Více času na podstatné

Evropský management vodního hospodářství

10.09.2012 21:54

Vodní toky a plochy často nerespektují politické a administrativní hranice, a proto je potřeba zajistit koordinaci mezi územním plánováním a vodohospodářským managementem. Tomuto tématu se věnuje i zpráva Evropské agentury pro životní prostředí (EEA) „Territorial cohesion and water management in Europe: the spatial perspective“.

Plány oblastí povodí zakotvené v tzv. rámcové směrnici o vodě sice zčásti řeší tuto problematiku, ale ne dostatečně podrobně. Za současné situace tak dochází k tomu, že náklady mohou nést ti, kteří  z dané věci neprofitují, např. když znečištěné vody ze zemědělské činnosti z jednoho území odtékají do jiného. Taktéž výhody mohou jít těm, kteří za ně nezaplatili. Příkladem je např. les, který reguluje povodně v jiném území níže po směru toku.

Vodní zdroje nejsou důležité jen z hlediska potřeb lidské společnosti a fungování evropské ekonomiky, ale potřebují je též přírodní systémy k zajištění ekosystémových služeb. Vzájemnou integrací vodohospodářského managementu a územního plánování na úrovni povodí se tak mohou lépe zvážit přímé a nepřímé nároky lidské společnosti na vodní zdroje.

Kompletní znění tiskové zprávy včetně odkazů na podrobnější informace k tématu je k dispozici na stránkách EEA zde.

 

Zdroj: CENIA