Více času na podstatné

Odpady:

 

Tip 1: Minimalizace odpadu aneb pro mléko s bandaskou…

Každý z nás by měl usilovat o to, aby mu vznikalo co nejméně odpadu. Když už nic jiného, tak za něj bude méně platit. Jistě znáte případy, kdy lze odpadní obaly znovu recyklovat a není potřeba dovážet nové suroviny na výrobu nového, dosud nepoužitého obalu. Nejde to však vždycky, např. u potravin jsou předpisy přísnější.

Když si vybíráte v obchodě nějaký výrobek, zkuste se zamyslet i nad tím, co asi bude s jeho obalem. Je vratný? Znáte způsob, jak jej doma využít? Co když ho může použít někdo z rodiny, který ho na něco využije? Máte ve městě automaty na farmářské mléko? Všimli jste si, že si je lidé „čepují“ do přinesené bandasky nebo plastové lahve? Máte možnost koupit výrobek bez obalu? Opravdu pokaždé potřebujete na každý druh výrobku samostatný obal? Nejde to zařídit jinak?

 

Jaké jsou nejčastější zlozvyky?

Zkuste experiment: 

  • kupujeme obaly, které vůbec nepotřebujeme

Kupujete zlevněné krabicové mléko? Co karton, to 12 litrů mléka. Myslíte si, že jste ušetřili? Uschovejte si na chvíli jejich prázdné obaly a postavte si je do řady vedle sebe. Zkuste odhadnout, kolikrát ročně musíte takové množství koupit a za jakou cenu.

Pokud využijete možnosti kupovat mléko přímo z automatu, budete si je sami plnit do přinesené nádoby. Postavte si tuto nádobu vedle pomyslné řady prázdných obalů od mléka za celý rok a zjistíte, že bandaska je pořád jenom jedna…

  • je nutno balit každý výrobek samostatně?
  • nehledáme odpověď na otázku, jaký obal je výhodnější (cenově nebo ekologicky)
  • nežádáme možnost koupit výrobek bez obalu (někdy postačí naše textilní nákupní taška)
  • odvykli jsme si s sebou nosit nákupní tašku

 

 

 
 

Tip 2: Minimalizace odpadu a výrobky na jedno použití…

Máme se snažit minimalizovat množství odpadu. Ale přitom jsme zahrnováni výrobky na jedno použití, které mají omezenou životnost a dají se jenom zahodit nebo omezeně využít. Neměla by se za jakousi prvotní formu recyklace považovat možnost opakovaného použití výrobku?

Představte si, že sedíte v pohodlném křesle oblíbeného kadeřnictví a nasloucháte specifickému zvuku holičské mašinky, kterou Vám upravují vlasy stylem „do ztracena“. Všimněte si nástavce, který má funkci strojových nůžek. Dříve byl takový nástavec celokovový a po nějakém čase se dal zase naostřit a pak mohl opět sloužit svému původnímu účelu. Počet cyklů ostření nebyl omezen a nebylo žádnou výjimkou, že takto mohl nástavec sloužit i dvacet let, aniž by se poškodil. Dnes už to ostřit nejde, protože je kovový břit zapuštěn do umělohmotného sedla, které opětovné ostření vylučuje. A tak nástavec musíte přibližně po třech měsících vyhodit a koupit si ve slevové akci nový. Vážně ušetříte?

 

Jaké jsou nejčastější zlozvyky?

Zkuste experiment: 

  • kupujeme výrobky na jedno použití

Zkuste si vytipovat více výrobků na jedno použití a hledat, zda mají na trhu variantu umožňující opakované použití. U nalezených příkladů si pečlivě poznamenejte cenu výrobku, jeho dostupnost a cenu jeho servisní údržby.

Pak se zeptejte starších lidí ve Vašem okolí, jestli dříve existovaly podobné výrobky a jak to bylo s jejich užíváním, cenou, údržbou a životností.

Využívejte spotřebitelských anket a internetových diskusí k vyvíjení tlaku na výrobce!

  • nežádáme opakovaně použitelné výrobky
  • raději koupíme laciný asijský výrobek na jedno použití, než mít práci s údržbou dražšího výrobku na opakované použití
  • nevyvíjíme spotřebitelský tlak na výrobce, aby upřednostnili opakovatelnou použitelnost u jimi vyráběných výrobků
 
 

Tip 3: Nákupem to začíná, odpadem to nekončí…

Z nákupu zboží se stal doslova hon na zákazníka. Obchodníci se snaží ovlivňovat Vaše rozhodování ještě před tím, než vstoupíte do jejich obchodu. A věřte, není to jenom věc reklamní kampaně. Nevíte, čemu věnovat pozornost dříve. Zda označení přidaných aditiv (dříve se sbírala „céčka“, dnes všichni sbíráme „éčka“) nebo snad datu minimální trvanlivosti, datu použitelnosti či záruční době? Je to nerovný souboj, v němž záměrně nemáte prostor na klidné zvážení vhodnosti výběru.

Přesto se pokuste zvážit alespoň velikost spotřebitelského balení, zda je obal recyklovatelný, zda jej můžete opakovaně použít a jestli neexistují i jiné varianty téhož výrobku (např. i bez obalu). Lze zjistit, že jiný výrobce vyrábí to samé, ale s  obalem, který můžete doma ještě využít...

 

Jaké jsou nejčastější zlozvyky?

Zkuste experiment:

  • nesledujeme velikost spotřebitelského obalu a neporovnáváme jejich cenu

Vyberte si láhev dobrého vína. Nalijte si sklenku a až ji vypijete, postavte ji na stůl. Nalijte do další čisté sklenky a až dopijete, dejte ji zase na stůl. Až dopijete láhev, odhadněte množství skleniček, které by se vešly do demižonu z vinotéky, který máte uschovaný od posledních narozenin. Představte si, kolik práce, energie a času Vám zabere umytí všech použitých skleniček. Jak náročná asi musí být příprava lahví na jejich naplnění vínem? Pokud nepotřebujete zrovna archivní vinný klenot, není lepší koupit rozlévané víno do opakovaně použitelného obalu?

  • nesledujeme, zda je obal recyklovatelný
  • nesledujeme, zda je obal opakovaně použitelný (nejenom k původnímu účelu)
  • nevybíráme výrobek nebo obal z hlediska jeho dalšího využití (třeba v domácnosti)
  • jsme pohodlní používat opakovaně použitelné obaly, protože je s nimi více práce s čištěním
 
 

Tip 4: Obal může být i šikovný pomocník

Obal nemusí být jenom nutné zlo, které musíte platit s cenou výrobku. Než jej předáte k recyklaci, můžete najít dostatek způsobů, jak jej využít. Proč by nám neměl posloužit, když jsme si ho zaplatili?

Existuje řada televizních pořadů, kde domácí kutilové dokazují, že fantazii se opravdu meze nekladou. Nemusí to být jenom v domácnosti, ale i na zahrádce nebo obecně při trávení volného času. Je pravdou, že je to tu a tam na hranici dobrého vkusu. Ale kdo si hraje, nezlobí! Pořád je to lepší varianta, než obal vyhodit nevyužitý na skládku...

 

Jaké jsou nejčastější zlozvyky?

Zkuste experiment:

  • kupujeme nový výrobek (např. misku), aniž se zamyslíme, zda by nešel něčím nahradit (třeba vhodným obalem)

Zamyslete se, než vyhodíte umělohmotný kyblík s víčkem od svých oblíbených utopenců.

Nešel by po důkladném vymytí nějak využít? Co třeba při sběru rybízu nebo angreštu na Vaší zahrádce? Pořád je to obal vhodný pro potraviny a je úplně jedno, jestli jsou v něm uzeniny, rybíz, angrešt nebo třeba maliny, nemyslíte?

Zkuste se svých blízkých zeptat, jak by obal využili, než se jej zbavíte. Budete jistě mile překvapeni jejich kreativitou! 

  • někdy neporovnáváme různé druhy spotřebitelského balení téhož výrobku, i když je na trhu často k dispozici
  • nebuďme líní se zamyslet, zda by obal neposloužil podobným způsobem (např. jako obal jiného výrobku než toho původního)
 
 

Tip 5: Označení nebezpečných vlastností výrobku

Nakupovat není jenom zábavou, ale svoji roli hraje i zodpovědnost. Ne každý výrobek na trhu je pro svého zákazníka jenom výhodou, ale může pro něj znamenat i riziko. Některé výrobky mají nebezpečné vlastnosti. Poznáte, jaké nebezpečí Vám hrozí? Obsluha obchodů by je měla znát a na požádání Vás poučit. Buďte opatrní a sledujte informace na obalu výrobku! Proto se neostýchejte zeptat na význam symbolu, kterému nerozumíte. Prodejce má zákonou povinnost Vás informovat!

příklady dříve používaných symbolů:

příklady nově zaváděného označení:

       https://media2.picsearch.com/is?8L6wGv3fIu8ljht51vEO7hOV1LzY_Bf-gAngfKymiaknáhled obrázkunáhled obrázku

     

 

 

 

Jaké jsou nejčastější zlozvyky?

Zkuste experiment:

  • neznáme označení nebezpečných výrobků

Zajděte do obchodu a najděte výrobky s některým z výše uvedených symbolů.

Nebojte se zeptat obsluhy, co to znamená! Nenechte se odbýt tím, že na Vás nemají čas!

Pokud zjistíte, že obchodník neví, co vlastně prodává, trvejte na tom, že Vám musí informaci zjistit - je to jeho zákonná povinnost, jinak nesmí výrobek distribuovat!

