Více času na podstatné
Cirkulární ekonomika se týká nás všech, zasvětí vás do ní workshopy od MSIC
Cirkulární ekonomika se skrývá v mnoha aspektech života, ač si to spousta lidí neuvědomuje. Proto se Moravskoslezské inovační centrum Ostrava (MSIC) stalo součástí evropského projektu CECI (Citizen Involvement in Circular Economy Implementation) financovaného pod záštitou programu Interreg Europe, díky kterému se snaží občany do této problematiky uvést.
Hlavním cílem projektu CECI je zapojit občany a zvýšit jejich povědomí o cirkulární ekonomice. Mohou se tak inspirovat a přijmout udržitelné spotřební návyky a chování, přispět k úspoře energie nebo začít snižovat produkci odpadu.
Součástí projektu je mezinárodní vzdělávání prostřednictvím tematických workshopů a studií. MSIC pořádá workshopy každý měsíc a otevírá díky nim zajímavá témata, která souvisí s myšlenkou cirkulární ekonomiky. Na prvním červencovém workshopu se návštěvníci dozvěděli něco o základech cirkulární ekonomiky a o tom, jaké přináší příležitosti. Zároveň získali odpověď na otázku, proč potřebujeme začít přemýšlet jinak.
V srpnu přišel na řadu workshop s názvem Nevyhazuj a opravuj!, na kterém se teorie změnila v praxi. Veřejnost měla možnost přinést si své věci a drobné spotřebiče, které už nefungují. Účastníci se dozvěděli, jak by se předměty daly opravit, zda to vůbec má smysl a jestli to zvládnou sami. Workshop tak podpořil myšlenku prodlužování životního cyklu produktů skrze opravu, repasování, znovuvyužití či renovaci.
Zářijový workshop se zaměří na téma Udržitelně již od kolébky – aneb co všechno opravdu potřebuje miminko. Přijít můžou všichni budoucí rodiče, kteří mají pod čepicí a rádi by ušetřili desítky hodin i tisíce korun. Budou mít možnost udělat si vlastní názor na to, co je opravdu nezbytné. Říjen se ponese ve znamení upcyklace oděvů s Petrou Nedbálkovou.
Krom workshopů se CECI soustředí i na sdílení dobré praxe mezi regiony. K partnerům projektu patří Belgie, Francie, Španělsko, Finsko a Bulharsko. Z každé země můžeme čerpat inspiraci a následně zavést prospěšné novinky i u nás v České republice. Takovou inspirací může být třeba projekt CitiCAP z Finského města Lahti.
CitiCAP si klade za cíl změnit přístup a chování občanů k mobilitě. Chce je motivovat k tomu, aby místo automobilů využívali udržitelnější varianty dopravy a snižovali tak provozní emise v Lahti. Snaží se tedy najít způsob, jakým obyvatele inspirovat k cestování hromadnou dopravou, na kole nebo pěšky. Proto je součástí projektu vývoj a zavedení nové mobilní aplikace pro monitorování jednotlivých emisí každého občana a výpočet jeho vlastní uhlíkové stopy. Pokud budou lidé aplikaci využívat a zároveň budou cestovat jinak, než automobilem, mohou získat jízdenky na autobus zdarma, slevy na opravy kol a další bonusy.
Další ukázky dobrých praxí si můžete přečíst přímo na stránkách projektu: https://www.interregeurope.eu/ceci/
Kontakt pro bližší informace k projektu:
Klára Golabová, International Cooperation Specialist,
klara.golabova@ms-ic.cz, tel. 724 923 439
web: https://www.ms-ic.cz/ris/ceci