Více času na podstatné

E15: Česko hledá alternativy k ukládání na skládky

26.04.2016 20:16

Zákaz skládkování části odpadu a prudký růst poplatků za ukládání zbytků po třídění nahrává spalovnám, tvrdí kritici nového odpadového zákona. MŽP oponuje, že spalování nepreferuje.

Souboj spalovačů, recyklátorů a skládkařů o nový zákon o odpadech jde do finále. Ministerstvo životního prostředí příští týden vypořádá přes tisíc připomínek, které k návrhu zákona dostalo. Do konce května pošle text legislativní radě vlády. Rezort čelí ze všech stran kritice, že prostřednictvím zákona dává přednost výstavbě spaloven odpadů před recyklací a dalším využitím odpadů. Norma totiž od roku 2024 zakazuje skládkování recyklovatelných, ale také spalitelných odpadů. „My nejsme zastánci spalování. Zákon je otevřený pro všechny možnosti nakládání s odpadem. Chceme jen, aby se stavěly technologie s nejvyšší možnou účinností,“ míní náměstkyně ministra životního prostředí Berenika Peštová.

Kritici návrhu tvrdí, že do spaloven bude zákon posílat odpad automaticky. Zvýšil by totiž poplatek za uložení zbytkového komunálního odpadu na skládku z 500 na 1850 korun za tunu v roce 2023. Při zvýšení poplatku budou obce v roce 2023 platit za tunu skládkovaného odpadu 2350 korun, teď je to i s DPH 1470 korun. Sdružení veřejně prospěšných služeb, k němuž patří provozovatelé obecních odpadových firem, tvrdí, že se pak nebude vyplácet ze směsného komunálního odpadu vybírat využitelné složky. Levnější bude poslat odpad z černých popelnic rovnou do spaloven. Zástupci menších obcí dodávají, že pro ně bude takový systém příliš nákladný. „Nový zákon omezuje výstavbu třídicích linek kvůli vysokému poplatku za nevyužitelný odpad,“ připomněl Petr Havelka, ředitel České asociace odpadového hospodářství.

Problém je ovšem v účinnosti třídicích linek. Běžně dokážou z černých popelnic vytřídit zhruba pětinu využitelného odpadu. Zbytek míří na skládku. Tento model by vyhovoval skládkařským firmám, které chtějí i po roce 2024 získat co největší část odpadu. „Existují ale také třídicí linky, které dokážou vytřídit až 95 procent odpadu. Jenže ty se ve východní Evropě moc nestavějí,“ uvedl Michal Stieber z poradenské společnosti EY.

Ekologové v zákoně nevidí dostatečnou podporu recyklace.


Zdroj: E15