Více času na podstatné
IPPC: Revize BAT Velkoobjemové organické chemikálie a Velká spalovací zařízení
V rámci revize referenčního dokumentu o BAT (BREF) “Velkoobjemové organické chemikálie” bylo za Českou republiku zasláno 62 připomínek k vydanému návrhu D1. Evropský úřad pro IPPC (z angl. European Integrated Pollution Prevention and Control Bureau - EIPPCB) předložil první návrh (D1) referenčního dokumentu v dubnu 2014 k připomínkám všem členům mezinárodní technické skupiny (z angl. Technical Working Groups - TWG) s termínem do 4. července 2014. TWG tvoří jednotlivé členské státy EU a další organizace (např. CEFIC, EEB – Evropský environmentální výbor). Zároveň EIPPCB vyzval, v rámci zkvalitnění a upřesnění údajů v návrhu D1, k vyplnění dotazníků pro sběr dat a jejich zaslání do EIPPCB (ve stejném termínu jako připomínky k návrhu D1).
Evropský úřad pro IPPC (EIPPCB) celkově obdržel téměř 4000 připomínek k prvnímu návrhu (D1) referenčního dokumentu o BAT (BREF) “Velkoobjemové organické chemikálie”. Své připomínky zaslaly tyto členské státy EU: Rakousko, Německo, Švédsko, Belgie, Velké Británie, Polsko, Česká republika, Itálie, Francie, Portugalsko, Maďarsko, Španělsko, Nizozemsko, dále EEB a zástupci průmyslových svazů (CEFIC).
Podkladovým materiálem pro odeslané připomínky za ČR byly připomínky od provozovatelů, kterých se problematika “Velkoobjemových organických chemikálií“ v rámci ČR týká:
- UNIPETROL RPA , s.r.o. (21 připomínek – 13 hlavních + 8 dalších připomínek, výroba nižších olefinů),
- SPOLCHEMIE Group (6 připomínek – 3 hlavní + 3 další připomínky, výroba epichlorhydrinu),
- SPOLANA Neratovice, a.s. (23 připomínek – 12 hlavních + 11 dalších připomínek, výroba ethylendichloridu a vinylchloridu monomeru),
- SYNTHOS Kralupy, a.s. (2 hlavní připomínky, výroba styrenu a aromátů),
- BorsodChem MCHZ, s.r.o. (10 připomínek – 1 hlavní + 9 dalších připomínek, anilinová chemie).
Tito provozovatelé zároveň vyplnili i dotazníky pro sběr dat k doplnění údajů do prvního návrhu (D1) referenčního dokumentu, které byly rovněž následně zaslány do EIPPCB. Pouze čtyři státy EU doplnily sběr dat, a to Česká republika, Nizozemsko, Portugalsko a Velká Británie. EIPPCB poděkoval adresně těmto státům za zaslání potřebných doplňujících údajů, zejména za sběr dat k nižším olefinům.
Průmyslový svaz CEFIC poslal celkem 2400 připomínek k návrhu D1 referenčního dokumentu o BAT (BREF) “Velkoobjemové organické chemikálie”. Většinu připomínek zaslaných Českou republikou uplatnil i průmyslový svaz CEFIC.
Pro EIPPC tím začala práce s tříděním připomínek a pak následně s jejich posouzením. Po dokončení první katalogizace připomínek zašle EIPPCB podrobnější zprávu členským státům EU a dalším organizacím jako zpětnou vazbu o počtu komentářů a připomínek k jednotlivým částem referenčního dokumentu o BAT (BREF), ke kterým byly tyto připomínky vzneseny.
Průběh revize referenčního dokumentu o BAT (BREF) “Velká spalovací zařízení”
Ve dnech 17. až 18. června 2014 proběhlo v Seville ve Španělsku neformální jednání k partikulárním problémům, které se řeší v rámci revize referenčního dokumentu o BAT (BREF) “Velká spalovací zařízení” (z angl. Large Combustion Plants - LCP).
Začátkem roku 2014 vzniklo v rámci revize referenčního dokumentu o BAT (BREF) “Velká spalovací zařízení“ celkem 9 národních iniciativ, které se vždy zaměřily na regionální, případně odvětvovou problematiku týkající se velkých spalovacích zdrojů. Česká republika na výše zmíněném jednání prezentovala iniciativu, která se týká nastavení podmínek pro spalování lignitu v Závěrech o BAT (z angl. Best Available Techniques). Tuto iniciativu v Seville podpořili také někteří zástupci EU (např. Polsko, Řecko). Bylo deklarováno, že je nutné zabývat se podmínkami spalování nejen lignitu, ale i tzv. “domácími palivy”, tedy palivy, které jsou součástí palivové základny jednotlivých států EU a které mohou mít rozdílné vlastnosti (složení, výhřevnost), je tedy nutné toto zohlednit při revizi dokumentu o nejlepších dostupných technikách.
Mezi další iniciativy, případně prezentované problémové okruhy, které by mohly mít dopad na nastavení podmínek provozu u jednotlivých spalovacích zařízení v České republice spadaly např.: problematika vztahu směrnice Evropského parlamentu a Rady 2010/75/EU o průmyslových emisích a referenčního dokumentu o BAT (BREF) “Velká spalovací zařízení”, dále problematika energetické účinnosti v rámci Závěrů o BAT a v neposlední řadě problematika krátkodobých emisních průměrů při spalování procesních plynů u výroby železa a oceli.
Ze závěru jednání vyplynulo, že jednotlivé prezentované problémové okruhy budou dále rozpracovávány, budou sbírána a analyzována další data a toto vše se promítne do revidovaného referenčního dokumentu o BAT (BREF) “Velká spalovací zařízení”.
Revidované znění mezirezortní Metodiky
Revidované znění mezirezortní Metodiky z července 2014 pro tvorbu a činnost TPS, mezirezortní spolupráci při řešení postupu při tvorbě pozice ČR k "Závěrům o BAT" a fórum pro výměnu informací o nejlepších dostupných technikách reflektuje:
- sloučení technické pracovní skupiny (TPS) “Zpracování odpadů” a “Spalování odpadů” v gesci MŽP,
- přejmenování technické pracovní skupiny v gesci MPO, zabývající se revizí referenčního dokumentu o BAT (BREF) „Reference document on BAT for Management of Tailings and Waste-Rock in Mining Activities - Nakládání s hlušinou z úpravy a těžby při hornické činnosti“, na TPS “Nakládání s těžebním odpadem”.
Dokument ke stažení:
Mezirezortní metodika (revidováno červenec 2014)
Zdroj: MPO