  • nevěnujeme označení nebezpečných výrobků dostatečnou pozornost
  • ostýcháme se informovat u obchodníků
  • obsluha prodávající nebezpečné výrobky často nemá odpovídající znalosti a zkušenosti
 
 

Tip 6: Obecní systém sběru komunálního odpadu

Obec může v případě potřeby stanovit vyhláškou obce systém sběru komunálních odpadů vznikajících na svém území, včetně biologicky rozložitelných složek komunálního odpadu a systému komunitního kompostování a využití zeleného kompostu k údržbě a obnově veřejné zeleně na území obce.

Obec je povinna určit místa, kam mohou občané odkládat komunální odpad, který produkují, a zajistit místa, kam mohou občané odkládat nebezpečné složky komunálního odpadu (např. zbytky barev a spotřební chemie, zářivky, rozpouštědla). Zajišťuje to určením místa k soustřeďování nebezpečných složek komunálního odpadu ve stanovených termínech, minimálně dvakrát ročně, nebo zajištěním odvozu specializovanou firmou. To vše může ještě doplnit pravidelným mobilním svozem. Za uvedené služby může obec vybírat od občanů úhradu. Pokud se do systému sběru komunálních odpadů chtějí zapojit i podnikatelské subjekty, je to možné, ale pouze na základě smlouvy s obcí.

 

Obec má ze zákona k dispozici tyto varianty:

  • stanovit poplatek za systém sběru komunálních odpadů
  • stanovit poplatek za komunální odpad
  • stanovit poplatek na základě smlouvy s občanem

 

Jaké jsou nejčastější zlozvyky?

Zkuste experiment:

  • nezajímá nás, jestli existuje vyhláška obce

Zeptejte se ve svém bezprostředním okolí, zda znají výši poplatku za odpad nebo seznam sběrných dvorů na území obce.

Budete překvapeni, kolik lidí nezná to, co každý den na ulici používá...

  • nečteme pokyny na obecních kontejnerech
  • nesledujeme informace v regionálním tisku nebo na webu obce
 

Tip 7: Třídit už doma nebo u kontejneru?

Odpověď na tuto otázku není jednoduchá. Každý máme jiné možnosti a zvyklosti. Důležitý je ale výsledek. Aby v kontejnerech a sběrných dvorech bylo to, co tam podle zveřejněných pokynů správně patří! Jakou cestou se to tam dostane, není rozhodující.

Můžete mít doma v jedné nádobě předpřipravenu směs několika vytříděných komodit, kterou pak postupně nastrkáte do příslušných kontejnerů. Je-li to pro Vás jednodušší varianta, než mít v bytě několik samostatných nádob na tříděný odpad, vůbec to nevadí. Jde jenom o to, aby se společně předpřipravené komodity nemohly navzájem znečistit nebo promíchat tak, aby je již nebylo možno do kontejnerů ukládat odděleně. Nežádoucí příměsi musí být z odpadu ručně vytříděny a to celý systém zbytečně prodražuje. Dodržíte-li pravidla uvedená na kontejneru, poplatek za odpad se nemusí zvyšovat. Za kvalitně vytříděný odpad může obec ještě obdržet dotaci, která zmírní růst nákladů systému sběru a zpracování odpadu!

Klidně můžete přijít ke kontejneru s taškou, kde budete mít například směs novin a plastových lahví. Protože snadno roztřídíte obě komodity do vedle sebe stojících kontejnerů tak, jak jsou označeny.

 

Jaké jsou nejčastější zlozvyky?

Zkuste experiment:

  • lenost (třídit i přemýšlet)

Vyzkoušejte si doma různé varianty třídění.

Nezapomeňte, že na obecních kontejnerech jsou uvedeny informace, co lze shromažďovat dohromady ve společném kontejneru.

Nemá tedy smysl to separovat samostatně, když to nikdo nežádá...

  • nezájem o informace
  • nečteme pokyny na kontejnerech
  • nesnažíme se snížit objem (sešlápnutím)
 
 

Tip 8: Směsný komunální odpad

Podle zákona o odpadech se jedná o veškerý odpad vznikající na území obce při běžných aktivitách občanů, mimo podnikatelský odpad. Aby se snížil jeho objem, dotřiďují se z něho určité složky. Jejich seznam se může v různých obcích lišit, ale nejčastěji jsou to papír, plast, sklo, nebezpečný odpad, objemný odpad a bioodpad. Do směsného komunálního odpadu patří také dětské pleny a hygienické potřeby a obaly, které jsou z více vrstev materiálů. To se nevztahuje na nápojové kartony, které se vhazují do samostatně označeného kontejneru.

Nezapomínejte na snižování nevyužitého objemu odpadu jeho sešlápnutím!

 

Jaké jsou nejčastější zlozvyky?

