Více času na podstatné
Jaderná energie je stále nejlevnějším zdrojem, vyplynulo z diskuzí na Evropském jaderném fóru v Bratislavě
V Bratislavě se ve dnech 16. a 17. června 2014 konalo dvoudenní plenární zasedání Evropského jaderného fóra, kterého je Česká republika společně se Slovenskem spoluorganizátorem. Fórum zahájili předsedové vlád obou zemí Robert Fico a Bohuslav Sobotka.
Evropské jaderné fórum je poradním orgánem Evropské komise pro oblast jaderné energetiky založené v roce 2007. Jeho 9. plenární zasedání se konalo tento rok v Bratislavě. Hlavním tématem byla klimaticko-energetická politika EU po roce 2020 a role jaderné energie v dekarbonizačním procesu. Přítomní zástupci evropského jaderného průmyslu se shodli na tom, že přechod na nízkouhlíkovou ekonomiku nebude levným řešením a bude představovat výrazný finanční dopad na členské země EU.
Zároveň byla prezentována analýza nákladů jednotlivých zdrojů energie, jejímž závěrem bylo, že jaderná energie stále představuje nákladově nejméně náročnou výrobu a to i při započtení všech externalit. Tento fakt byl mimo jiné dokreslen představením velmi ambiciózního plánu rozvoje jaderné energetiky v Polsku, které hodlá do roku 2025 vystavět nové jaderné kapacity o výkonu 6000 MW.
Otázkou zůstává, jak k Evropskému jadernému fóru přistoupí nová Evropská komise a nový komisař pro energetiku. "Evropské jaderné fórum považuji za klíčový poradní orgán Evropské komise, který dlouhodobě potvrzuje svou přidanou hodnotu. Je dobře, že Evropské jaderné fórum bylo umístěno do regionu střední Evropy, kde má jaderné inženýrství dlouholetou tradici a jaderná energetika se těší politické i veřejné podpoře," zhodnotil roli fóra ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek, který v Bratislavě doprovázel premiéra Sobotku.
Čtěte také: