Více času na podstatné

Každý den v týdnu nabídne zásadní momenty. Jedná vláda, parlamenty i Evropská rada

26.10.2015 15:00

AVÍZO/VÝSLEDKY Již v pondělí vláda schválila strategii přizpůsobení se změně klimatu a výši podpory podporovaných zdrojů ze státního rozpočtu na příští rok a seznámila se s informací ve věci vydávání ověřujících závazných stanovisek ke stanoviskům EIA vydaným podle starého zákona EIA. Dnes se také sešla Rada pro životní prostředí, kde zástupci jednali i o přezkumu systému pro obchodování s emisemi (EU ETS). Jednat bude národní (úterý) tak i Evropský parlament (středa). Evropští poslanci budou hlasovat o směrnici, která zavádí národní stropy pro hlavní znečišťující látky. Ve čtvrtek projedná Legislativní rady vlády novelu zákona ochraně ovzduší.

Hned v pondělí bude zasedat vláda. Na programu má návrh nařízení vlády, kterým se stanoví prostředky státního rozpočtu pro poskytnutí dotace na podporu elektřiny z obnovitelných zdrojů, druhotných zdrojů a vysokoúčinné kombinované výroby elektřiny a tepla a na provozní podporu tepla pro rok 2016 (Výsledek: Vláda návrh schválila) a několikrát již odloženou Strategii přizpůsobení se změně klimatu v podmínkách ČR (Výsledek: Vláda návrh schválila, další informace ZDE). K pokrytí požadavků uvedených ve zmíněném ustanovení byl nařízením vlády stanoven pro rok 2016 požadavek finančních prostředků na dotaci ze státního rozpočtu ve výši 21,965 mld. Kč (+6 mld. Kč oproti roku 2015). Nařízení má nabýt účinnosti dnem jeho vyhlášení.

Adaptační Strategie přizpůsobení se změně klimatu v podmínkách ČR shrnuje pozorované změny klimatu na globální, evropské a národní úrovni a prezentuje zpracované projekce dalšího vývoje klimatu a předpokládané dopady na území ČR. Materiál rovněž identifikuje prioritní oblasti hospodářství a životního prostředí ve vztahu k předpokládaným dopadům změny klimatu a shrnuje vhodná adaptační opatření tím, že uvádí do kontextu adaptační opatření navrhovaná v rámci různých strategických složkových (sektorových) dokumentů a doplňuje směry adaptačních opatření v oblastech, pro které taková opatření zpracována nebyla.

Materiál také shrnuje potřebné legislativní změny a možné ekonomické nástroje a dosavadní ekonomické poznatky, dále komunikační principy pro zapojení veřejnosti a také potřebné směřování výzkumu, vzdělávání, výchovy a osvěty v této oblasti. Strategie rovněž uvádí rámcové vyhodnocení finanční náročnosti realizace navržených adaptačních opatření, analýzu vlivu na podnikatelské prostředí a kvantifikaci nákladů v případě nečinnosti, v návaznosti pak přehled stávajících i perspektivních ekonomických nástrojů a možnosti jejich využití. Další zpřesnění a doplnění ekonomických aspektů bude zpracováno v rámci přípravy národního akčního plánu adaptace na změnu klimatu.

Vláda dále má na programu informace ve věci vydávání ověřujících závazných stanovisek ke stanoviskům EIA vydaným podle starého zákona o posuzování vlivů na životní prostředí a vyhodnocení 23 velkých projektů podle usnesení vlády č. 1078 ze dne 15. 12. 2014 (výsledek ZDE).

V pondělí (26.10.) bude také jednat Evropská rada životní prostředí (výsledky ZDE). Rada uspořádá první rozpravu o přezkumu systému EU pro obchodování s emisemi, (EU ETS). Ministři se budou zabývat tím, zda navrhované reformy umožní systému EU ETS dostát své úloze při plnění cílů EU v oblasti klimatu po roce 2020. Mezi ministry rovněž proběhne výměna názorů o tom, jak zajistit, aby hledisko životního prostředí hrálo i nadále plnohodnotnou úlohu v procesu evropského semestru. Konkrétně budou jednat o postupném ukončování subvencí škodících životnímu prostředí a o provádění politik a právních předpisů v oblasti životního prostředí. Rada se bude také zamýšlet nad tím, jak zavést do praxe Agendu pro udržitelný rozvoj 2030 – program nazvaný „Přeměna našeho světa“, který byl přijat během summitu OSN o udržitelném rozvoji, který se konal v New Yorku. Ministři budou rovněž řešit otázku emisí z automobilů a manipulace systémů regulace emisí ve vozidlech, která se týká kvality ovzduší v EU. Českou republiku bude zastupovat náměstek ministra životního prostředí Vladislav Smrž, který se před zasednáním Rady zúčastní koordinační schůzky ministrů životního prostředí zemí Visegrádské skupiny Rumunska a Bulharska.