Zkuste experiment:

  • nerespektujeme systém sběru odpadů

Vezměte papírový ubrousek, rozložte ho a zabalte si do něj na dlaň ruky sevřenou v pěst. Všimněte si, jak velký objem dokáže ubrousek spolehlivě zakrýt. Pak ubrousek navlhčete mírným pramínkem tekoucí vody. Až bude ubrousek celý mokrý, zmáčkněte ho a tím jej vyždímejte. Vidíte, o kolik se zmenšil jeho objem?

  • nečteme pokyny na kontejnerech
  • nesnažíme se snížit objem odpadu (sešlápnutím) nebo jinými metodami

 

 

Kde zbytečně plýtvám?

Kde mohu ušetřit?

  • házím do kontejnerů, co tam nepatří, dodatečné dotřídění systém sběru odpadů zbytečně prodražuje
  • respektuji zavedený systém sběru odpadů
  • snažím se snížit objem odpadů (sešlápnutím)
 

 

Tip 9: Papír

Do kontejneru na papír (většinou je modré barvy) patří

  • noviny a reklamní materiály
  • časopisy a katalogy
  • sešity a poznámkové bloky
  • krabicový kartón
  • lepenkové krabice
  • kancelářský papír a sjetiny z počítačové tiskárny

V seznamu by měly být také knihy, ale není lépe je dát do antikvariátu? Třeba by si je ještě někdo rád přečetl, nemyslíte?

Do kontejneru na papír nikdy nedávejte papír, který je mastný nebo jinak znečištěný! V některých obcích mohou být kontejnery na papír označeny tak, že tam můžete dávat i nápojové kartony. To platí pouze v případech, kdy je to na kontejneru výslovně uvedeno!

 

Jaké jsou nejčastější zlozvyky?

Zkuste experiment:

  • nečteme informace na kontejneru

Najděte na kontejneru na papír označení materiálové identifikace papírového obalu (viz samolepka na kontejneru) a v obchodě si všímejte výrobků nebo obalů s tímto označením.

Možná budete sami překvapeni, že ne všechno je papír, i když to na první pohled tak vypadá...

  • vhazujeme papír v plastových sáčcích, které bychom měli oddělit a vhazovat do kontejneru na plasty
  • do papíru vhazujeme, co tam nepatří
 
 

Tip 10: Plast

Do kontejneru na plast (většinou je žluté barvy) patří

  • plastové láhve (bez zbytků chemikálií)
  • plastové nádoby
  • plastové sáčky
  • plastové tašky
  • plastové fólie

Plastové láhve nezapomeňte sešlápnout, aby nezabíraly tak veliký objem. Do kontejneru na plast nikdy nedávejte plasty, které jsou znečištěné chemikáliemi! Ty patří do sběrného dvora nebo je odevzdejte při sběru nebezpečných složek směsného komunálního odpadu. Poznáte je tak, že je na nich uvedeno označení informující o nebezpečné vlastnosti. Více informací získáte na obecním úřadu.

V některých obcích mohou být kontejnery na plast označeny tak, že tam můžete dávat i nápojové kartony. To platí pouze v případech, kdy je to na kontejneru výslovně uvedeno!

 

Jaké jsou nejčastější zlozvyky?

Zkuste experiment:

  • nečteme informace na kontejneru

Připravte si PET lahve, které jsou určeny k vyhození a sečtěte jejich celkový objem.

Potom odšroubujte jejich uzávěry, sešlápněte lahve a zase je zašroubujte tak, aby se do nich nedostal vzduch. Vidíte, kolik zbytečného objemu lahve v kontejneru zabírají? I za to platíte...

  • nesnažíme se snížit objem odpadu (sešlápnutím) nebo jinými metodami
  • do plastu vhazujeme, co tam nepatří
 
 

Tip 11: Sklo

Do kontejneru na sklo (většinou je zelené barvy) patří:

  • skleněné láhve
  • skleněné nádoby (bez zbytků chemikálií)
  • tabulové sklo

Je zbytečné do kontejneru vhazovat zálohované sklo, které se zpravidla týká opakovaně použitelných obalů, nejčastěji nápojových skleněných lahví. Bráníte tak jejich opakovanému použití.

Do kontejneru na sklo nikdy nedávejte sklo, které je znečištěné chemikáliemi! To patří do sběrného dvora nebo je odevzdejte při sběru nebezpečných složek směsného komunálního odpadu. Více informací získáte na obecním úřadu nebo na jejich webových stránkách.

Lidé často kritizují, že nemá smysl sbírat samostatně bílé a barevné sklo. To ale souvisí s konkrétními možnostmi zpracovatelského zařízení. Proto je třeba sledovat informace na kontejneru, kde jsou bližší pokyny.

Do kontejneru na sklo nepatří autosklo, sklo s drátěným výpletem, keramika, porcelán a zrcadlo. To patří do sběrného dvora. Více informací získáte na obecním úřadu.

 

Jaké jsou nejčastější zlozvyky?

Zkuste experiment:

  • nečteme informace na kontejneru

Zkuste se v obchodě informovat, co lze koupit ve skleněném obalu. Všechny tyto obaly by měly končit v kontejneru na sklo...

  • do skla vhazujeme, co tam nepatří
 
 

Tip 12: Nápojový karton

Do kontejneru na nápojové kartony patří:

  • nápojové kartony
  • kartony od potravin

Nápojové kartony nezapomeňte sešlápnout, aby nezabíraly tak veliký objem.

V některých obcích mohou být kontejnery na plast nebo na papír označeny tak, že tam můžete dávat i nápojové kartony. To platí pouze v případech, kdy je to na kontejneru výslovně uvedeno!

Proto je třeba pečlivě sledovat informace na kontejnerech, kde jsou uvedeny bližší pokyny.

Do kontejnerů na nápojové kartony nepatří obaly od mastných potravin, obaly od léků a nápojové kartony znečištěné jinými látkami, než původním obsahem. To patří do směsného komunálního odpadu.

 

Jaké jsou nejčastější zlozvyky?

Zkuste experiment:

  • nečteme informace na kontejneru

Připravte si nápojové kartony, které jsou určeny k vyhození a sečtěte jejich celkový objem.

Potom odšroubujte jejich uzávěry, sešlápněte a zase je zašroubujte tak, aby se do nich nedostal vzduch. Vidíte, kolik zbytečného objemu v kontejneru zabírají? To také platíte zbytečně...

  • nesnažíme se snížit objem odpadu (sešlápnutím) nebo jinými metodami
  • do kartonů vhazujeme, co tam nepatří
 

 

Tip 13: Biologicky rozložitelný odpad

Biologicky rozložitelný odpad je pro mnohé lidi novinkou. Také řada obcí jejich systém sběru ještě nezavedla. To ale neznamená, že nám neprochází každý den rukama.

Do bioodpadu určitě patří:

  • slupky ze zeleniny a ovoce
  • zbytky zeleniny a ovoce
  • zbytky potravin (s výjimkou masa - to může zpracovat jenom specifické zařízení)
  • posekaná tráva nebo listí

Jenom jde o to, jaké z těchto komodit je Vaše obec schopna zajistit. Proto je třeba pečlivě sledovat informace na kontejnerech, kde jsou uvedeny bližší pokyny. Pokud ještě u Vás samostatný sběr bioodpadů není zaveden, nemáte jinou možnost, než bioodpad vhazovat do směsného komunálního odpadu. Tedy pokud sami nemáte kompost na své zahrádce - to je varianta k zamyšlení...

Zajímavé je, že některé obaly vizuálně podobné plastům jsou biologicky rozložitelné (vyrábí se např. z kukuřice). Znamená to, že se po několika letech rozloží a lze je dávat do kompostu.

Do bioodpadu nevhazujte nic, co není biologicky rozložitelné - nemá to smysl!

 

Jaké jsou nejčastější zlozvyky?

Zkuste experiment:

  • nečteme informace na kontejneru

Doporučujeme shlédnout instruktážní video:

https://www.jaktak.cz/jak-spravne-vyrobit-kompost.html

  • do bioodpadu vhazujeme, co tam nepatří
 
 

Tip 14: Nespotřebované potraviny a potravinové banky

Další variantou jak naložit s nespotřebovanými potravinami jsou tzv. „potravinové banky“. I když o nich mnoho lidí neví. Přesto je lze považovat za plnohodnotnou variantu snižování odpadu v nelichotivé éře konzumního způsobu života.

Princip je jednoduchý. Pokud nevíte, co s nespotřebovanými potravinami, můžete využít služeb potravinových bank. Jejich posláním je zprostředkovat přesun potravin od toho, kdo je již nepotřebuje k tomu, kdo bez nich strádá. Souvisí to i s faktem, že dnes není problém skladovat potravinu s dostatečně dlouhou lhůtou doporučené spotřeby, protože déle vydrží. Nenechte nespotřebované potraviny zkazit, je to zbytečné! Ještě mohou mnohým lidem pomoci...

Ale nepleťte si potravinové banky s popelnicí! Jejich hlavní cíl je boj proti plýtvání s potravinami, za dodržování všech potřebných hygienických zásad. Proto shromažďují zejména: zemědělské přebytky, přebytky produkce potravinářského průmyslu, neprodejné ale poživatelné potraviny, přebytky z veřejných jídelen a restaurací. Všechny takto získané věci musí být zdarma. Nenecháte se inspirovat?

 

Jaké jsou nejčastější zlozvyky?

