Více času na podstatné
Evropští poslanci chtějí závazné cíle pro snížení emisí CO2, OZE i energetickou účinnost
Poslanci ve středu v hlasování o nové dlouhodobé politice klimatu vyzvali ke snížení emisí CO2 o 40 %, 30% podíl obnovitelných zdrojů a 40% zvýšení energetické účinnosti v EU do roku 2030. Tyto cíle by dle nich měly být závazné. Poslanci rovněž kritizují nedávné návrhy Evropské komise jako krátkozraké a postrádající ambiciózní cíle.
Parlament ve středu schváleném usnesení vyzývá Komisi a členské státy EU, aby stanovily pro rok 2030 cíl na snížení domácích emisí skleníkových plynů alespoň o 40 % oproti hodnotám z roku 1990. V souladu s výzkumy o nákladově efektivním potenciálu rovněž požaduje stanovit cíl na zvýšení energetické účinnosti o 40 %, a závazek, aby alespoň 30 % celkové konečné spotřeby energie pocházelo z obnovitelných zdrojů energie.
ČRo (rozhlas.cz): Podle europoslance za ČSSD Pavla Poce je pro Česko důležité, že Evropský parlament označil jadernou energii za udržitelný zdroj. „Umožňuje nám to rozvinout naši energetickou politiku tím směrem, kterým chceme. Parlament tím zároveň říká: my chápeme, že členské země mají právo na svůj energetický mix, každá země má jiné podmínky a musí mít možnost je nějakým způsobem zohlednit.“
Tyto cíle by měly být závazné, tvrdí poslanci. Mělo by jich být dosaženo prostřednictvím individuálních národních cílů, které vezmou v úvahu situaci a potenciál každého členského státu.
"Cena energie vážně ovlivňuje firmy, průmysl a, konkrétněji, naše občany. Chceme-li snížit dovozy energií, musíme v Evropě vyrábět více, lépe a efektivněji využívat naše zdroje," uvedla zpravodajka výboru pro životní prostředí Anne Delvaux (ELS, BE). "Široký energetický mix představuje spolu s vyšší energetickou účinností nejlepší řešení pro snížení emisí skleníkových plynů, podporu nových technologií a inovací, tvorbu pracovních míst a přeměnu našich ekonomik na zelenější. To je důvod, proč potřebujeme tři závazné cíle," dodala.
Členské státy budou o klimaticko-energetickém rámci pro rok 2030 jednat na summitu Evropské rady na konci března.
Zdroj: CEBRE
Konrad Szymański (ECR, PL), zpravodaj výboru pro průmysl, který ze zprávy stáhl své jméno, uvedl: "Tento výsledek není uspokojivý. Slibujeme nám samým, Evropanům a evropskému průmyslu, že tato nová klimatická politika bude realistická, flexibilní a nákladově efektivní. To jsou velmi dobré předpoklady. Pokud však zdvojnásobíme cíl snižování emisí po roce 2020, není to realistické. Je to cesta ke snížení konkurenceschopnosti evropského průmyslu." "Přijetí těchto cílů před jednáním v Paříži v roce 2015 je chybou. Neměli bychom ukazovat všechny naše karty dříve, než naši partneři řeknou, co si myslí. Závazné cíle v oblasti obnovitelných zdrojů a energetické účinnosti neposkytují flexibilitu. Víme, že kapacity členských států a jednotlivých sektorů jsou různé," dodal.
Pro usnesení hlasovalo 341 poslanců, 263 bylo proti a 26 se zdrželo hlasování.
Znepokojení nad nedostatečně silnými návrhy o klimatu
Nezávazné usnesení navazuje na březnovou Zelenou knihu Komise, která spustila diskusi o rámci pro klimatické a energetické politiky pro rok 2030, poté co stávající rámec v roce 2020 vyprší. Komise představila 22. ledna své návrhy, které se pro své méně ambiciózní cíle setkaly s nedůvěrou poslanců EP, kteří s nimi vyjádřili hluboké znepokojení. Sdělení Komise je podle nich krátkozraké a v mnoha ohledech postrádá ambiciózní cíle, konkrétně vnitrostátní cíle pro energii z obnovitelných zdrojů a jakákoli smysluplná nová opatření na povzbuzování energetické účinnosti.
Související článek:
ODS a ČSSD se neshodnou na klimatických závazcích EU (EurActiv.cz, 5.2.2014)