Více času na podstatné
Co znamená parametr TOC, jak se stanovuje a jakou má návaznost na parametr CHSK?“.
„Co znamená parametr TOC, jak se stanovuje a jakou má návaznost na parametr CHSK?“.
TOC je zkrácené označení pro celkový organický uhlík (TOC – Total Organic Carbon), který je uveden mezi sledovanými skupinami látek v IRZ (pod číslem 76 dle přílohy II Nařízení č. 166/2006/ES). TOC je parametr uváděný u vod, který ukazuje množství organických látek přítomných v daném vzorku. Do skupiny TOC je možné zařadit obrovskou škálu látek. Tento parametr je udáván v miligramech uhlíku na jeden litr vody. Stanovení TOC nejlépe vystihuje sumární koncentraci organických látek.
Ohlašovací práh pro celkový organický uhlík je stanoven na 50 000 kg/rok v únicích do vody a v přenosech odpadních vod.
K parametru „TOC“ lze bližší informace najít na stránkách IRZ – https://www.irz.cz/repository/latky/celkovy_organicky_uhlik.pdf.
Metody stanovení TOC jsou k dispozici rovněž na stránkách IRZ – https://www.irz.cz/dokumenty/irz/metody_mereni/voda/celkovy_organicky_uhlk_TOC_a_chemicka_spotreba_kyslku.pdf.
Chemická spotřeba kyslíku (COD – Chemical Oxygen Demand) vystihuje organické látky v jejich kyslíkových ekvivalentech, což má svůj význam při biologickém čištění odpadních vod a při samočištění v tocích, tedy u biologických procesů spotřebovávajících kyslík. COD je ekvivalent CHSK.
Pokud není TOC přímo stanovován, pak lze v určitém zjednodušení využít poměr TOC = COD/3.
Zdroj: IRZ