Více času na podstatné
ČIŽP pokutovala za únik kejdy do potoka, poškození lesní půdy a stromů
Inspektoři z České inspekce životního prostředí (ČIŽP) v Hradci Králové uložili pokutu 120 tisíc korun společnosti, které unikla koncem března roku 2016 do potoka kejda. Společnost se tak dopustila porušení zákona na ochranu vod.
„Kejda vytekla v důsledku přetečení jedné ze skladovacích nádrží. Světelná a akustická signalizace, která má podobným havarijním událostem předejít, byla toho času mimo provoz. Závadné látky tak stékaly po povrchu nádrže až na terén a poté se dostaly kanalizací do povrchových vod potoka,“ uvedl Lukáš Trávníček, ředitel Oblastního inspektorátu ČIŽP v Hradci Králové. Dodal, že takto uniklo minimálně 100 metrů krychlových této závadné látky.
Provozovatel únik kejdy zaznamenal až druhý den, kdy za účasti hasičů zahájil odstraňování následků havárie.
Inspektoři České inspekce životního prostředí (ČIŽP) z oddělení ochrany lesa v Ostravě zas pokutovali pět subjektů, které se podílely na poškození lesní půdy a stromů v CHKO Beskydy. K poškození došlo při legální těžbě dřeva roce 2015. Celková výše uložených pokut činí 482 tisíc korun.
Případ začali inspektoři ČIŽP řešit na podnět Správy CHKO Beskydy. Zjistili, že při soustřeďování dříví došlo k nepřiměřenému narušení půdního krytu v délce více než 250 metrů. „Vyjeté koleje byly místy přes 70 centimetrů hluboké. Přitom nebyly použity kolopásy ani rošty, které by tomu mohly zabránit,“ uvedl Karel Kozubek, ředitel Oblastního inspektorátu ČIŽP v Ostravě.
Inspektoři také zjistili, že při soustřeďování dřeva bylo poškozeno 53 stojících živých stromů. „Měly sedřenou kůru ve spodní i střední části kmenů. Některé až do výšky 8 až 15 metrů. Poškozená místa stromů navíc nebyla včas a důsledně ošetřena nátěrem proti infekci houbovými patogeny, které mohou stromy napadnout do několika hodin od okamžiku sedření kůry,“ vysvětlil Kozubek.
Po kontrole provedené inspektory ČIŽP společnost Lesy České republiky zajistila alespoň částečnou nápravu poškozeného lesa – srovnání vyjetých kolejí a ošetření poškozených stromů. Přirozená celková obnova půdního krytu však může trvat i desítky let.