Více času na podstatné

CHLP: Jednání výborů RAC a SEAC / SVHC / CLH

23.06.2022 19:58

Kandidátský seznam látek vzbuzujících mimořádné obavy (SVHC) nyní obsahuje 224 záznamů chemických látek, které mohou mít vážný dopad na lidské zdraví nebo na životní prostředí. N-(hydroxymethyl)acrylamid (EC 213-103-2, CAS 924-42-5) je další látkou, která byla zařazena na Kandidátský seznam (dále KS). Důvodem pro zařazení jsou její karcinogenní a mutagenní účinky. Látka se nejvíce používá jako monomer pro polymerizaci, jako fluoroakrylátový kopolymer, v barvách a nátěrech.

Po zařazení látek do KS vyplývají společnostem zákonné povinnosti, které se mohou vztahovat na látky samotné, ve směsích nebo v předmětech. Společnosti jsou odpovědné za řízení rizik těchto chemikálií a musí svým zákazníkům a spotřebitelům poskytnout dostatek informací, aby je mohli bezpečně používat.

  • Každý dodavatel předmětů obsahujících látku z KS v koncentraci vyšší než 0,1 % hm. musí poskytnout dostatek informací příjemcům předmětu a spotřebitelům.
  • Kromě toho, dodavatelé a výrobci předmětů obsahujících látku z KS musí do 6 měsíců od jejího zařazení podat oznámení agentuře ECHA. Dodavatelé látek zařazených na Kandidátský seznam, (samotných nebo ve směsích) mají povinnost dodat svým zákazníkům bezpečnostní list.
  • Podle rámcové směrnice o odpadech musí společnosti uvádějící předměty na trh EU oznamovat výrobky do databáze SCIP, pokud předměty obsahují látky SVHC v koncentracích vyšších než 0,1 % hm.

Kandidátský seznam nyní obsahuje 224 záznamů, celkový počet zařazených látek je však vyšší, protože některé položky zahrnují skupiny chemických látek.

Informace o všech povinnostech a souvisejících nástrojích najdete na internetových stránkách ECHA.

Dokument ke stažení:

Další informace

 

Veřejná konzultace k návrhům harmonizované klasifikace a označování pro 4 látky:

V současné době probíhá veřejná konzultace k návrhům harmonizované klasifikace a označování (CLH) v termínu do 15. srpna 2022. ECHA zahájila veřejnou konzultaci k návrhu harmonizované klasifikace a označování pro následující chemické látky:

  • 1,1-dichloroethylene; vinylidene chloride (EC 200-864-0, CAS 75-35-4), návrh předložila Francie;
  • 2-ethylhexanoic acid, monoester with propane-1,2-diol (EC 285-503-5, CAS 85114-00-7), návrh předložilo Španělsko;
  • tetrahydrofurfuryl methacrylate (EC 219-529-5, CAS 2455-24-5), návrh předložilo Rakousko;
  • bixlozone (ISO); 2-(2,4-dichlorobenzyl)-4,4-dimethyl-1,2-oxazolidin-3-one (EC -, CAS 81777-95-9), návrh předložilo Nizozemí;

Pro tuto látku byl použit kombinovaný formát. Další informace poskytují pokyny Evropské komise k účinným látkám a přípravkům na ochranu rostlin a návrh hodnotící zprávy na stránce úřadu EFSA.

Komentáře k těmto návrhům mohou zainteresované subjekty předkládat do 15. srpna 2022 v anglickém jazyce formou elektronického formuláře v tabulce konzultace CLH na stránkách ECHA.

 

Hlavní body z červnových jednání výborů RAC a SEAC:

Výbor pro posuzování rizik (RAC) přijal stanoviska k deseti návrhům harmonizované klasifikace a označení (CLH), včetně glyfosátu a stříbra. Uzavřel také své konečné stanovisko k návrhu ECHA na omezení olova ve střelivu pro lov, venkovní sportovní střelbu a v rybolovu. Výbor pro socioekonomickou analýzu (SEAC) k tomuto návrhu odsouhlasil návrh svého stanoviska, k němuž bude 29. června 2022 zahájena šedesátidenní konzultace.
 
Pokud jde o glyfosát, RAC souhlasil se zachováním jeho současné klasifikace jako látky způsobující vážné poškození očí a toxické pro vodní organismy. Další podrobnosti jsou k dispozici ve zprávě. Pokud jde o omezení olova, RAC i SEAC návrh podporují, ale navrhují určité úpravy. Některé úvahy výboru SEAC vyžadují více informací, aby bylo možné učinit závěr o možných dopadech omezení.
 

Výbor SEAC přijal stanovisko k návrhu Norska na omezení Dechlorane Plus s tím, že omezení je vhodným celoevropským opatřením k řešení zjištěných rizik a navržená omezení by mohla být přiměřená z hlediska přínosů a nákladů pro společnost. Mezi různými možnostmi však existují rozdíly z hlediska mezní nákladové efektivnosti. Výbor RAC přijal své stanovisko k tomuto omezení v březnu 2022.

Výbor RAC uzavřel své stanovisko podporující návrh ECHA na omezení 2, 4-dinitrotoluenu (2,4-DNT) ve výrobcích (předmětech). Výbor SEAC rovněž podporuje omezení ve svém návrhu stanoviska. Návrh by účinně zakázal dodávky a používání této látky ve výrobcích dovážených na trh EU. 2,4-DNT může způsobovat rakovinu a od roku 2011 je zařazen na seznam látek podléhajících povolení. Šedesátidenní konzultace k návrhu stanoviska výboru SEAC byla zahájena 15. června a potrvá do 15. srpna 2022.

Výbory RAC a SEAC také odsouhlasily deset stanovisek k žádostem o povolení a dvě stanoviska ke zprávám o přezkumu od společností, které chtějí obnovit svá povolení.

Stanoviska výborů RAC a SEAC budou v blízké době k dispozici na jejich internetových stránkách.

 

Další informace:

 
 
Zdroj: MPO