Více času na podstatné
ČIŽP pokutovala za pálení odpadů, nadlimitní vypouštění odpadních vod i za odběr vody
Inspektoři z České inspekce životního prostředí (ČIŽP) v Havlíčkově Brodě uložili dvě pokuty v celkové výši 200 tisíc korun podnikateli Stanislavu Zápotočnému, který nechal v otevřeném ohništi spálit odpady vzniklé po demolici bývalého kravína v Šimanově na Jihlavsku.
Inspektorům ČIŽP bylo nahlášeno mimořádné obtěžování zápachem a vyjeli na místo. Zjistili, že na pozemku po zbouraném kravínu jsou v otevřeném ohništi páleny různé odpady po demolici. „V ohništi zrovna hořely trámy s lepenkou. Řada odpadů už byla spálena. Našli jsme například ohořelé kovové konstrukce, zbytky azbestových a eternitových střešních krytin, stavební suť, beton, zbytky plastové folie,“ popsal spáleniště Jan Panský ředitel Oblastního inspektorátu ČIŽP v Havlíčkově Brodě.
Tímto nakládáním s odpady byl porušen jak zákon na ochranu ovzduší, tak zákon o odpadech.
„V otevřeném ohništi lze spalovat jen suché rostlinné materiály neznečištěné chemickými látkami. A s odpady lze nakládat pouze v zařízeních, která jsou k tomu určena. Není možné je tepelně zpracovávat na otevřeném ohništi. Navíc původce odpadů je povinen odpady třídit podle jednotlivých druhů. To se také nestalo, protože vedle ohniště jsme našli další až čtyři metry vysoké hromady plné všelijakých odpadů po demolici – od cihel přes beton znečištěný ropnými látkami, kanystry, sololitové lepenky až po matraci,“ dodal Panský.
Za porušení zákona na ochranu ovzduší inspektoři podnikateli uložili pokutu 100 tisíc korun a stejnou výši pokuty dostal i za porušení zákona o odpadech. Proti oběma rozhodnutím se odvolal, ale Ministerstvo životního prostředí obě odvolání zamítlo a sankce potvrdilo. Pokuty jsou pravomocné.
Provozovatel hotelu Čeladenka vypouštěl odpadní vody znečištěné několikanásobně nad povolený limit. Dostal pokutu 130 tisíc korun
Inspektoři z České inspekce životního prostředí (ČIŽP) z oddělení ochrany vod v Ostravě uložili pokutu 130 tisíc korun společnosti KOVOTOUR PLUS s.r.o. Někdejší provozovatel horského hotelu Čeladenka v CHKO Beskydy vypouštěl z hotelové čistírny (ČOV) odpadní vody znečištěné několikanásobně nad povolený limit. Porušil tím zákon na ochranu vod.
V letech 2016 až 2018 překročil provozovatel celkem 28krát sledované ukazatele vypouštěných odpadních vod. „Například maximální povolená hodnota nerozpuštěných látek byla překročena až šestinásobně, limit pro biologickou spotřebu kyslíku více než pětinásobně a limit pro dusík více než dvojnásobně. Tato vypouštěná odpadní voda zasakovala přes půdní vrstvy do vod podzemních,“ uvedl Karel Kozubek ředitel Oblastního inspektorátu ČIŽP Ostrava.
Inspektoři také zjistili, že z objektu Lesních lázní, který je součástí hotelu Čeladenka, provozovatel vypouštěl odpadní vody z perličkových a vířivých koupelí do Kořetínského potoka, aniž by k tomu měl povolení vodoprávního úřadu.
„Dalším přestupkem obviněného bylo, že u vod vypouštěných z čistírny odpadních vod nesledoval zastoupení bakterií Escherichia coli a Enterokoků a také vůbec neprováděl měření objemu odpadních vod. Obě povinnosti mu přitom vodoprávní úřad stanovil,“ doplnil Kozubek.
KOVOTOUR PLUS se proti rozhodnutí ČIŽP neodvolal, sankce je pravomocná.
Vodovod nebyl provozován za účelem zisku, odběr vody nad limit způsobilo více havárií. Inspektoři ČIŽP to zohlednili při pokutě
Městys Osvětimany porušil vodní zákon. Za to mu inspektoři z oddělení ochrany vod České inspekce životního prostředí (ČIŽP), Oblastního inspektorátu Brno uložili pokutu 123 465 korun, která nabyla 28. března právní moci. Městys nakládal s podzemními vodami bez povolení k odběru podzemní vody z jímacích zářezů (Svozilova Záhumenice, Polánka, Stoklánka, Novotného louka, Gotlibka) umístěných v k. ú. Osvětimany, a to překročením ročního limitu pro odebrané množství o 8 231 m3. Vzhledem k okolnostem použili inspektoři nejnižší zákonnou sazbu za metr krychlový odebrané podzemní vody.
V říjnu loňského roku provedli inspektoři kontrolu odběru podzemních vod ze zdroje Svozilka za období roku 2017 a období od 1. 1. do 26. 10. 2018. Městys Osvětimany, který má 867 obyvatel, provozuje vodovod pro veřejnou potřebu. Napojených na něj je 770 obyvatel z Osvětiman, Újezdce a Hostějova. Voda pro veřejný vodovod je podle vydaného povolení k odběru podzemních vod odebírána ze studní a z jímacích zářezů (Svozilova Záhumenice, Polánka, Stoklánka, Novotného louka, Gotlibka). Povolené celkové množství odběru podzemní vody ze všech zdrojů je 40 000 m3/rok. Provedenou kontrolou ČIŽP zjistila, že za rok 2017 odebral městys o 8 231 m3vody více.
Podle vodního zákona lze právnické osobě za přestupek spáchaný nepovoleným odběrem podzemní vody udělit pokutu ve výši 70 Kč za 1 m3, nejvýše však 10 milionů korun. Nicméně sazbu pokuty lze snížit, jsou-li pro to důvody zvláštního zřetele hodné. Nesmí však být vyměřena v sazbě nižší, nežli 15 korun za 1 m3.
„V tomto případě jsme použili sníženou sazbu na spodní hranici 15 korun za 1 m3odebrané podzemní vody. Přihlédli jsme k tomu, že odběr nad limit byl způsoben zvýšeným počtem poruch – havárií, které v roce 2017 zvýšily ztráty ve vodovodní síti na cca dvojnásobek. Navíc účel odběru je zásobování obyvatelstva pitnou vodou a vodovod pro veřejnou potřebu evidentně nebyl provozován za účelem dosažení zisku,“ řekl Tomáš Augustin, ředitel Oblastního inspektorátu ČIŽP v Brně.