Více času na podstatné

Dobrovolná dohoda pomáhá zlepšovat životní prostředí už čtvrtý rok

14.03.2017 13:09

Pobyt dětí na ozdravném pobytu v Tatrách či jarní úklid biokoridoru řeky Olše. To jsou jen dvě z řady aktivit vyplývajících z Dobrovolné dohody Třineckých železáren a Ministerstva životního prostředí. Platí do konce roku 2017. Díky ní se v průběhu loňského roku podařilo podniknout celou škálu aktivit, které pomohly životnímu prostředí.

„Tato spolupráce na bázi dobrovolných dohod je z mého pohledu velmi důležitá. Považuji tyto dohody za jeden z velmi užitečných nástrojů pomáhajících k postupnému zlepšování kvality ovzduší v České republice,“ uvedl ministr životního prostředí Richard Brabec.

V rámci dobrovolné dohody firma plní každý rok šestnáct níže uvedených aktivit:

  • 1,5 mil. kč na ozdravné pobyty dětí
  • 1 mil. kč na údržbu a výsadbu zeleně ve městě a v okolí Třince (+ jiných odloučených provozů TŽ)
  • Zpracování studie pro řešení výsadby izolační zeleně v areálu a postupně realizovat výsadbu (dokončení výsadby v r. 2016)
  • Aktivně podporovat rozvoj druhové diverzity v biokoridoru řeky Olše a areálu společnosti, a tím vytvořit vhodné podmínky pro rozvoj populací chráněných druhů živočichů
  • Provést čištění koryta řeky Olše a jejích přítoků v areálu TŽ od naplavenin odpadků a nečistot
  • Provést rekonstrukci odprášení licích hal na vysokých pecích s dosažením hodnoty po 15 mg.m-3 (dokončeno)
  • Provést a dokončit instalaci druhého stupně odprášení spékacích pásů na aglomeraci II. (dokončeno)
  • Provést a dokončit sekundární odprášení haly Kyslíkové konvertorové ocelárny s emisními hodnotami pod 15 mg.m-3 (dokončeno) – průměrné hodnoty koncentrace TZL za r. 2016 byly 0,4 mg/m3
  • Provozní opatření na koksárenských bateriích podle systému provádění pravidelné údržby komor
  • Nad rámec podmínky 5.4 integrovaných povolení provádět pravidelný úklid v šestiměsíčních intervalech k omezení resuspenze prašných částic na provozech koksovny, aglomerací, KKO, válcovnách apod.
  • Aktivně vyhledávat a realizovat preventivní opatření směřující ke snižování spotřeby vstupních surovin, materiálů a energie, a snižování produkce odpadu.
  • Zavazuje se udržovat v platnosti certifikovaný systém environmentálního řízení dle EMS (EN ISO 14001 : 2014)
  • Zajistí informování svých zaměstnanců o Dohodě, úlohách a odpovědnosti
  • Nad rámec investičních opatření se zavazuje v oblasti s překračování imisních limitů v MSK realizovat kompenzační opatření v rámci celkového působení na ŽP.
  • Vyhodnocení plnění emisních hodnot stanovených v bodech 7, 8, a 9 článku II této dohody u stacionárních zdrojů , na které se vztahuje povinnost instalovat kontinuální měření emisí dle přílohy č. 4 zákona č. 201/2012 Sb., ……
  • Smluvní strany se zavazují společně informovat veřejnost o podepsání dohody a dosažených výsledcích...

 

„Ozdravné pobyty jsou pro nás srdeční záležitostí, protože děti si těch deset dnů v období topné sezóny opravdu užijí velkou dávku průzračného vysokohorského vzduchu. Ovšem je to jen jedna z mnoha aktivit vedoucích ke snižování dopadů výrobní činnosti na okolí hutě, které jsou součástí řízení firmy a patří u nás ke každodenním procesům,“ podotýká generální ředitel Třineckých železáren Jan Czudek.

"Samozřejmě se intenzivně zabýváme modernizací výrobních zařízení včetně investic do odprášení, které od roku 2015 přesáhly tři miliardy korun. Výsledkem těchto investic je plnění limitů emisí prachu stanovených integrovanými povoleními a v konečném důsledku tedy významné snížení míry prašnosti v ovzduší,“ doplnil výrobní ředitel Česlav Marek.

Ministerstvo životního prostředí se v dobrovolné dohodě s Třineckými železárnami zavázalo pomáhat při administraci projektů z Operačního programu životní prostředí (OPŽP), včetně notifikace v Evropské komisi, a také poskytovat maximální součinnost při realizaci ekologických a investičních projektů Třineckých železáren, včetně zohlednění ochrany těchto investic.

V předchozím roce a letos bylo v OPŽP 2014–2020 schváleno k realizaci celkem  8 projektů k dalšímu omezení emisí Třineckých železáren, s požadavkem dotace 381 milionů korun. Předmětem těchto projektů je další snižování emisí prachu z některých technologických operací, jako je např. proces tzv. spékání železné rudy, válcování apod.

Projekty zahrnují instalace dalších látkových filtrů či zařízení na odstraňování prašnosti z výrobních prostor a hotové by měly být do konce roku 2020, respektive 2023. Letos v červnu MŽP dále plánuje vyhlásit výzvu na projekty ke snižování emisí znečišťujících látek, zejména prachu, z průmyslových podniků, kde bude pro průmyslové podniky k dispozici minimálně 500 milionů korun.

V Moravskoslezském kraji MŽP uzavřelo postupně celkem tři dobrovolné dohody, které iniciují realizaci proekologických opatření nad rámec platné legislativy. "Dohody motivují ke snížení emisí, opatřením na snížení prašnosti a také k zabezpečení ozdravných pobytů dětí z nejvíce postižených oblastí. Letos končí po dvou dohodách se společnostmi ArcelorMittal a BorsodChem i platnost dobrovolné dohody s Třineckými železárnami. Vzhledem k tomu, že plnění dohody běží výborně, uvažujeme o jejím prodloužení formou dodatku.  Zvláště v oblasti fugitivních emisí totiž stále vidíme prostor, kde lze nad rámec zákonných požadavků investovat do omezení těchto emisí, včetně prašnosti z areálu podniku,“ dodala náměstkyně ministra životního prostředí Berenika Peštová.