Více času na podstatné

ČR: 320kg odpadu na občana

12.10.2012 09:42

Češi třídí v domácnostech v odpadu třetinu papíru, čtvrtinu skla a pětinu plastů. Od roku 2002 se zvýšilo množství tříděného odpadu domácností z 16 na 46 kilogramů na jednoho obyvatele ročně v loňském roce.

Celková produkce odpadů v roce 2011 v ČR dosáhla 23,6 mil tun, patří sem jak odpady podnikové, tak od obyvatel. Proti předchozímu roku se jedná o mírný pokles (2 %), podíl nebezpečných odpadů z celkového objemu představoval 6 %.
„Problematika odpadového hospodářství je velmi zajímává, a to ze dvou pohledů – nejen environmentálního, ale i ekonomického. Přičemž právě ekonomické hledisko neustále nabývá na významu s vývojem technologií výroby a změnami ve struktuře spotřeby,“ říká předsedkyně Českého statistického úřadu Iva Ritschelová.

V loňském roce bylo v ČR vyprodukováno 3,4 mil tun komunálního odpadu. Na jednoho obyvatele jde o 320 kilogramů odpadků v popelnicích a kontejnerech ročně. “Proti roku 2010 je to nárůst jen o jedno procento,” uvádí ředitel odboru statistiky zemědělství, lesnictví a životního prostředí ČSÚ Jiří Hrbek.
Češi navíc v rámci Evropy komunální odpad odpovědně třídí. Zhruba 13 % odpadů domácností jde do barevných kontejnerů. “Konkrétně bylo v roce 2011 na obyvatele vytříděno 15 kg papíru, 11 kg skla, 10 kg plastů, 5 kg kovů a 5 kg ostatních odděleně sbíraných složek,” předkládá data expertka Českého statistického úřadu Miloslava Veselá.

Druhotné suroviny nejsou pouhý odpad
Celková produkce druhotných surovin v České republice v roce 2011 byla 21,2 milionů tun, což je množství srovnatelné s roční produkcí veškerých odpadů v ČR.

Od roku 2011 ČSÚ nově sleduje problematiku druhotných surovin. Toto zjišťování bylo připraveno ve spolupráci a za podpory Ministerstva průmyslu a obchodu ČR. Důvodem byla úprava národní legislativy v duchu evropské rámcové směrnice o odpadech, která umožňuje některé materiály, dříve považované za odpady vyjmout z působnosti zákona o odpadech. Druhotnými surovinami se pro účely statistického zjišťování rozumí především vedlejší produkty (popílky ze spalování uhlí, železné piliny), přepracované odpady (kovy, plasty), a nespotřebované vstupní suroviny.

 

E15.cz: Množství českého odpadu, které putuje za hranice, rychle stoupá. V loňském roce šlo o 2,3 milionu tun, o rok dříve to bylo téměř 300 tisíc tun méně. Objem odpadu, který naopak míří do země, zůstává podle údajů Českého statistického úřadu zhruba stejný, 442 tisíc tun.

Více na: https://zpravy.e15.cz/domaci/ekonomika/do-zahranici-miri-stale-vice-ceskeho-odpadu-921913#utm_medium=selfpromo&utm_source=newsletter&utm_campaign=ekomail#utm_medium=selfpromo&utm_source=e15&utm_campaign=copylink