Více času na podstatné
Hradecký krajský úřad zastavil řízení o povolení na spalovnu v Rybitví
Krajský úřad v Hradci Králové zastavil řízení o vydání integrovaného povolení na spalovnu nebezpečných a ostatních odpadů v Rybitví u Pardubic. Společnost AVE CZ odpadové hospodářství, která o modernizaci a znovuotevření spalovny léta usiluje, nedoplnila potřebné podklady a lhůta pro rozhodnutí vypršela, řekl ČTK Richard Veselý z odboru životního prostředí a zemědělství královéhradeckého krajského úřadu. Firma se pokouší na záměr získat kladný posudek hodnocení dopadů modernizace spalovny na životní prostředí (EIA).
První žádost o posouzení EIA podalo AVE CZ na ministerstvo životního prostředí v roce 2010. Pod protestní petici se v roce 2009 podepsalo téměř 50 000 lidí, ministerstvo životního prostředí nakonec vydalo záporné stanovisko. Společnost proto v roce 2012 požádala o vydání integrovaného povolení, to však v roce 2016 zamítl krajský úřad Královéhradeckého kraje, který o věci rozhodoval, aby se Pardubický kraj vyhnul možnému nařčení z podjatosti. Ministerstvo totiž potvrdilo původní nesouhlasné stanovisko. Investor proto upravil podklady pro nové posouzení EIA, například množství ročně spalovaného materiálu navrhl ve dvou variantách, kromě původně plánovaných 20 000 tun nově také 15 800 tun. Hodnocení je zatím pozastavené, ministerstvo životního prostředí od společnosti požaduje, aby doplnila dokumentaci a vypořádala se s připomínkami.
Firma AVE CZ odpadové hospodářství vlastní odstavenou spalovnu od roku 2006, dva roky předtím už byla uzavřena, protože nesplňovala emisní limity. Chemička Synthesia ji proto prodala. Od té doby se odpadová společnost snaží o obnovení provozu.
Pardubice jednaly v minulosti o odkoupení spalovny, zastupitelé ale nakonec neschválili cenu. Odmítli za ni dát 35 milionů korun. Zhruba stejně by stálo její zbourání a sanace areálu.
Proti spalovně jsou i obce Rybitví, Lázně Bohdaneč, Černá u Bohdanče a Srnojedy a Pardubický kraj. Rybitví se snažilo úsilí o znovuotevření zařízení zablokovat změnou územního plánu, Nejvyšší správní soud v něm ale v roce 2011 zrušil pasáž, která spalování odpadu znemožňovala.