Více času na podstatné

Brusel otočil. Biopaliva jsou škodlivější než se čekalo, zkusíme to s odpadem

19.09.2012 07:25

Nad výrobou zemědělských biopaliv se zmráka. Evropská unie plánuje stopnout státní dotace na biopaliva vyráběná ze zemědělských produktů. "Po roce 2020 by měly být dotovány pouze pokud významně přispějí ke snížení skleníkových plynů. Přitom nebudou vyráběny z rostlin využívaných k produkci krmiv či potravin, "uvádí Evropská komise ve svém návrhu.
Naopak relativně štědré podpoře se budou těšit biosložky vyráběny například z odpadu domácností.

Protože jsou neekologické
Evropská komise své rozhodnutí zdůvodňuje dvěma argumenty. Zarážející je především první. Komise přiznala, že biopaliva jsou větší zátěž pro životní prostředí než se původně předpokládalo. Problém však není jen v oblasti enviromentální politiky.

Vrásky na čele bruselským zákonodárcem podle agentury Reuters dělá i druhý důvod, dopad masivního subvencování biopaliv na potravinovou bezpečnost.

"Slovensko sice už ztratilo potravinovou soběstačnost. No ne kvůli biopalivům, "komentuje návrh Stanislav Němec, tiskový mluvčí České zemědělské a potravinářské komory. "No jiná je situace ve světě, kde nadměrný příklon k produkci biopaliv může ohrožovat výrobu potravin. Tím i přispívat k jejich případnému cenovému růstu, "pokračuje Stanislav Němec.

Protože potraviny zdražují
Samotné dotování produkce biosložek již v minulosti narazilo na kritiku nejen několika potravinářských firem, ale i OSN. Organizace pro výživu a zemědělství (FAO) v létě například vyzvala Spojené státy, aby přehodnotily svou štědrou dotační politiku. Reagovala tak na prudce rostoucí ceny potravin.

"No chování USA nebo dalších velkých mimoevropských zemí však Evropa asi ovlivní jen těžko. Ačkoliv se o to může alespoň částečně pokoušet, "podotýká Stanislav Němec.

Protože zde je odpad
Přesto návrh Evropské komise nelze automaticky považovat za dobrou zprávu pro rafinerie. Pouze ilustrační, v Slovnaftu představují biosložky druhou nejdražší nákladovou položku hned po samotné ropě. Navíc lze očekávat, že proti "otočce" Bruselu se postaví producenti zemědělských biosložek.

 

Zdroj: Energie-portal.sk (přeloženo)