Více času na podstatné

Konference APROCHEM

13. - 14. listopadu 2024, Hustopeče, hotel Amande

 

Konference tematicky pokrývá oblast řízení rizik a bezpečnosti. Zaměřuje se zejména na řízení průmyslových rizik a rovněž na rizika při správě regiónů, měst a obcí. Konference odráží význam výzev vyplývajících ze změn ovlivňujících naši společnost v oblasti širokého spektra rizikového managementu (mezinárodní bezpečnostní situace, bezpečnost kritické infrastruktury v souvislosti s uplatňováním nových technologií, rozšiřováním energetického mixu o alternativní zdroje energie, změnami klimatu atd.).

 

Autoři mohou své texty publikovat po dohodě s redakcí v časopisu CHEMAGAZIN a v JOSRA. Časopis JOSRA je již indexována v databázi SCOPUS!

 

Tematické okruhy:
  • Posuzování a řízení rizik
  • Prevence závažných průmyslových havárií
  • Zkušenosti z odstraňování následků havárií
  • Rizika související s nanomateriály (např.ve vztahu k potravinám)
  • Rizika vyplývající z nových výzev (změna klimatu, nástup chytrých technologií, využití alternativních zdrojů energie a dopady geopolitických změn)
  • Bezpečnost a hygiena práce
 

 

APROCHEM

 
Čas

Středa 13. 11. 2024

Mandlový sál

Číslo příspěvku
10:00 Zahájení
Společenské a geopolitické prostředí rizikového managementu

Ing. Jiří Študent, CEMC, z.s.

Úvod, charakteristika současného prostředí, které svými hrozbami výrazně ovlivňuje rizikový management na všech úrovních. Toto prostředí omezuje schopnost společnosti generovat zdroje finanční, materiální a lidské potřebné k předcházení a zvládání krizových situací, které také vytváří.
001
10:30 Implementace legislativních změn v rámci zákona o prevenci závažných havárií
Ing. Zuzana Machátová, MŽP

Seznámení s problematikou, sdílení zkušeností.
002
11:00 Aktuální informace o činnosti Odborného pracoviště pro prevenci závažných havárií Výzkumného ústavu bezpečnosti práce, v. v. i.
Ing. Martina Pražáková, VÚBP, v. v. i.

Příspěvek poskytne informace o hlavních výsledcích projektu z oblasti spolehlivosti a chybování lidského činitele řešeném Odborným pracovištěm pro prevenci závažných havárií (OPPZH) Výzkumného ústavu bezpečnosti práce, v. v. i., kterými je metodický materiál a příručka pro zaměstnavatele se zaměřením na oblast kultury bezpečnosti.
Představen bude také nový projekt OPPZH k problematice hodnocení celkové výkonnosti v oblasti bezpečnosti v rámci nakládání s nebezpečnými chemickými látkami.
Sdělena bude i informace o připravovaných organizačních změnách VÚBP, v. v. i.  
003
11:30 Zákon o kritické infrastruktuře: východiska a aktuální stav
kpt. Ing. David Patrman, Ph.D., MV-GŘ HZS ČR

Příspěvek se zabývá aktuální podobou věcného záměru zákona o odolnosti subjektů kritické infrastruktury (zákon o kritické infrastruktuře), kterým je do národní legislativy transponována směrnice Evropského parlamentu a Rady (EU) 2022/2557 o odolnosti kritických subjektů a o zrušení směrnice Rady 2008/114/ES (tzv. směrnice CER). Obsahem příspěvku je popis východisek připravovaného zákona, včetně přiblížení změn oproti současnému pojetí systému ochrany kritické infrastruktury, postupu při identifikování subjektů kritické infrastruktury nebo gescí za jednotlivá odvětví a pododvětví. Současně jsou představeny vybrané zamýšlené nástroje, jako je dokumentace, opatření k zajištění odolnosti, hlášení incidentů nebo ověřování spolehlivosti. V kontextu zmiňovaného zákona shrnuje také podstatu souvisejících prováděcích právních předpisů.
004
12:00 Skladové hospodářství - prevence před úniky
Klára Šitavancová, Metal Arsenal s.r.o.

Představíme skládací prostředky ECCOTARP určené do průmyslu, které slouží jako prevence před úniky nebezpečných látek do skladových prostor, ochrana kanalizačních vpustí apod.
005
  PŘESTÁVKA - OBĚD  
13:30 Cvičení OXIRAN 2024 – Připravenost složek IZS a provozovatele objektu zařazeného do skupiny B na závažnou havárii
kpt. Mgr. Adam Hendrych, HZS, Středočeský kraj

Příspěvek se věnuje praktickým zkušenostem při přípravě a provedení nácviku havarijní připravenosti provozovatele objektu zařazeného do skupiny B a činnosti složek integrovaného záchranného systému na závažnou havárii ve vazbě na své okolí (zónu havarijního plánování). Posluchači budou s přispěním fotografického doprovodu a videozáznamu z dronu souhrnně seznámeni s přípravou, průběhem a vyhodnocením cvičení vybraných částí vnitřního i vnějšího havarijního plánu.
006
14:00 Navrhované změny zákona č. 206/2015 Sb. z pohledu orgánů státní báňské správy
Ing. Miroslav Barbušín, ČBÚ v Praze

V Poslanecké sněmovně České republiky byla dne 19. 8. 2024 předložena novela zákona č. 206/2015 Sb., o pyrotechnických výrobcích a zacházení s nimi a o změně některých zákonů (zákon o pyrotechnice), ve znění pozdějších předpisů, (sněmovní tisk č. 768). Obsahem příspěvku jsou navrhované změny kompetencí orgánů státní báňské správy, ke kterým by mohlo dojít po schválení novely zákona o pyrotechnice. Předložená novela zákona o pyrotechnice upravuje odbornou způsobilost pro zacházení s pyrotechnickými výrobky a dozor nad pyrotechnickými výrobky kategorie F3, F4, T2 a P2.
007
14:30 BLEVE - fenomén minulosti?
Ing. Štefan GYŐRÖG, KÚ Jihočeského kraje

Nejen v chemických podnicích, nehodách při přepravě nebezpečných chemikálií, ale také na parních akumulátorech, dojde jednou za čas k náhlému roztržení a katastrofickému kolapsu obalu nádoby, který byl způsoben náhlým uvolněním látky v nádobě uložené.
V případě, že je v takto postižené nádobě umístěna hořlavá látka, bývá doprovodným fyzikálním jevem vznik ohnivé koule, díky níž bývá takováto událost nesprávně nazývána BLEVE.
Mezi významné takové havárie patří např. velký požár a exploze LPG v rafinerii ve francouzském Feyzinu v roce 1966 nebo v distribučním terminálu v Mexico City v roce 1984.
Příspěvek předkládá pohled na BLEVE a pro potřeby aktualizací bezpečnostních dokumentací provozovatelů též krátký výčet a poučení z těchto havárií.
008
  PŘESTÁVKA  
15:30 Moderní pohled na havárii v Záluží 1974
Ing. Michal Vitík, Univerzita Pardubice

V roce 1974 došlo v Záluží u Litvínova k nejtragičtější průmyslové nehodě v naší historii, při které zahynulo 17 lidí. Na základě tehdejších závěrů vyšetřování byli odsouzeni tři zaměstnanci podniku. Moderní přístupy k vyšetřování nehod však přináší nový pohled na tehdejší závěry a odhalují hlubší příčiny vzniku havárie. Zároveň výsledky provedené analýzy rizik značí z dnešního pohledu nepřijatelnou míru rizika tehdejšího provozu.
009
16:00 Dekontaminace horninového prostředí a podzemních vod
Mgr. Petr Nakládal, Nakládal, s.r.o.

Přednáška se bude zabývat základními principy dekontaminace horninového prostředí a podzemních vod. Cílem přednášky bude nejen prezentovat obecně známé způsoby čištění podzemí, ale i ukázat na příkladech na co si při nich dát pozor. Přednáška tak bude navazovat  na loňskou přednášku o kontaminacích v podzemí.
010
16:30 Vlny veder a jejich dopady
RNDr. Ing. Jaroslav Rožnovský, CSc., Český hydrometeorologický ústav

S prokazatelným vzestupem teploty vzduchu v posledních desetiletích logicky souvisí analýza jejich rozložení. Zvýšení teploty vzduchu se projevuje i zvýšením denních maxim. Pokud tato teplota během dne dosáhne 30 °C a více, je v meteorologickém označení takový den nazýván tropickým. Několik následných tropických dnů je označováno pojmem vlna veder. Výskyty vln veder jsou ještě zvýšeny v městském prostředí, přitom mají vždy negativní dopady jak na zdraví člověka, tak na projevy v krajině. V článku jsou uváděny výsledky výskytu tropických na našem území v roce 2024.
011
17:00 Diskuse, využití AI v rizikovém managementu
Jakub Haláček, Unicorn Research Centee, z.ú.

