Více času na podstatné

ASEKOL: Kolektivní systém ASEKOL sesbíral rekordní množství elektroodpadu a splnil všechny zákonné povinnosti výrobců včetně sběrových kvót

22.01.2025 14:56

Společnost ASEKOL, lídr mezi kolektivními systémy pro zpětný odběr elektrozařízení a baterií v České republice, zveřejnila výsledky sběru za rok 2024. Celkově za rok 2024 sesbíral více než 68 tisíc tun elektroodpadu, což představuje splnění sběrové kvóty ve výši 65,5 %.

Na základě rozložení elektrozařízení dle jednotlivých skupin bylo dosaženo těchto výsledků:

  • Skupina 1 – zařízení pro tepelnou výměnu: 65,8 %
  • Skupina 2 – TV a monitory: 67,8 %
  • Skupina 3 – světelné zdroje: 74,8 %

„Výsledky sběru za rok 2024 reflektují nejen zvyšující se zájem občanů a institucí ke třídění vysloužilých elektrozařízení, ale také poukazují na velmi efektivní systém sběru a snadnou dostupnost sběrných míst kolektivního systému ASEKOL. Občané nám mohou odevzdat elektrospotřebiče na více než 17 tis. sběrných místech napříč celou republikou. Kromě tradičních sběrných míst se na výsledku nemalou měrou podílejí i mobilní svozy, při kterých odvážíme spotřebiče přímo z domácností.“, uvedl Daniel Šafář, obchodní a marketingový ředitel společnosti ASEKOL.

ASEKOL se dlouhodobě zaměřuje na rozšiřování dostupnosti sběrných míst pro širokou veřejnost. Sběrná místa zahrnují i unikátní systém více než 4 tisíc červených pouličních kontejnerů určených ke sběru drobných elektrozařízení nebo již zmíněné mobilní svozy z domácností zdarma.

Díky recyklaci sesbíraného množství elektroodpadu bylo dosaženo významných úspor na životním prostředí, které je možné vyjádřit environmentálním vyúčtováním na základě LCA analýzy. Recyklací 68,4 tisíc tun elektroodpadu bylo dosaženo úspory 279 tisíc tun CO2. Pokud takové množství přepočteme na úspory vody - bylo díky recyklaci ušetřeno 2,9 milionů m3 vody. Takové množství vody spotřebuje za rok 90 tisíc obyvatel.

Důležitým předpokladem splnění sběrové kvóty je také osvěta a vzdělávání veřejnosti v oblasti třídění odpadů. Společnost ASEKOL v rámci edukace využívá komunikaci v médiích a na sociálních sítích, podporuje vzdělávací programy ve školách a školkách, účastní se na veřejných akcích pro děti a mládež či pravidelně vystavuje na veletrzích. Součástí firemní strategie je podpora reuse aktivit, udržitelných projektů a aktivit s charitativním přesahem.

Kolektivní systém ASEKOL předává elektrozařízení k recyklaci pouze certifikovaným zpracovatelům, kteří dbají na ekologické nakládání s elektroodpadem, zajišťují kvalitní pracovní podmínky pro své zaměstnance a jejich činnost nemá negativní vliv na životní prostředí. Dle typu spotřebiče jsou schopni dosáhnout až 90% materiálové využití.

„Odpovědný přístup naší společnosti k zákonným povinnostem výrobců společně s rostoucím zájmem občanů o třídění odpadu vedou ke každoročnímu splnění legislativních cílů včetně navýšení množství recyklovaného elektroodpadu. Rád bych touto cestou poděkoval nejen všem občanům, kteří svědomitě třídí vysloužilá elektrozařízení, ale také všem našim klientům, partnerům a zaměstnancům. Společně tak šetříme přírodní zdroje a přispíváme k udržitelnému rozvoji,“ dodává Daniel Šafář.