Více času na podstatné
Čerstvá publikace Cirkulární Česko 2 ukazuje, že udržitelný směr se českým firmám vyplácí
Začátkem října autoři slavnostně pokřtili studii Cirkulární Česko 2. Publikace navazující na první díl z roku 2018 popisuje aktuální vývoj v oblasti oběhového hospodářství v Česku a uvádí příběhy inspirativních tuzemských firem, které vzaly cirkulární fungování za vlastní. Na studii pracovali odborníci Institutu cirkulární ekonomiky, inovační agentury Direct People a nově také zástupci inovační agentury JIC.
Cirkulární Česko 2 přináší pohled do zákulisí 9 firem – mapuje výzvy, kterým čelí, jejich cirkulární řešení a výsledky, jež s nimi dosáhly. Celkem jde o více jak 20 stran nabitých inspirací nejen pro podnikatele a manažery, nový pohled nabízí i zástupcům organizací, měst, obcí a široké veřejnosti.
„Cirkulární ekonomika není pouhé trendy slovní spojení, se kterým koketuje Evropská unie a pár uvědomělých firem. Koloběh zdrojů fungoval v přírodě odjakživa, jen my, lidé, jsme na něj pozapomněli. S mizejícími zdroji ale už jen stěží udržíme současné tempo růstu a proto se mnoho firem i jednotlivců přiklání k modelu cirkulární ekonomiky,“ popisuje princip tohoto směru Soňa Jonášová, ředitelka Institutu cirkulární ekonomiky.
Inovace přichází rychlým tempem
Tvůrci s novou publikací přišli už rok po vydání prvního dílu unikátní studie. Ten se dočkal přes 10 tisíc stažení i pozitivních ohlasů a naznačil tak rostoucí zájem české veřejnosti o pojem cirkulární ekonomiky. „To, že po tak krátké době vydáváme další edici, ukazuje, jak rychlý je inovační vývoj, kolik firem se zhlédlo v cirkulárním ekonomickém modelu a jaký potenciál nabízí,“ vysvětluje Cyril Klepek, inovační leader z agentury Direct People a zakladatel platformy Cyrkl.
Klepek ale upozorňuje, že přesto je pro většinu českých firem cirkulární ekonomika zatím velmi abstraktní termín. Přitom všechny firmy ve studii potvrzují, že trend oběhového hospodářství je i finančně perspektivní cestou.
Pohled firem i odborníků
Publikace ukazuje možnosti zapojení cirkulárních principů na celém spektru podniků od drobných iniciativ až po mezinárodní giganty. Čtenáři se tak dozví, kdo chystá beton ze 100 % recyklovaného materiálu, kde jezdí autobus na biometan, a kdo se pustil do výroby sušenek z odpadního pivovarského mláta nebo čajových sáčků z banánových vláken. Příběhy firem doplňují pohledy na cirkulární ekonomiku z různých úhlů očima odborníků.
K původním autorům publikace – Institutu Cirkulární Ekonomiky a inovační agentuře Direct People – se letos připojila i inovační agentura JIC, která podporuje podnikatele a stará se o podnikatelský ekosystém Jihomoravského kraje. „Cirkulární ekonomiku vnímáme jako velkou podnikatelskou příležitost a výzvu současně. Věříme, že přispějeme k využívání jejích principů v Česku a umožníme místním firmám stát se globálními lídry v oblasti cirkulárních inovací,“ říká CEO JIC Petr Chládek.
Publikace Cirkulární Česko 2 je zdarma ke stažení ZDE (anglická verze - ZDE).