištění ošetřeno splněním požadavků vyhlášky, kterou se provádí zákon o pozemních komunikacích.
 
Vliv novely zákona o vodách na stavebníky
Velká novela vodního zákona obsahuje také obecnou povinnost pro stavebníky zajistit vsakování nebo zadržování a odvádění srážkových vod v souladu se stavebním zákonem. Ten stanovuje kritéria pro vymezení stavebního pozemku tak, aby bylo vyřešeno vsakování nebo odvádění srážkových vod ze zastavěných nebo zpevněných ploch, pokud se neplánuje jejich jiné užití. 
 
Plnění požadavků EU v oblasti likvidace odpadních vod
Na základě Směrnice 91/271/ES na čištění odpadních vod se Česká republika zavázala, že do konce roku 2010 zajistí řádné čištění a odvádění odpadních vod v aglomeracích nad 2000 obyvatel. Tento závazek byl za přispění Operačního programu Životního prostředí jedním z hlavních investičních dotačních titulů do oblasti vodního hospodářství a ochrany kvality vod. Díky tomuto programu se podstatně snížilo znečištění vypouštěné do vodních toků z aglomerací nad 2000 obyvatel.
 

Květnový termín oborového setkání je určen pro každého, kdo potřebuje a chce držet krok s novinkami a trendy v oboru. Aktuální, zaručeně správné informace získají všichni posluchači také o problematice a možnostech financování z Operačního programu Životní prostředí.

 

Nejvyšší čas pro podání žádosti!
Ministerstvo životního prostředí ČR vyhlašuje prostřednictvím Státního fondu životního prostředí České republiky XXXIV. výzvu pro podávání žádostí o poskytnutí podpory v rámci Operačního programu Životní prostředí. Žádosti o podporu v rámci prioritní osy 1 jsou přijímány od 20. února do 20. dubna 2012. Jedná se tedy o více než aktuální problematiku!

 

V rámci odborného programu Doc. Vladimír Kocí (VŠCHT Praha) bude hovořit na téma "Uhlíková stopa jako parametr hodnocení variant modernizace úpraven vody".

Aktuální výzva OPŽP zlepšuje jakost pitné vody

Aktuální výzva OPŽP představuje významný krok k řešení požadavků na zvýšení kvality pitné vody dodávané spotřebitelům v souladu s požadavky EU legislativy. Alokace na schválené projekty v rámci prioritní osy 1, oblasti podpory 1 je vyhlášena ve výši 2 miliardy korun, a je určena na zdroje pitných vod a úpravny vod, přivaděče a rozvodné sítě pitné vody v obcích nad 2000 obyvatel a pro projekty v obcích pod 2000 obyvatel.
 
Aktuální témata pro města a obce
Květnový termín oborového setkání je určen pro každého, kdo potřebuje a chce držet krok s novinkami a trendy v oboru. “Jednotlivé bloky konference se budou věnovat například problematice nové legislativy, důsledkům implementace legislativy Evropské Unie v oboru vodního hospodářství, možnostem financování, ale třeba i udržitelnému zásobování vodou, hospodaření se srážkovou vodou nebo odpadními vodami atd. Všechna témata jsou důležitá i pro města a obce, jakožto vlastníky vodohospodářské infrastruktury.“, řekla Miloslava Melounová, ředitelka kanceláře SOVAK ČR. Tato a další témata budou na konferenci detailně diskutovaná za přítomnosti významných přednášejících z ČR, Evropské komise DG ENVI, Anglie a Slovenska.
 
Zásadní změny novely zákona o veřejných zakázkách
Novela zákona o veřejných zakázkách č. 137 /2006 Sb. s účinností od prvního dubna 2012 přinesla zásadní změny pro veřejné zadavatele, tedy pro města a obce, vlastníky vodohospodářské infrastruktury. Jaké to jsou? “Jedná se především o snížení limitu u zakázek malého rozsahu na tři miliony korun u stavebních prací a limit jednoho milionu korun u ostatních zakázek. Dále pak zrušení institutu omezování počtu zájemců z řad dodavatelů, či povinné zrušení zadávacího řízení v případech, kdy zadavatel obdržel jen jednu nabídku. Nesmíme opomenout ani povinné uveřejnění smluv zadavatele s dodavatelem včetně všech dodatků, výši skutečně uhrazené ceny a seznamu subdodavatelů“, vypočítává Miloslava Melounová.
 

Program konference:

Program konference je rozdělen do 2 dnů. Po celou dobu konference budou sekce se zahraničními účastníky/přednášejícími simultánně tlumočené.
V roli přednášejících budou kromě českých zástupců oborových institucí a firem i zástupci z Evropské komise DG ENVI a dále ze Slovenska a Polska.

HLAVNÍ TEMATICKÉ OKRUHY KONFERENCE:

  • Vodní hospodářství v ČR a EU - výzvy v roce 2012
  • Zásadní právní a finanční problémy oboru
  • Vodní toky a pitná voda  - interakce, rizika, trendy
  • Odpadní voda a odpady - výzvy pro nové tisíciletí

Doprovodný  program konference:

  • výstava produktů a služeb firem z oboru vodohospodářství
  • večerní prohlídka Prahy s průvodcem zakončená večeří s řečníky, hosty a vybranými novináři - pondělí 28. 5. 2012
  • gala večer pod záštitou sponzorů - úterý 29. 5. 2012
  • odborné exkurze - středa 30. 5. 2012
    15:30-17:00 hod - úpravna vody Podolí a vodárenské muzeum Podolí
    15:30-17:00 hod - ústřední čistírna odpadních vod v Praze a Ekotechnické muzeum

Podrobný program ke stažení: Program konference

 

Zákaldní informace a odkazy:

Název:  1.mezinárodní bienální konference VODA FÓRUM 2012 (https://voda-forum.cz)
Termín konání:  29.-30. 5. 2012
Místo konání: Clarion Congress Hotel Prague****, Freyova 33, 190 00 Praha 9 - Vysočany
Organizátor: Exponex, s. r. o.

 

Významní partneři a podporovatelé konference:

AP Investing s. r. o., AQUA PROCON s. r. o., ATJ SPECIAL s. r. o., AVK VOD-KA a. s., CENTRIVIT s. r. o., Čermák a Hrachovec a. s., DOPRAVOPROJEKT Brno a. s., DORG trubní systémy s. r. o., ENDRESS+HAUSER Czech s. r. o., Energie AG Bohemia s. r. o., Energie-stavební a báňská a. s., ENVI-PUR, s. r. o., ERNST&YOUNG s. r. o., EUROARMATÚRY s. r. o., FEMAX-ENGINEERING s. r. o., HAWLE ARMATURY s. r. o., HOBAS CZ s. r. o., HYDROPROJEKT CZ a. s., JAKO s. r. o., JIHOMORAVSKÁ ARMATURKA s. r. o., JOKVA Olomouc a. s., KERAMO STEINZEUG s. r. o., KUNST s. r. o., LK Pumpservice spol. s r. o., ONDEO Services CZ s. r. o., PÖYRY ENVIROMENT a. s., SAINT-GOBAIN PAM CZ s. r. o., SMP CZ a. s., SEVEROMORAVSKÉ VODOVODY A KANALIZACE Ostrava a. s., TOPAGRI s. r. o., VCES a. s., VEOLIA VODA Česká republika a. s., VODOHOSPODÁŘSKÝ ROZVOJ A VÝSTAVBA a. s., VWS MEMSEP s. r. o., ZEPRIS s. r. o.