Více času na podstatné
Každá čtvrtá látka získaná z odpadu není v souladu s nařízením REACH
Výsledky pilotního projektu fóra o prosazování ohledně látek získaných z odpadu ukazují, že 26 % zkontrolovaných látek není v souladu s nařízením REACH.
Inspektoři zkontrolovali 46 případů, aby zjistili, zda látky získané z odpadu splňují podmínky pro výjimku z registrace podle nařízení REACH. Sledovali, zda jsou stejné zpětně získané a původní zaregistrované látky a zda jsou k dispozici informace o bezpečném použití.
Inspektoři rovněž potvrdili, že v 96 % případů byly ke zpětně získaným látkám a směsím poskytnuty bezpečnostní listy (SDS). Pokud v BL chyběly informace, byla hlavním problémem nejasná identita látky. 37 % kontrolovaných případů nesplnilo požadavky nařízení CLP ohledně klasifikace, označování a balení.
Neshody zjištěné během pilotního projektu byly řešeny písemným doporučením, pokutami a správním řízením.
Tento pilotní projekt posuzoval soulad zpětně získaných materiálů s čl. 2 odst. 7 písm. d) nařízení REACH. Fórum o prosazování prověřovalo rozhraní mezi nařízením REACH a rámcovou směrnicí o odpadech. Klíčovým prvkem projektu na úrovni členských států byla spolupráce inspektorů zabývajících se nařízením REACH s inspektory v oblasti odpadového hospodářství. Projekt probíhal v 11 členských státech.
Doporučení:
- Provozovatelé recyklačních zařízení uvádějící na trh zpětně získané látky by se měly obrátit na vnitrostátní orgány a asistenční služby (helpdesk), aby získali informace o svých látkách. Měli by si rovněž uvědomit, jak budou látky používat spotřebitelé.
- Vnitrostátní orgány prosazující nařízení REACH a rámcovou směrnici o odpadech by měly spolupracovat a společně monitorovat situaci v oblasti recyklovaných látek uváděných na trh pro zlepšení bezpečnosti osob a životního prostředí.
- Fórum o prosazování by se tímto tématem mělo zabývat a do budoucna zvážit jeho zařazení mezi celoevropské projekty.
- ECHA by měla provést revizi stávajících Pokynů k odpadům a zpětně získaným látkám.
- Byla doporučena změna čl. 2 odst. 7 písm. d) nařízení REACH, která by zmírnila nedostatky zjištěné během projektu.
- Evropská komise by měla pracovat na harmonizaci kritérií vymezujících, kdy odpad přestává být odpadem.
Další informace: