Více času na podstatné
Budeme nadále zahrabávat využitelné odpady pod zem jako neandertálci!
Přerušení jednání Legislativní rady vlády nad novými odpadovými zákony je to co redakci Odpadového fóra trápí před Vánocemi nejvíc. Příprava nových odpadových zákonů je za posledních 8 let nejdále, nicméně se právní normy nedaří posunout přes Legislativní radu vlády. Do konce volebního období však nezbývá mnoho času, a je tak otázkou, zda je vůbec reálné úspěšně absolvovat celý legislativní proces.
Naše frustrace vyústila v otázku pro účastníky prosincové polemiky: Pokud se tak přesto nestane, jaký to bude mít podle Vás dopad na budoucnost odpadového hospodářství v Česku? Odpovědi jsme obdrželi různé: některým respondentům se zdálo, že se nestane nic, zatímco jiní přišli s apokalyptickými scénáři. K čemu se přikláníte Vy, rozhodněte se sami během čtení prosincové polemiky Odpadového fóra. Redakce se nicméně plně ztotožnila s reakcí Michala Stiebra ze společnosti Ernst & Young, který ironicky podotkl, že „budeme hovořit o „oběhovém hospodářství“, potřebě budování „chytrých měst“ a „chytrých řešení“, ale za kopcem budeme nadále zahrabávat využitelné odpady pod zem jako neandertálci!“
Vaše logo v nástěnném kalendáři Odpadového fóra na rok 2017 nesmí chybět! Více ZDE
Předvánoční období ovšem není jen časem konzumní horečky. Naštěstí pořád máme ve zvyku nejen brát, ale také dávat: tentokrát se to projevilo ve výsledcích Národní potravinové sbírky, která se uskutečnila v půlce listopadu. V naší reportáži se dočtete, zda sbírka uspokojila očekávání poptávky a jakým způsobem se pražská potravinová banka staví k novému zákonu o povinném darování jídla.
Několik patečních dopoledních hodin redakce strávila na plzeňské výstavě „Má plast“. Spolu s kurátorkou výstavy Kristýnou Jirátovou a PR manažerkou kreativního prostoru DEPO2015 Mirkou Reifovou jsme prošli posledními trendy v oblasti recyklovaného umění a designu. Nechali jsme si vytisknout českou hymnu a přesvědčili jsme se na vlastní oči, že si každá PETka zaslouží druhou šanci. Ať už v podobě běžeckých bot, sedáků, lustrů nebo skateboardů.
Skutečně inspirujícím byl pro nás rozhovor s mladými nadšenci z Univerzity Palackého v Olomouci. Studentský spolek „Udržitelný Palacký“ si nastolil cíl „Think out of the bin“ a jde si za svým: organizuje osvětové semináře, promítání filmů, free-shopy a dotazníková šetření. Na zajímavý postřeh přísli například během sociologického výzkumu na místní koleji: „Ve výzkumu uvedlo 74 % studentů na kolejích Bedřicha Václavky, že odpad na kolejích třídí. Zároveň ale říkají, že jejich spolubydlící ve více než polovině případů netřídí. Navíc i při dlouhodobém sledování popelnic vidíme, že většina odpadu studentů vytříděná není“. Jinými slovy mají před sebou ještě pořádný kus práce. Jak ji chtějí realizovat, se dozvíte v našem rozhovoru.
Abyste byli v obraze i během lenošení o vánočních svátcích, sledujte nás na našem facebookovém profilu Odpadové fórum a informačním portálu Třetí ruka. Celá redakce Vám přeje krásné bezodpadové Vánoce a těšíme se na Vás v Novém roce.
Přehled obsahu: