Více času na podstatné
ECHA připraví návrh na omezení látek obsahujících šestimocný chrom
Evropská komise požádala agenturu ECHA, aby připravila návrh omezení podle nařízení REACH pro některé látky obsahující šestimocný chrom, které jsou v současné době uvedeny na seznamu látek podléhajících povolení (zveřejněno ECHA 11. 10. 2023).
V dubnu 2013 a srpnu 2014 bylo do přílohy XIV nařízení REACH přidáno celkem 11 látek obsahujících šestimocný chrom. Mohou způsobovat rakovinu, genetické mutace a poškodit reprodukci. Některé z nich jsou také senzibilizátory kůže a dýchacích cest.
Evropské komise požádala agenturu ECHA o vypracování dokumentace v souladu s přílohou XV pro případné omezení látek obsahujících šestimocný chrom, které jsou v současné době uvedeny v položkách 16 a 17 seznamu látek podléhajících omezení. ECHA předloží návrh do 4. října 2024. Jedním z hlavních použití látek, na které se vztahuje návrh omezení, je galvanické pokovování, což je běžný proces povrchové úpravy materiálu.
Cílem návrhu na omezení je řešit problémy, které pro agenturu ECHA i Komisi představuje současná a možná budoucí pracovní zátěž. Tato zátěž souvisí s vysokým počtem žádostí o povolení k používání těchto látek, které již byly předloženy nebo mohou pocházet od stovek společností. Pro ECHA by hodnocení žádostí a vydávání stanovisek přesahovalo dostupné zdroje výborů RAC a SEAC a ovlivnilo by jejich práci při regulaci dalších nebezpečných chemických látek.
Příprava návrhu na omezení a jeho hodnocení výborem RAC a výborem SEAC se bude řídit standardním procesem omezení podle nařízení REACH. Při přípravě návrhu ECHA zohlední znalosti a zkušenosti, které získala při zpracování žádostí o povolení těchto látek.
Pokud Komise přijme omezení, budou látky, na které se vztahuje, vyřazeny ze seznamu látek podléhajících povolení. Takové opatření bude provedeno poprvé v historii nařízení REACH.
Komise zveřejnila dokument Otázky a odpovědi, který objasňuje situaci společností, kterých by se omezení týkalo. Je doporučeno si dokument prostudovat k získání dalších informací. Pokud některý dotaz nebude v dokumentu zodpovězen, je možné jej zaslat na emailovou adresu GROW-F1@ec.europa.eu.
Dokument se zabývá rovněž hlavními otázkami ohledně rozsudku Evropského soudního dvora, kterým bylo zrušeno povolení pro konsorcium zahrnujícího velký počet následných uživatelů oxidu chromového (Chemservice GmbH a další).
Další informace: