Více času na podstatné

Evropský parlament schválil omezení emisí ze středních spalovacích zdrojů

08.10.2015 09:56

Poslanci Evropského parlamentu včera podpořili návrhy na omezení emisí oxidu siřičitého a oxidů dusíku ze středních spalovacích zařízení. Mezi ta patří generátory elektřiny či systémy k vytápění a chlazení v obytných domech, bytech či průmyslových zařízeních. Na nových pravidlech se poslanci neformálně dohodli s ministry členských států. V oblastech, kde dochází k porušování unijních norem kvality ovzduší, však členské státy budou muset posoudit, zda není potřeba zavést přísnější limity.

“Tato legislativa zaplňuje mezeru v legislativě mezi směrnicí o ekodesignu, která stanovuje standardy pro spalovací zařízení s příkonem do 1MW, a směrnicí o průmyslových emisích, týkající se zařízení nad 50MW. Emisní limity byly stanoveny na ambiciózní úrovni, tak aby se postupně zlepšovala kvalita ovzduší. Obsahují také náležité záruky pro provozování stávajících zařízení, zejména těch malých s příkonem do 5MW, které využívají především malé a střední podniky a poskytovatelé veřejných služeb a které jsou důležité pro vytápění škol, nemocnic a univerzit,” uvedl zpravodaj EP Andrzej Grzyb (ELS, PL). Dohodu s Radou podpořili poslanci poměrem hlasů 623 (pro): 70 (proti): 12 (zdrželo se hlasování).

Limity pro nová zařízení nabydou právní platnosti za tři roky. Stávající zařízení s jmenovitým tepelným příkonem přes 5MW budou muset plnit stanovené maximální hodnoty pro emise oxidu siřičitého, oxidů dusíku a prachu od roku 2025. Nejmenší zařízení, s jmenovitým tepelným příkonem mezi 1 a 5MW, která jsou využívána zejména malými a středními podniky, budou nové emisní stropy dodržovat od roku 2030.

Legislativa členským státům nebrání stanovit přísnější standardy, než jaké udává nová směrnice. Poslanci v jednáních prosadili, aby v oblastech, v nichž jsou porušovány unijní standardy kvality ovzduší, vnitrostátní úřady posoudily, zda není potřeba zavést přísnější emisní limity.

V EU je zhruba 143 000 “středních” spalovacích zařízení s jmenovitým tepelným příkonem mezi 1 a 50 MW. Používají se k výrobě elektřiny, k vytápění a chlazení v obytných domech či bytech a k výrobě tepla či páry pro průmyslové procesy. Tato zařízení jsou významným zdrojem emisí oxidu siřičitého, oxidů dusíku a prachu, jež jsou škodlivé pro kvalitu ovzduší v městských oblastech.

Zatímco malá spalovací zařízení pokrývá unijní legislativa týkající se ekodesignu a velká spalovací zařízení spadají pod pravidla směrnice o průmyslových emisích, emise ze středních spalovacích zařízení nebyla na úrovni EU dosud regulována.

Nové limity bude pro jejich vstup v platnost ještě muset formálně schválit Rada EU (Rada ministrů).