Zkuste experiment:

  • nenakupujeme s rozmyslem

Doporučujeme se seznámit s informacemi České Federace potravinových bank na adrese:

 

https://www.potravinovabanka.cz/

  • vyhazujeme potraviny, které se dají ještě použít
  • málo se zajímáme o další varianty řešení
 
 

Tip 15: Kovy

Výkup kovů je v naší zemi stále populární disciplínou. Zejména v době hospodářských potíží znamená pro řadu lidí jednu z mála šancí, jak si vylepšit svůj rozpočet. Varianta sběrny kovů je sběrný dvůr obce, kde ale zpravidla nedochází k výkupu kovů, ale pouze k jejich bezplatnému sběru.

Najdou se ale i tací, kteří toho vysloveně zneužívají. A právě na ně se vztahuje zpřísnění zákona o odpadech. Provozovatel sběrny identifikovat odebírané nebo vykupované odpady a osoby, od kterých vykoupil věci jako odpady. Zákon pamatoval i na zmocnění požadovat průkaz totožnosti. Dokonce platí i zákaz poskytovat úplatu v hotovosti v případech, kdy odpad má povahu

  • uměleckého díla nebo jeho části
  • pietního nebo bohoslužebného předmětu nebo jeho části
  • průmyslového strojního zařízení nebo jeho části
  • obecně prospěšného zařízení nebo jeho části (např. dopravního značení, součásti nebo příslušenství veřejného prostranství a energetické, vodárenské nebo kanalizační zařízení)
  • baterie a akumulátory
  • elektrická a elektronická zařízení

Porušením zákazu se provozovatel sběrny vystavuje pokutě a odebráním povolení k provozu...

 

Jaké jsou nejčastější zlozvyky?

Zkuste experiment:

  • zneužíváme systému sběru kovových odpadů

Až půjdete na procházku, jděte se podívat do okolí sběrny odpadů. Překvapilo Vás, co všechno tam lze odevzdat?

  • ne vždy využíváme služeb sběrných dvorů 
 
 

Tip 16: Starý textil a nepotřebné oděvy

Zajímavou variantou jak naložit s nepotřebnými oděvy jsou charitativní sbírky starého šatstva. I ty lze považovat za plnohodnotnou variantu snižování odpadu. Důsledkem konzumního způsobu života nám již řada oblíbených věcí není a tak je otázkou, jestli není škoda je vyvézt do sběrného dvora.

Vaše nepotřebné oděvy mohou posloužit lidem ve složité životní situaci. Za tímto účelem existuje řada charitativních organizací, které organizují sbírky podle potřeby. Ve většině obcí existují kontejnery, kam lze oděvy odložit. Někdy se sbírá i nepotřebná obuv. Bližší informace lze získat na obecním úřadu, v regionálním tisku nebo na internetu. Cílem je zprostředkovat přesun nepotřebných oděvů od toho, kdo je již nepotřebuje k tomu, kdo bez nich strádá. Zejména v době hospodářských potíží je dobře, že Vaše nepotřebné oděvy ještě mohou mnohým lidem pomoci.

Ale nepleťte si tyto charitativní sbírky s popelnicí! Je třeba se seznámit s podmínkami sbírky, zejména s dodržováním všech potřebných hygienických zásad (čisté oděvy, příp. potvrzení o dezinfekci). Všechny takto získané věci musí být zdarma. Nenecháte se inspirovat i Vy nebo je pro Vás pohodlnější tyto oděvy zahodit do směsného odpadu?

 

Jaké jsou nejčastější zlozvyky?

Zkuste experiment:

  • nepotřebné oděvy dáváme do komunálního odpadu

Doporučujeme se seznámit s bližšími informacemi na adrese:

 https://www.charita.cz

 

Věnujte pozornost zveřejněným podmínkám!

  • nepotřebné oděvy položíme vedle kontejneru
  • do charitativních sbírek dáváme, co tam nepatří
 
 

Tip 17: Zpětný odběr - odpadní oleje

Zpětný odběr vybraných výrobků je opatření, které zavádí zákon o odpadech. Týká se to komodit, které je možno znovu upravit a opakovaně použít. Zpětný odběr je ze zákona prováděn zdarma.

Mezi tyto komodity patří i odpadní oleje. Ty je možno upravit tak, že ještě mohou být znovu použity. Tak není nutno vyrábět z ropy nový olej.

Oleje, které předáváte ke zpětnému odběru, můžete předat v místě, kde jste je nakoupili. Toto se týká hlavně spotřebitelů nakupujících v maloobchodě pro vlastní potřebu. Prodejci však mohou množství zpětně odebraných olejů vázat na množství jimi prodané, proto si založte doklad o koupi. Abyste mohli prokázat jeho nákup. Olej lze vracet v původních obalech i náhradních obalech. Pokud olej lze odevzdat jako odpad, alemusíte do sběrného dvora, kam se dávají nebezpečné složky komunálního odpadu.

