Více času na podstatné
Češi elektroodpad třídí, ale nesmí to být daleko!
Do sběrného místa ujdou Češi s nefunkční kompaktní zářivkou či jiným „světelným“ elektroodpadem maximálně 652 metrů. V ochotě urazit delší vzdálenost do sběrného místa panují značné regionální rozdíly. Nejlínější jsou lidé z Ústecka, naopak nejaktivnější obyvatelé Zlínska. Byť je v Česku k dispozici přes 4400 sběrných míst, třicet procent „světelného“ elektroodpadu zbytečně končí na skládkách.
Češi jsou ochotni elektroodpad třídit, ale sběrné místo nesmí být moc daleko. Vysloužilý světelný zdroj, například úspornou žárovku, jsou ochotni odnést v průměru maximálně do vzdálenosti 652 metrů. Ochota odnést vyřazenou zářivku do sběrného místa se z pohledu vzdálenosti navíc snižuje. Zatímco před třemi lety byli lidé ochotni ujít 1382 metrů, další rok to bylo 617 a v současnosti zmiňovaných 652 metrů.
Vyplývá to z průzkumu kolektivního systému EKOLAMP, který provedla agentura Markent mezi 1213 respondenty ve věku od 18 do 64 let z celé České republiky.
Domácnosti a firmy v loňském roce sebraly a předaly k recyklaci 727 tun světelných zdrojů, což představuje 25 kilogramů potenciálně nebezpečné rtuti, která se díky ekologickému zpracování nedostala do přírodního prostředí. Toto množství rtuti by teoreticky mohlo znečistit vodu v objemu dvou slapských přehrad.
Nejlínější jsou lidé na Ústecku, na Zlínsku urazí naopak čtyřnásobnou vzdálenost
Mezi některými kraji však panují značné rozdíly. „Nejlínější jsou lidé z Ústeckého kraje, kde jsou ochotni ujít jen 267 metrů. Naopak lidé z kraje Zlínského urazí čtyřnásobek této vzdálenosti: 1091 metrů! Valná většina krajů se však pohybuje v republikovém průměru,“ shrnuje výsledky průzkumu Zuzana Adamcová, zástupkyně kolektivního systému EKOLAMP, který zajišťuje zpětný odběr a zpracování osvětlovacích zařízení.
Ochota urazit do sběrného dvora delší vzdálenost částečně koresponduje i s množstvím sesbíraného světelného elektroodpadu v jednotlivých regionech. „V přepočtu na obyvatele Ústečan ročně sesbírá pouze 53 gramů, kdežto Zlíňan 80 gramů,“ dodává Zuzana Adamcová.
Třicet procent „světelného“ elektroodpadu zbytečně končí na skládkách
Bilance sběru se dlouhodobě lepší, ale i tak třicet procent úsporných zářivek zbytečně končí ve směsném odpadu namísto ve sběrné nádobě. Přitom v Česku je k dispozici přes 4400 sběrných míst. Recyklací je možné využít přes 90 % materiálu obsaženého ve světelných zdrojích a zároveň zlikvidovat potenciálně nebezpečnou rtuť.
Z průzkumu vyplývá, že jako sběrné místo lidé nejvíce využívají sběrný dvůr. Možností, kde elektroodpad odevzdat, je ale mnohem více: „Lze tak učinit ve sběrných dvorech, obchodech s elektrem či u prodejců světelných zdrojů. Malé sběrné nádoby jsou také velmi často rozmístěny v supermarketech či nákupních centrech, na obecních a městských úřadech,“ shrnuje Zuzana Adamcová. Nejbližší sběrné místo je možné dohledat na www.ekolamp.cz.
Spotřebitelé mohou zjistit nejbližší sběrné místo také pomocí aplikace „Kam s ní?“, kterou si mohou zdarma stáhnout do mobilního telefonu nebo tabletu. Kromě mapy sběrných míst aplikace navíc obsahuje popis jednotlivých druhů světelných zdrojů a kvíz na procvičení znalostí. Aplikace je dostupná pro zařízení s operačním systémem Android a iOS.