Více času na podstatné
Energetické využívání odpadů je tématem letního Odpadového fóra
Horko ohýbá pražské koleje a ničivému dopadu červencových teplot se nevyhnula ani redakce. Zatímco obálka letního čísla je příjemně osvěžující, obsah dmýchá oheň. Tématem letního čísla je totiž Energetické využití odpadů. V textech naleznete široký tematický rozsah od energetického využití bioodpadu po úvahy o spalování komunálního odpadu od řady autorů: Petra Mydlila, Adama Moravce nebo Vladimíra Ucekaje.
Horká témata tímto nekončí. V polemice se redakce rozhodla píchnout do diskuze nad novým návrhem zákona o odpadech a položila účastníkům otázku, zda diskuze nad zákonem byla skutečně účinná a dotkla se všech sporných bodů návrhu. „Diskuze nad diskuzí“ odhalila temná zákoutí zmíněné debaty: přílišná zjednodušení na polaritu spalování vs. recyklace, skoro populistické zavrhování skládkovacích poplatků a opomíjení důležitých detailů (v nichž, jak se tvrdí, jsou schováni zároveň bůh i ďábel).
Vzápětí se nabízí další hořlavá otázka: Kdy odpad hoří? Svými úvahami na toto téma se s čtenáři podělili Martin Hájek z Teplárenského sdružení a Ondřej Procházka z Českého ekologického manažerského centra. Debatující se v podstatě shodli na tom, že diskuze o tom, co hoří a co nikoliv, je „účelově rozdmýchanou debatou“ a „bouří ve sklenici vody“ – metaforami živlů řečeno.
Před několika týdny byl založen nový spolek Česká asociace oběhového hospodářství (ČAObH) u jehož zrodu stojí společnosti VEOLIA a SITA CZ spolu se zástupci akademické sféry (VŠCHT). Příchod nových hráčů jsme jako dobří novináři vycítili hned a zamířili své otázky na spoluzakladatele asociace Milana Chromíka, ředitele divize odpadů společnosti Veolia. V rozhovoru prosakují hlavní motivy založení asociace a její nosné postoje. Pokud se chceme dostat do vyšších stupňů nakládání s odpady, potřebujeme zamezit toku odpadu na skládky, upozorňuje pan Chromík.
Od letošního roku budou mít členské země EU dle příslušné směrnice povinnost vytřídit 45 % použitých baterií. Zda je cíl skutečně na dosah, to se dozvíte v reportáži z třídící linky Ecobatu v Kladně, ovšem název článku „Laťka je vysoko“ čtenáři napoví dost.
V říjnu pro veřejnost a odborníky chystáme již třetí konferenci věnovanou předcházení vzniku odpadů PVO, tentokrát s podtitulem Na pomoc oběhovému hospodářství. Vzhledem k tomu, že problematika odpadu se týká jak ostřílených odborníků, tak o to víc i nastupující generace, rozhodli jsme se zeptat představitelů obou, co pro ně znamená předcházení vzniku odpadů v praxi. Generačních nesvárů se tedy zúčastní zakladatel konference Ondřej Procházka a stážistka v Českém ekologickém manažerském centru Nathalie Cmarková.
Objednávku předplatného, inzerce a další informace o časopisu - ZDE