Protože se většinou výměna odpadních olejů provádí v servisu, zpětný odběr se provádí prostřednictvím servisu.

 

Jaké jsou nejčastější zlozvyky?

Zkuste experiment:

  • nevíme o existenci zpětného odběru

Doporučujeme podrobnější informace:

https://www.weboil.cz/zpetny-odber-oleju

https://www.rekla.cz/vseobecne/zpetny-odber

  • nevíme o možnostech a podmínkách zpětného odběru olejů
 
 

Tip 18: Zpětný odběr - baterie a akumulátory

Zpětný odběr vybraných výrobků je opatření, které zavádí zákon o odpadech. Týká se to komodit, které je možno znovu upravit a opakovaně použít. Zpětný odběr je ze zákona prováděn zdarma. Mezi tyto komodity patří i baterie a akumulátory. Ty je možno upravit tak, že ještě mohou být znovu využity při výrobě nových výrobků.

Baterie a akumulátory, které předáváte ke zpětnému odběru, můžete předat v místě, kde jste je nakoupili. Toto se týká hlavně spotřebitelů nakupujících v maloobchodě pro vlastní potřebu. Prodejci však mohou množství zpětně odebraných výrobků vázat na množství jimi prodané, proto si založte doklad o koupi. Abyste mohli prokázat jeho nákup. Baterie a akumulátory lze odevzdat i jako odpad, ale musíte do sběrného dvora, kam se dávají nebezpečné složky komunálního odpadu. Kromě toho se na tyto komodity umísťuje řada specifických kontejnerů, které jsou v obchodních centrech nebo i  úřadech.

 

Jaké jsou nejčastější zlozvyky?

Zkuste experiment:

  • nevíme o existenci zpětného odběru

Doporučujeme se seznámit s informacemi na adrese:

https://www.ecobat.cz/

  • nevíme o možnostech a podmínkách zpětného odběru baterií a akumulátorů
 
 

Tip 19: Zpětný odběr - elektroodpad

Zpětný odběr vybraných výrobků je opatření, které zavádí zákon o odpadech. Týká se to komodit, které je možno znovu upravit a opakovaně použít. Zpětný odběr je ze zákona prováděn zdarma. Mezi tyto komodity patří i elektroodpad. Ten je možno upravit tak, že ještě mohou být materiálově znovu využity některé jeho části.

Elektroodpad, která předáváte ke zpětnému odběru, můžete předat v místě, kde jste je nakoupili. Toto se týká hlavně spotřebitelů nakupujících v maloobchodě pro vlastní potřebu. Prodejci však mohou množství elektroodpadu vázat na množství jimi prodané, proto si založte doklad o koupi. Abyste mohli prokázat jeho nákup.

Elektroodpad lze odevzdat do sběrného dvora. Kromě toho se na tyto komodity umísťuje řada specifických kontejnerů, které jsou v obchodních centrech nebo i  úřadech.

Kolektivní systémy také pořádají celou řadu osvětových akcí, které se snaží zpětný odběr zpopularizovat. Zkuste se také zúčastnit!

 

Jaké jsou nejčastější zlozvyky?

Zkuste experiment:

  • nevíme o existenci zpětného odběru

Doporučujeme bližší informace na adrese:

 

https://www.elektrowin.cz/

  • nevíme o možnostech a podmínkách zpětného odběru elektroodpadu
 
 

Tip 20: Zpětný odběr - zářivky a výbojky

Zpětný odběr vybraných výrobků je opatření, které zavádí zákon o odpadech. Týká se to komodit, které je možno znovu upravit a opakovaně použít. Zpětný odběr je ze zákona prováděn zdarma.

Mezi tyto komodity patří i zářivky a výbojky. Ty je možno upravit tak, že ještě mohou být znovu využity při výrobě nových výrobků. Protože obsahují nebezpečné sloučeniny rtuti, je třeba je zpracovávat ve specializovaných zařízeních. Proto s nimi zacházejte opatrně, aby nedošlo k jejich rozbití.

Zářivky a výbojky, které předáváte ke zpětnému odběru, můžete předat v místě, kde jste je nakoupili. Toto se týká hlavně spotřebitelů nakupujících v maloobchodě pro vlastní potřebu. Prodejci však mohou množství zpětně odebraných výrobků vázat na množství jimi prodané, proto si založte doklad o koupi. Abyste mohli prokázat jeho nákup. Zářivky lze odevzdat i jako odpad, ale musíte je odevzdat do sběrného dvora, kam se dávají nebezpečné složky komunálního odpadu. Kromě toho se na tyto komodity umísťuje řada specifických kontejnerů, které jsou v obchodních centrech nebo i  úřadech.

 

Jaké jsou nejčastější zlozvyky?

