Více času na podstatné
Je recyklace solárních panelů v rozporu s právem EU?
Pokud nedojde k harmonizaci českých předpisů s evropským právem, nelze vyloučit, že mohou před soudy uspět žaloby provozovatelů solárních elektráren na náhradu škody. Tvrdí to přední právní experti Mgr. David Vosol, MBA a Mgr. Robert Porubský, LL. M z advokátní kanceláře bpv Braun Partners. Výsledkem nynějšího stavu je situace, kdy se bez dalších legislativních opatření dostane právní úprava platného a účinného Zákona o odpadech do přímého rozporu s dle našeho názoru jasnou, jednoznačnou a bezpodmínečnou evropskou Směrnicí o odpadech.
Směrnice nepřipouští žádný jiný výklad, když v bodě 23 preambule říká, že u zařízení s dlouhým životním cyklem, která spadají do oblasti působnosti této směrnice, jako jsou například fotovoltaické panely, by mělo být co nejlépe využito stávajících systémů sběru a využití.
Česká republika je do 14. února 2014 povinna uvést svoje předpisy do souladu se Směrnicí o odpadech, a musí tak přesunout finanční odpovědnost za sběr, zpracování, využití a k životnímu prostředí šetrné odstraňování odpadu z fotovoltaických panelů uvedených na trh po 13. srpnu 2005 na jejich výrobce. Neučiní-li tak, budou mít v rozporu se Směrnicí o odpadech znevýhodněni a poškozeni provozovatelé solárních elektráren v rukou více možností, jak se proti jednání České republiky bránit. A priori přitom nelze vyloučit ani přímý účinek Směrnice o odpadech, tedy přímou aplikační přednost před Zákonem o odpadech bez její implementace ze strany České republiky. Dále čtěte ZDE
Zdroj: Solárnínovinky.cz (časopis Právo a byznys 12/2013)