Více času na podstatné
Česko - země formalismu
Poslanci v úterý přehlasovali prezidentské veto novely zákona o ochraně přírody a krajiny. Která verze zákona: senátní, nebo sněmovní, dává větší smysl? O úskalích medializace diskuze jsme si povídali se senátorem a místostarostou obce sousedící s Národním parkem České Švýcarko Zbyňkem Linhartem. Národní parky budou podle něj fungovat stejně tak, jak by fungovaly bez této novely, debata ale v panu senátorovi zanechala „trpkou pachuť“ z toho, že v České republice „formalismus vítězí nad rozumným přístupem“. O tom, proč ochrana přírody v naší republice nefunguje, se dočtete v dubnovém rozhovoru.
Plast, nebo papír? To je to, oč tu běží! Dubnová polemika se zabývá otázkou novely zákona zpoplatňující plastové tašky a v duchu se ptá: Pokud plast zpoplatníme, proč nezpoplatníme i papír? LCA studie totiž ukazují, že papírové tašky mají dokonce větší environmentální dopad, než jejich plastové kolegyně. Zároveň si nemůžeme nevšimnout, v koliká obchodech se hraje na „ekologii“ a papírové tašky se rozdávají bez váhání. Zeptali jsme se odborníků, zda v tom spatřují nerovnováhu a pokud ano, v čem vidí zdroj tohoto asymetrického přístupu. Zatímco předseda představenstva Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR Karel Havlíček poukazuje na přebytek sankcí a současný nedostatek motivace, Milan Havel ze sdružení Arnika nás upozorňuje na všude se povalující igelitové tašky. Svou pravdu v tomto případě má každý.
Izrael je z našeho pohledu zázračnou krajinou. Vodu nejen šetří a vzorně recykluje, přizpůsobuje svému vodnímu hospodářství všechno: domácnosti, rostliny i politiky. O tom, jak dlouhá a trnitá cesta vedla Izrael k vodní soběstačnosti, pojednává kniha Setha S. Siegela „Budiž voda“. Stav, kterého v Izraeli dosáhli v oblasti nakládání s vodou, můžeme ovšem výstižné popsat pomocí jednoho příkladu: „Pokud si postavíte na střechu kbelík a necháte do něj napršet vodu, každá kapka bude patřit státu, nikoliv vám“. Máme vůbec co závidět? Odpověď je v dubnovém čísle.
Koncem března se uzavřelo další, dvaadvacáté kolo soutěže Mladý obal. Do soutěže se přihlásilo 742 obalů od designérů z celého světa. A zatímco vy netrpělivě čekáte na výsledky, povídali jsme si s manažerkou soutěže Radkou Machalickou o významu obalů v dnešním světě, jejich minulosti a perspektivách vývoje. Budoucnost obalů vidí manažerka soutěže paradoxně v „bezobalovosti“ a o to víc jsme zvědaví na další ročníky Young package.
Tráví vaše auto celý den v garáží? Nejste v tom sami, podle studií naše auta tráví 95 procent času zaparkovaná a tedy nevyužitá. Pokud to chcete napravit, carsharing je ta správná cesta, radí Jana Žůrková, a u toho dodává, že každé sdílené auto nahradí 4 až 8 aut na silnicích.
Přeje příjemné čtení dubnového čísla Redakce OF.