Více času na podstatné
Evropská komise schválila návrh ČR na bezplatnou alokaci povolenek
Evropská komise vydala 17. ledna 2014 rozhodnutí, kterým stanovuje alokaci bezplatných emisních povolenek pro české průmyslové podniky zařazené v systému emisního obchodování (EU ETS). Česká republika je tak devátým státem Evropské unie, kterému se podařilo získat kladné rozhodnutí Evropské komise k návrhu rozdělení povolenek. Celkem průmyslovým podnikům přidělí Ministerstvo životního prostředí cca 172 mil. povolenek na období let 2013-2020 s tím, že množství povolenek se bude mezi jednotlivými lety postupně snižovat.
Mezi roky 2013 a 2020 probíhá třetí fáze EU ETS. V této fázi platí nová, komplexnější pravidla pro přidělování bezplatné alokace povolenek všem podnikům, které jsou v EU ETS zahrnuty – v České republice je to asi 350 zařízení.
Bezplatná alokace na rok 2013 byla oproti původnímu očekávání zdržena právě kvůli nové a složitější metodice výpočtu alokace, čekání na ostatní členské státy a dlouhým konzultacím s EK. Nyní však Komise schválila návrh ČR a přidělení povolenek pro průmysl a na výrobu tepla tak již nic nestojí v cestě. MŽP již zahájilo vydávání rozhodnutí o alokaci pro jednotlivá zařízení a po nabytí jejich právní moci (tj. po 15 dnech) přidělí národní správce rejstříku, OTE, a.s., povolenky na účet provozovatelů. Alokace na rok 2014 a další roky by měla proběhnout v řádném termínu, tj. do konce února. (pokud nebude třeba alokaci upravit z důvodu změn v provozu v roce 2013).
Schválení alokace pro výrobce elektřiny očekáváme od Evropské komise v řádu dnů, následně Ministerstvo životního prostředí opět vydá rozhodnutí o bezplatné alokaci.
Český rozhlas - ČRo:
Podobně to funguje i u státu. Povolenky prodává v dražbě nejen podnikům, ale i jinému státu. Úplně první prodej v historii povolenek například směřoval do Japonska. Polovina z výtěžku jde do státního rozpočtu, druhou polovinu si mezi sebou rozdělí ministerstvo životního prostředí a ministerstvo průmyslu, přičemž poměr mezi resorty se v čase mění. Zatím jde naprostá většina na životní prostředí. Postupně do roku 2020 se bude pomalu zvětšovat podíl ministerstva průmyslu, a to z toho důvodu, že bude potřeba začít podporovat další ekologizaci podniků. Časem by tak resort průmyslu mohl mít třeba 40 procent. Informace o emisních povolenkách přinesla do studia redaktorka Jitka Hanžlová - poslechněte si ZDE.
Zdroj: MŽP, ČRo