Více času na podstatné
Co přinese zálohování PET lahví a plechovek občanům a životnímu prostředí a komu vadí?
Zveme vás na seminář Co přinese zálohování PET lahví a plechovek občanům a životnímu prostředí a komu vadí? aneb Kdy už konečně zmizí z přírody i z veřejného prostoru a budou plně recyklovány?, který se v úterý 12. listopadu 2024 od 16:00 do cca 18:00 hodin budova ČSVTS, Praha 1, Novotného lávka 5, místnost 418.
Současný systém v ČR je založený na dobrovolném třídění nápojových obalů a zřejmě již dosáhl svých limitů. Celkem 500 milionů PET a 600 milionů plechovek není ročně recyklováno. U nápojových plechovek se vysbírá pouze 26 %. u PET lahví 73 %. Při následném třídění plastového odpadu se ještě přibližně třetina vysbíraných PET lahví „ztratí“ na skládkách nebo jako palivo a ve výsledku jde do recyklace přibližně jen polovina vytříděných PET. Podle nové obalové legislativy EU budeme muset v roce 2029 plnit kvótu recyklace těchto nápojových obalů 90 %. To evidentně jen osvětou nedosáhneme.
Ministerstvo životního prostředí připravilo zákon, který by zálohování zavedl, zákon již schválila i vláda, ale hlavní boj o zálohování se svede v Parlamentu. Proti zálohování vystupují odpadářské firmy, kterým klesnou zisky. Na systému vydělají i obce, nejen že získají 15 % z nerozdělených záloh, sníží se jim náklady na výsypy košů a úklidy veřejných prostranství. Některá města jako např. hl. m. Praha zálohování proto podporují. Další však pokládají zálohování za zbytečné. 82 % obcí si však nakládání s tříděnými odpady objednává, takže detailní náklady neznají. Zálohování podporují nápojáři. Musí plnit povinný obsah 25 % recyklátu v nových PET k 1. 1. 2025. Tedy ideální systém „can to can“, „bottle to bottle“ V současnosti se např. do výroby nových plechovek v ČR nevrací žádná plechovka. Češi mají velkou chuť zálohovat PET lahve i plechovky, jak potvrzují opakovaně průzkumy, naposledy průzkum IPSOS to je 76 %. Všem nám vadí všude přítomné odhozené PETky či plechovky. Panelisté rozeberou klady a zápory zálohování a budou s vámi na toto téma diskutovat:
- Mgr. David Surý – vrchní ředitel, Ministerstvo životního prostředí
- Mgr. Pavel Drahovzal – místopředseda Svazu měst a obcí ČR
- Ing. Petr Novotný – senior konzultant, Institut cirkulární ekonomiky
- RNDr. Miloš Kužvart – výkonný ředitel, Česká asociace oběhového hospodářství
- Ing. Kristýna Havligerová– manažerka vnějších vztahů, Iniciativa pro zálohování
- JUDr. Michal Kiča – bývalý státní tajemník Ministerstva životního prostředí Slovenska
- Ing. Ladislav Hegyi – poradce europoslance Martina Hojsíka pro environmentální politiku
On-line připojení pomocí platformy Zoom na adrese: https://bit.ly/stuz2411
Moderuje: Ing. Eva Tylová, členka předsednictva STUŽ, zastupitelka hl. m. Prahy
Vstup volný