Více času na podstatné

1. ročník VODA FORUM 2012 zahájena! Kam směřuje vodní hospodářství?

29.05.2012 13:21

První ročník konference VODA FORUM 2012, kterou pořádá Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR, byla dnes zahájena. Účastníky čeká příjemné prostředí a zejména mnoho důležitých a zajímavých informací. Součástí programu konference jsou i dvě exkurze a to do úpravny vody Podolí a vodárenského muzea a dále do ústřední čistírny odpadních vod v Praze a Ekotechnického muzea. Konferenci zahájil krátkým slovem Ing. Ondřej Beneš ze společnosti Veolia Voda ČR. Zástupce Evropské komise R. Schröder představil "Program na zachování vodních zdrojů" a Ministerstvo životního prostředí představilo své priority na další období 2014+.

V rámci slavnostního zahájení a úvodního slova vystoupil Radek Lohynský (hl.m. Praha), náměstek MZe Ing. Aleš Kendík a Ing. František Barák (SOVAK ČR). Robert Schröder z Evropské komise DG Envi vystoupil s příspěvkem na téma "program na zachování vodních zdrojů v Evropě". Připomněl, že v roce 2000 rámcová směrnice o vodě přinesla skokovou změnu zavedením integrovaného přístupu k vodnímu hospodářství na základě koncepce s názvem povodí a řek. Smyslem směrnice je dosáhnout dobrého stavu všech vod na území EU do roku 2015.  Dále seznámil posluchače s Programem na zachování vodních zdrojů v Evropě. Program má za cíl zajistit dostupnost vody kvalitní jakosti pro trvale udržitelné a vyrovnané užívání vod a to v souladu se směrnicí o vodě. Časový horizont programu představuje rok 2020. Je zde úzká souvislost se strategií Evropa 2020 a to zejména s nejnovějším plánem pro účinnější využívání zdrojů. Program na zachování vodních zdrojů je však koncipován až do roku 2050. Program v souladu se současným přístupem k vodní politice navrhne kroky, jež budou brát v úvahu značné rozdíly mezi členskými zeměmi a uvnitř těchto států, a to s ohledem na dostupnost, kvalitu, množství, efektivitu využívání vody. Nepůjde tedy o jednotnou šablonu, která by měla vyhovovat všem, ale spíše půjde o soubor nástrojů, jenž pomohou členským státům zlepšit vodní hospodářství. Program taktéž stanoví agendu vodní politiky EU pro budoucí léta.

Priority Ministerstva životního prostředí představila ředitelka odboru ochrany vod Ing. Hana Randová. Členské státy s napětím očekávají vydání nového strategického dokumentu tzv. Blueprint to Safeguard Europe`s Water. Při jeho realizaci Evropská komise bude vycházet mj. ze zhodnocení plánů povodí pro období 2010 až 2015, problematiky nedostatku vody a sucha, Bílé knihy a zhodnocení politiky v oblasti vodního hospodářství v EU shrnuté v dokumentu Fitness Check of EU Freshwater Policy. MŽP uvažuje v následujícím období 2014+ o opatřeních: Ochrana jakosti povrchových a podzemních vod před znečištěním z bodových zdrojů, Ochrana jakosti povrchových a podzemních vod před plošnými zdroji znečištění, Opatření na ochranu množství povrchových a podzemních vod a Opatření na omezení rizika povodní, případně snížení rizika povodí a sucha.

 

www.Tretiruka je mediálním partnerem konference VODA FORUM 2012

 

Vedle technických by měla být také podporována řada netechnických - preventivních opatření. Stejně jako v současném období by to měl být Komplexní monitoring vod -povrchové vody a také podzemní vody (měřící stanice, databáze...). Klíčová jsou opatření v ploše povodí, a to zejména retence vody v krajině ve vazbě na agrotechnické postupy, včetně nastavení ekonomických nástrojů pro správnou zemědělskou politiku. Tvorba koncepčních dokumentů by měla být také předmětem podpory. Těmito dokumenty se rozumí především zpracování koncepcí, strategických dokumentů a studií - nedostatek vody a sucho, protipovodňové plány, hospodaření vody v urbanizovaném území, plány dílčích povodí, ochranná pásma, CHOPAV a záplavová území.

V opatření "Ochrana jakosti povrchových a podzemních vod před znečištěním z bodových zdrojů" se bude zejména jednat podporu na výstavbu a intenzifikace ČOV pro obce o velikosti 500 až 2000 EO. V těchto obcích musí dojít ke splnění podmínky výběru správné technologie čištění s ohledem na geografické a socio-ekonomické aspekty tak, aby byla zajištěna udržitelnost podpořeného systému. Současně bude MŽP prosazovat opatření, jež sníží riziko vnosu nebezpečných a zvlášť nebezpečných závadných látek do povrchových a podzemních vod z bodových zdrojů. To se bude týkat zejména průmyslových podniků, skládek, odkališť atd.

V následujícím období bude věnována větší pozornost aspektu množství. Na tento aspekt reaguje opatření "Opatření na ochranu množství povrchových a podzemních vod". Obdobně, jako u spotřeby energie, by měly být podporovány postupy vedoucí k efektivnímu využívání vodních zdrojů, a to zejména v průmyslu a zemědělství. Rozpracovaná by měla být koncepce recyklace vyčištěných odpadních vod, respektive využívání vody různé jakosti pro různé účely. Z hlediska zásobování obyvatelstva by měly být podporovány metody, které povedou ke snižování ztrát vody ve vodovodních řadech. Zásadní roli sehraje také hospodaření se srážkovými vodami v urbanizovaném území.

Ing. Aleš Kendík se také při své vystoupení zmínil o novele zákona č. 274/2001 Sb. o vodovodech a kanalizacích pro veřejnou potřebu. V současné době je zákon finalizován před mezirezortním připomínkovým řízení do kterého by měl, dle plánů MZe, být poslán v září/říjnu 2012. Platnost zákona se předpokládá od roku 2014.

Mgr. Jan Sixta z Ministerstva pro místní rozvoj ČR připomněl posluchačům, že již od 1. dubna 2012 platí novela zákona o veřejných zakázkách.

 

První ročník konference VODA FORUM 2012 bude ukončen zítra 30.5.2012. Další informace o konferenci získáte ZDE.

 

www.TŘETÍRUKA.cz se Vás dále dovoluje pozvat na seminář "Zákon o vodách v souvislosti s posuzováním vlivů na životní prostředí", který se uskuteční taktéž v Praze o den dříve (12. června 2012), další informace ZDE.

 

Konference VODA FÓRUM 2012 navazuje na tradiční mezinárodní vodohospodářskou výstavu s názvem VODOVODY – KANALIZACE, která přešla na dvouletou periodu konání a její další ročník se uskuteční v roce 2013. Tradiční květnový termín setkání zástupců a příznivců oboru tak bude v sudých letech patřit této mezinárodní konferenci. Konferenci, která bude řešit aktuální problematiku oboru, a to jak z pohledu České republiky, tak z pohledu Evropské unie a zahraničních zemí.