Účastníci konference reprezentují několik odlišných skupin případného zájmu o možnosti využití umělé inteligence v jejich působnosti. Jsou jimi např. zástupci produkčních podniků, místní a státní správy a jejich podřízených odborných organizací, složek IZS, výzkumných a vzdělávacích institucí při přípravě a hodnocení havarijních plánů, analýz rizik a predikce dopadů havárií, přípravě preventivních opatření a také operativních zásahů při redukci následku havárií. AI může čerpat nejen z lokálních, ale také světových databází údálostí. Její výhodou je zpracování velkého množství informací v relativně krátkém čase. Podmínkou je, že její jazyk je k tomu třeba připravit. AI by se mohla stát významným nástojem k zefektivní jednotlivých fází rizikového managementu. Mohla by rovněž přispět ke vzdělávání nových generací rizikových manažerů. Což je významné v době, kdy starší ročníky dříve nebo později odejdou a to i se svými celoživotními zkušenostmi. Cílem diskuse je spíše praktická osvěta s cílem inspirovat účastníky, aby získali  představu o možnostech a podmínkách pro nasazení AI. Problematikou provede zástupce společnosti Unicorn, která již dnes nabízí své služby v oblasti praktického využití AI.
012
19:00 Společenský večer  
 
Čas

Čtvrtek 14. 11. 2024

9:00-13:00 Exkurze:
Školící o a výcvikové zařízení HZS ČR - středisko Brno
 
 

Vědecká rada (v jednání):

  • prof. Ing. František Babinec, CSc., RISCO
  • RNDr. Stanislav Malý, Ph.D., VÚBP
  • prof. RNDr. Pavel Danihelka, CSc., VÚBP, v.v.i., Regionální kancelář Ostrava
  • prof. Ing. František Božek, CSc., UTB ve Zlíně, Fakulta logistiky a krizového řízení Uherské Hradiště
  • prof. Dr. Ing. Aleš Bernatík, VŠB-TUO, Fakulta bezpečnostního inženýrství
  • doc. Ing. Michal Simon, Ph.D., Fakulta strojní, Západočeská univerzita v Plzni

  • Ing. Josef Petr, PhD., odborně způsobilá osoba pro požární ochranu
 

Přípravný výbor (v jednání):

  • Ing. Jiří Študent, st., CEMC
  • Ing. Luboš Kotek, Ph.D., Vysoké učení technické v Brně, Fakulta strojního inženýrství, Ústav výrobních strojů, systémů a robotiky, OPTEMA
  • Ing. Pavel Dobeš, PhD., VŠB, Katedra ochrany obyvatelstva

 

Přihlášky:

Cirkulář

Důležité termíny:

Termín konání: 13. - 14. 11. 2024

Přihlášky příspěvků: do 30. 9. 2024

Plné texty (do sborníku): do 15. 10. 2024

Přihlášky účasti: do 15. 10. 2024

     

 

Pořadatel:

České ekologické manažerské centrum, z. s.

28. pluku 524/25, 101 00 Praha 10

www.cemc.cz, cemc@cemc.cz

Tel.: 274 784 417

IČO: 45249741, DIČ: CZ45249741

Číslo účtu: 27534061/0100

 

Kontaktní osoby:

Aprochem

Ing. Jiří Študent st.

Tel.: (+420) 602 617 614

Email: student@cemc.cz

 

 

Ubytování, inzerce, fakturace, přihlášky účasti:

Ing. Anna Nemergutová

Tel.: (+420) 724 685 303

Email: nemergutova@cemc.cz

 

 

CEMC - České ekologické manažerské centrum

28. Pluku 524/25, Praha 10, PSČ 101 00

www.cemc.cz, cemc@cemc.cz

Tel.: 274 784 417

IČO: 45249741, DIČ: CZ45249741

Číslo účtu: 27534061/0100