Více času na podstatné
Jaké stanovisko zaujme vláda k těžbě břidlicového plynu? A schválí program Nová zelená úsporám?
Vláda ČR na svém příštím zasedání projedná aktuálního stav a předpokládané dopady těžby nekonvenčních zdrojů zemního plynu včetně poslaneckého návrhu na zákaz hydraulickýho štěpní hornin. Dalším důležitým bodem bude věcný záměr programu Nová zelená úsporám.
Skupina poslanců předložila na konci ledna 2013 návrh a vydání zákona, kterým má za cíl zamezit používání metody hydraulické štěpení hornin při využívání ložisek hořlavého zemního plynu. Zamezení používání metody se má dotknout činností jako je vyhledávání, průzkumu a dobývání výhradních ložisek zemního plynu. Poslanci uvádějí, že zásoby břidličného plynu v ČR jsou odhadovány na procenta. Tento podíl spotřeby lze krýt úsporami či alternativami z obnovitelných zdrojů. Plyn z břidlic ČR nepotřebuje, uvádí poslanci v návrhu. Více čtěte ZDE.
Ministerstvo životního prostředí v listopadu minulého roku představilo návrh programu Nová zelená úsporám. Cílem programu je přispět ke snížení energetické náročnosti soukromých obytných domů a budov veřejné služby, jako jsou například školky, domovy pro seniory, kulturní zařízení nebo sportovní zařízení. Užitek z programu budou mít jak domácnosti, kterým pomůže snížit výdaje na energie, tak obce, které budou moci zlepšit svůj vzhled. Více čtěte ZDE.
Přehled programu Vlády ČR z pohledu životního prostředí:
Návrh poslanců Michala Haška, Jana Hamáčka, Václava Klučky a dalších na vydání zákona, kterým se mění některé zákony v souvislosti se zákazem hydraulického štěpení hornin při využívání ložisek hořlavého zemního plynu (sněmovní tisk č. 902)
Zhodnocení aktuálního stavu a předpokládané dopady těžby nekonvenčních zdrojů zemního plynu
Věcný záměr programu Nová zelená úsporám
Informace o ministrem životního prostředí schválených prováděcích dokumentech ke smlouvám o spolupráci na hraničních vodách za rok 2012
Informace o průběhu a výsledcích 24. zasedání smluvních stran Montrealského protokolu o látkách, které poškozují ozonovou vrstvu (Švýcarsko, 12. – 16. listopadu 2012)
Informace o průběhu a výsledcích 31. zasedání Výkonného orgánu Úmluvy o dálkovém znečišťování ovzduší přesahujícím hranice států (11. – 13. prosince 2012, Ženeva, Švýcarsko)
Související články:
Zákaz hydraulického štěpení navrhuje skupina poslanců