Více času na podstatné
Kalifornské žížaly upravují biologický odpad. Seznamte se s "vermikompostováním".
Na farmě Králov firma začala s velmi efektivním způsobem úpravy biologického odpadu, tzv. vermikompostováním. Vermikompostování je způsob kompostování, během kterého kalifornské žížaly díky zvláštním enzymům ve svém trávicím traktu přeměňují biologický odpad na vermikompost. Metoda patří díky své technické jednoduchosti a nízkým nákladům k racionálním způsobům zpracování odpadů.
Společnost Rumpold UHB začala na farmě Králov s velmi efektivním způsobem úpravy biologického odpadu, tzv. vermikompostováním. Vermikompostování je způsob kompostování, během kterého kalifornské žížaly díky zvláštním enzymům ve svém trávicím traktu přeměňují biologický odpad na vermikompost. Tato moderní metoda patří díky své technické jednoduchosti a nízkým nákladům k racionálním způsobům zpracování odpadů. Technologii vermikompostování využívají kromě odpadových firem např. také vinaři, kteří tak upravují výlisky z hroznů, jež jsou pro klasické kompostování příliš kyselé. Tímto způsobem lze zpracovat jakýkoliv biologický odpad (odpady z domácnosti či potravinářské výroby nebo kaly z čistíren odpadních vod).
Z vytříděných odpadů pak lze vyrobit například právě vermikompost, který slouží jako hnojivo, a jiné prostředky, které se k tomuto účelu běžně používají, v mnoha parametrech převyšuje. Snadno se vstřebává do půdy, má vysoké pH a retenční schopnost. Díky trávicím enzymům kalifornských žížal neobsahuje žádné patogeny a nezapáchá. Obsahuje vysoce kvalitní humus, růstové hormony, enzymy a látky, které jsou schopné chránit rostliny před škůdci a chorobami a umožňují lépe využít minerální látky již obsažené v půdě. Je vhodný pro obnovu vyčerpaných či kyselých půd a při jeho aplikaci není potřeba dodávat půdě další běžná hnojiva.
Začátkem dubna bude na webu České asociace odpadového hospodářství (ČAOH) ke stažení příručka Certifikovaná metodika vermikompostování, která vznikla za spolupráce České zemědělské univerzity a Výzkumného ústavu zemědělské techniky. Příručku připravili přední odborníci v této oblasti, Ing. Aleš Hanč, Ph.D. a Ing. Petr Plíva, CSc., se kterými ČAOH udržuje odbornou spolupráci.
Zdroj: TZ ČAOH