V úterý (27.10.) bude zahájena mimořádná schůze poslanecké sněmovny. Poslanci mají projednat poslanecký návrh novely zákona o podporovaných zdrojích energie. Zemědělské podniky ve formě akciových společností, jejichž vedlejší činností je výroba elektřiny z vysokoúčinné kombinované výroby elektřiny a tepla, by měly mít i podle vlády nárok na podporu bez podmínky zaknihovaných akcií. Vláda proto ve Sněmovně podpoří novelu zákona o podporovaných zdrojích energie poslanců opoziční KSČM. Kladně se k návrhu vláda vyjádřila začátkem října. Stejná pravidla mají platit i pro zemědělské podniky, které vyrábějí elektřinu obecně z obnovitelných zdrojů. Nyní se výjimka z podmínky mít zaknihované akcie vztahuje jen na výrobce s hlavní činností zemědělská výroba, kteří produkují elektřinu z bioplynu. Vzhledem k nutnosti zajistit, aby navrhovaný zákon nabyl účinnosti k témuž datu jako novela obsažená v zákoneě č. 131/2015 Sb. tj. k 1. lednu 2016, navrhují navrhovatelé Poslanecké sněmovně vyslovit souhlas s navrhovaným zákonem již v prvním čtení. Výsledek: Návrh byl projednán v obecné rozpravě. Sněmovna nesouhlasila s projednáváním tak, aby mohla s návrhem zákona vyslovit souhlas již v prvém čtení. Lhůta k projednání výbory byla určena na 30 dní.

Následující den (28.10.), tedy ve středu, bude zas Evropský parlament hlasovat o směrnici, která by měla zavést národní stropy pro šestici hlavních látek znečišťujících ovzduší, včetně oxidu siřičitého, prachu a oxidů dusíku. Cílem směrnice je vyřešit přeshraniční problém špatné kvality ovzduší, která ročně způsobuje odhadem 400 000 předčasných úmrtí v EU, a ušetřit do roku 2030 na nákladech spojených se znečištěním ovzduší 40 miliard eur. Návrh Výboru pro životní prostředí uvádí, že budoucí směrnice o národních emisních stropech (NEC) by měla zahrnovat stropy pro rtuť (Hg) počínaje od roku 2020, stejně jako navržené stropy pro oxid siřičitý (SO2), oxidy dusíku (NOx), nemetanické těkavé organické sloučeniny (NMVOC), metan (CH4), amoniak (NH3) a částice (až do PM2,5 mikrometrů), kterých by mělo být dosaženo do roku 2020, respektive 2030. Výsledek: Europoslanci schválili nové národní stropy pro znečišťující látky - více ZDE

Návrh zákona o ochraně ovzduší má na programu Legislativní rada vlády (LRV) na svém zasedání ve čtvrtek 29. Novela navrhuje zavést možnost přímé kontroly provozu spalovacích stacionárních zdrojů v domácnostech. Navržená úprava má umožnit, aby byly v nízkoemisních zónách v ČR uznávány i německé emisní plakety, přičemž Německo již uznávání českých emisních plaket upravilo. Novinkou je i úprava pravidel pro vyhlašování a ukončování smogových situací a regulací. Zákon předkládá Ministerstvo životního prostředí (MŽP) s rozporem právě související s kontrolou domácností. Účinnost předkládaného návrhu zákona se navrhuje dnem 1. června 2016 s výjímkami. Více ZDE

Ve čtvrtek se bude evropský výbor pro životní prostředí (ENVI) se bude zabývat bodem "Na cestě k nové mezinárodní klimatické dohodě v Paříži".