Více času na podstatné

Dnes se slaví první Evropský den recyklace baterií

09.09.2015 08:59

Hlavním cílem tohoto historického dne je zvýšení povědomí evropské veřejnosti o důležitosti třídění a recyklace použitých baterií a akumulátorů. Množství zpětně odebraných baterií se sice v České republice každoročně zvyšuje, nicméně evropská legislativa chce po nás ještě víc.

 

 

 

Trochu historie..

Právě tento den se váže k narozeninám slavného italského lékaře a fyzika Luigi Galvaniho, který se proslavil pokusy s takzvanou živočišnou elektřinou. Galvaniho badatelská činnost přivedla jeho současníka a oponenta Alessandra Voltu k sestrojení prvního galvanického článku. Princip tohoto článku se stal základním konstrukčním prvkem všech elektrických baterií a akumulátorů.

Zájmy mladého Luigiho vždy směřovaly k přírodním vědám. Nejprve chtěl vstoupit do kláštera a studovat teologii, tu pak ale opustil. Nakonec vystudoval lékařství na Boloňské univerzitě. Tam po ukončení studií učil a dokonce byl jmenován profesorem porodnictví Akademie věd v Boloni. Rok po svém zvolení prezidentem akademie začal společně s manželkou Lucií zkoumat žáby. Žabí preparáty vstoupily do dějin společně s Galvaniho jménem, nebyly však jediné; kromě nich byly obětovány pokroku vědy také životy mořských rejnoků.

Pitvání žab ho přivedlo na myšlenku existence živočišné elektřiny. O žabích stehýnkách na plechu, která se mu před očima škubala při kontaktu s kovovým skalpelem, napsal dokonce celý spis - Traktát o elektrických silách při pohybu svalů. Myslel totiž, že stažení žabích svalů, jež představovalo elektrický výboj, vzniká spojením kladného pólu v nervech a záporného pólu ve svalech.

Galvani čelil po publikaci svého zkoumání nevyhnutelným polemikám – nejtvrdším oponentem mu však byl krajan Alessandro Volta. Oproti Galvanimu zastával myšlenku, že elektrické výboje vznikají na základě fyzikálních a chemických principů. Na důkaz svého přesvědčení, že žáby žádnými blesky sršet nebudou, sestavil první elektrochemický článek.

Volta ale uznával objevitelské zásluhy svého předchůdce a tyto články pojmenoval po Galvanim. Netřeba připomínat, že odkaz obou velkých vědců přežívá dodnes v našich hodinkách, fotoaparátech, mobilních telefonech a mnoha dalších spotřebičích.

 

Sběr baterií v Česku

V každé české domácnosti se nachází průměrně 49 baterií, z toho 8 použitých. To představuje více než 5 000 tun baterií, které čekají na to, až se vrátí k recyklaci. Čím více vybitých baterií se dostane do recyklačního procesu, tím méně přírodních zdrojů je nutno vytěžit k výrobě nových. Z jedné tuny baterií lze recyklací znovu získat až 167 kg oceli, 210 kg zinku, 205 kg manganu a přibližně 15 kg niklu a mědi.  Baterie však představují i riziko pro životní prostředí. Obsahují totiž některé toxické látky, které se z baterií časem začnou uvolňovat, a mohou tak znečistit spodní i povrchové vody. Dostanou-li se baterie spolu s komunálním odpadem do spalovny, mají zase negativní vliv na kvalitu ovzduší.

 

Obr.: Kovy v bateriích (Zdroj: ECOBAT)

Množství zpětně odebraných baterií se v České republice každoročně zvyšuje, v roce 2014 to bylo celkem 1 097 tun. Toto množství představuje přibližně 32 % všech přenosných baterií dodaných na trh. Směrnice Evropské unie 2006/66/EU však již od ledna 2016 požaduje navýšení na 45 %.

„V roce 2016 musí členské státy EU včetně České republiky splnit poměrně náročný cíl sběru, který je stanoven evropskou legislativou. K dosažení tohoto cíle je však nutná spolupráce nejen výrobců, ale především samotných spotřebitelů. Ti musí mít povědomí o místech pro zpětný odběr použitých baterií a zároveň je nezbytné, aby se na sběru sami aktivně podíleli,“ uvedl ředitel odboru odpadů Ministerstva životního prostředí České republiky Ing. Jaromír Manhart.

Tříděním se totiž baterie dostávají do řízeného recyklačního procesu a nejsou pak odstraňovány jako součást směsných komunálních odpadů buď uložením na skládky, nebo ve spalovnách, což může mít negativní vliv na životní prostředí, nehledě na nevratné ztráty druhotných surovin.

Zpětný odběr je bezplatný a se speciálními sběrnými nádobami se v současné době můžeme setkat téměř v každém obchodě, škole, úřadě či firmě. Sběrná síť se dokonce postupně rozšiřuje i přímo do ulic.

Evropský den recyklace baterií byl vyhlášen evropskou asociací Eucobat, která reprezentuje 15 významných kolektivních systému pro zpětný odběr baterií z 13 evropských zemí. Jejím členem je i česká nezisková organizace ECOBAT, která vznik tohoto dne iniciovala, a za jejíž podpory se tento den slaví i v České republice.