Více času na podstatné
Bohumín: Od nového roku s kovy jen do městských sběrných dvorů
Zastupitelé Bohumína včera jako první v republice řekli „stop“ zlodějům kovů. Schválili totiž úpravu své obecně závazné vyhlášky o odpadech tak, že Bohumíňáci už nebudou moci odevzdávat kovy do komerčních sběren, ale pouze do městských sběrných dvorů, a to zdarma. Novinka začne platit od nového roku. Ve středu 11. června budou obdobné vyhlášky schvalovat v sousední Dolní Lutyni a Rychvaldu.
„Uvědomujeme si, že neřešíme příčinu, ale následek. Nechtěli jsme však sedět se založenýma rukama. Naši strážníci řeší denně krádeže kovů a podle statistik bohumínské sběrny vykoupí za čtvrt roku 500 tun kovů. Sběrači však s kradenými věcmi cestují i do sběren v okolních městech. Aby naše opatření mělo smysl, musí se rozšířit i do okolních měst. Aktivní účast už nám kromě Rychvaldu a Dolní Lutyně přislíbili také v Havířově, Karviné i Orlové a jednáme o podpoře i s Ostravou. Zároveň nám volají města z celé ČR, jak na ten problém jdeme,“ uvedl místostarosta Bohumína Lumír Macura.
Bohumín vyřešil problematiku zlodějů železa šalamounsky. Nešel cestou zákazu výkupu, ale jen pozměnil stávající vyhlášku o odpadech. Ta nově určuje, kde jsou od příštího roku lidé povinni odpady odevzdávat. Jsou to typizované sběrné nádoby, stabilní sběrný dvůr v areálu technických služeb BM servisu, mobilní sběrný dvůr, pojízdná sběrna a sběrné místo v provozu Recyklace v areálu společnosti Viadrus. „Vyhláška je upravena tak, aby už občané neměli možnost kovy a papír odevzdávat v komerčních sběrnách a výkupnách. Porušení vyhlášky bude klasifikováno jako přestupek,“ vysvětlil Lumír Macura. Její dodržování budou kontrolovat jak strážníci, tak pracovníci odborů životního prostředí.
Vyhláška začne platit až od 1. ledna příštího roku. To proto, aby měla i ostatní města, případně Ministerstvo životního prostředí, dostatek času na to, připojit se, a aby tak opatření začalo platit na širokém území. Dalším důvodem byl fakt, aby i spořádání obyvatelé měli do konce roku dost času na prodej svých starých železných zásob. „Přijetí této vyhlášky je jen částečným řešením celého problému. Věříme, že tímto krokem přimějeme zákonodárce, aby krádeže kovů a papírů řešili celorepublikově formou legislativní úpravy. Ministerstvo životního prostředí nám už po jednáních přislíbilo podporu v podobě vyhlášky, která by určovala, které druhy odpadu se nesmí vykupovat od fyzických osob za hotové peníze,“ doplnil místostarosta.
Chystaná městská vyhláška vyvolala už před časem bouřlivou diskuzi. Provozovatelé sběren se bouřili, že jde o omezování podnikání. „Opatření nesměřuje proti majitelům sběren. Ty o odevzdané kovy nepřijdou, prodáme jim je. Výtěžek z prodeje použijeme buď na navýšení počtu veřejně prospěšných pracovníků, anebo na snížení ceny za odpad. Stavební firmy nebo kovoobráběči budou moci komerční sběrny využívat stejně jako teď,“ pokračoval Lumír Macura.
Město znění vyhlášky konzultovalo s Ministerstvem vnitra a postupovalo při její formulaci přesně podle jeho metodických pokynů, aby vyhláška nebyla právně napadnutelná. „To se nám vyplatilo. Máme k dispozici právní rozbor odboru dozoru Ministerstvo vnitra. Ten říká, že jednotlivá ustanovení naší vyhlášky a vyhláška jako celek jsou souladu se zákonem o odpadech. Města mají právo výkup odpadů regulovat. Ke stejnému závěru došel odbor dozoru i v případě vyhlášek Rychvaldu a Dolní Lutyně, které mají tamní zastupitelé schvalovat ještě tento týden,“ uzavřel Lumír Macura.
Vyhláška ke stažení:
Zdroj: město Bohumín