Zkuste experiment:

  • nežádám o informace v místě prodeje

Doporučujeme bližší informace na adrese:

 

https://www.ekolamp.cz/

  • nevíme o možnostech a podmínkách zpětného odběru zářivek
 

 

 

Tip 21: Stavební a demoliční odpady

Nakládání se stavebními a demoličními odpady může obec ošetřit obecně závaznou vyhláškou obce.

Smyslem této úpravy zpravidla je docílit soustředění stavebních a demoličních odpadů na jedno místo (nejčastěji sběrný dvůr obce) a zajistit maximální možnou míru jejich recyklace.

Možnost recyklace nekontaminovaných stavebních a demoličních odpadů je závislá na jejich kvalitě vytřídění a tak je třeba se informovat, co do takového odpadu patří a co nikoliv.

Pokud je takový odpad dobře vytříděn, není žádnou výjimkou docílit materiálového využití okolo 90 hmotnostních %. Takový recyklát je ještě dobře využitelný ve stavebnictví nebo na terénní úpravy. V takových případech je ale potřeba dodržovat určité zákonné podmínky, protože ne každý materiál může být na úpravy terénu použit. Pokud Vám někdo nabízí recyklát ze stavebních a demoličních odpadů, vždy žádejte prohlášení výrobce, ze kterého je patrno, na jaký účel je recyklát vhodný. Jinak Vás může čekat nemilé překvapení, o čemž se přesvědčili například i řidiči na zvlněné dálnici D1.

Přesto obecně platí, že nemá smysl ukládat stavební a demoliční odpady na skládku - bylo by to mrhání materiálem i kapacitou skládky. Podrobnější informace získáte na obci nebo přímo ve sběrném dvoře.

 

Jaké jsou nejčastější zlozvyky?

Zkuste experiment:

  • nezájem o informace

Doporučujeme informace na adrese:

www.eurovia.cz

https://www.ssz.cz/cs/d47/dokumentace

https://www.arsm.cz/

  • do stavebního a demoličního odpadu dáváme, co tam nepatří
 
 

Tip 22: Stavební odpady s obsahem azbestu (např. ethernit)

Zvláštní pozornost by měla být kladena při nakládání se stavebními a demoličními odpady s obsahem azbestu. To je natolik složitá problematika, že by s těmito odpady měli nakládat jenom specializované subjekty. Na odpady azbestu se podle zákona o odpadech vztahuje zvláštní režim nakládání, který vlastně znemožňuje jeho recyklaci. Důvodem těchto opatření je možnost vdechování vláken azbestu nebo azbestového prachu s následkem vážných plicních potíží a hrozby rakovinotvorných následků. Proto se musí veškerá manipulace přizpůsobit požadavku minimální prašnosti a důsledné ochrany proti pronikání vláken azbestu do lidského organismu. Pracovníci musí mít speciální vybavení, ve složitějších případech se používá průmyslových vysavačů a zvláštního vybavení.

Nejčastějším výrobkem s obsahem azbestu v oblasti stavebnictví je asi azbestocementová střešní krytina ETHERNIT®, která je na našich střechách dodnes. V praxi ale můžete potkat další druhy výrobků, nejčastěji jako tepelná izolace v různých formách. Nejznámější jsou asi případy škol, které byly mediálně zveřejněny. Je dobře, že nově vyráběné výrobky už azbest neobsahují.

Rozhodně nenakládejte s těmito odpady svépomocí, protože neodborná manipulace může ohrozit zdraví všech zúčastněných osob!

Stavební a demoliční odpady s obsahem azbestu se ukládají na skládku, jejíž obsluha musí zajistit jejich zakrytí inertním materiálem. Podrobnější informace získáte na obci nebo ve sběrném dvoře.

 

Jaké jsou nejčastější zlozvyky?

Zkuste experiment:

  • neodborná manipulace s odpady s obsahem azbestu, bez ochranných pomůcek

Doporučujeme bližší informace na adrese:

https://www.cembrit.cz/eternit/

 
 

Tip 23: Pneumatiky do popelnice nepatří

Pneumatiky do popelnice nepatří a ani se tam nevejdou. Ale co s nimi? Patří do sběrného dvora.

Řada pneuservisů Vám při koupi nové pneumatiky odebere ty staré, ale to nevyřeší staré „zapomenuté“ zásoby, které jste našli při vyklízení garáže. Lze z pneumatiky nějak smysluplně využít? Budete možná překvapeni, ale ano. Jednak mohou slozužit jako palivo, například v cementárnách. Ale také se z nich vyrábí recyklační granuláty, které mohou sloužit jako

  • plnivo v průmyslové výrobě
  • materiál pro výrobu pryžových desek
  • součást přenosného dopravního značení (podstavec)
  • speciální povrchy pro koňské výběhy, doskočiště a parkury
  • příměs pro speciální asfaltové povrchy

Zajímavé je, že například asfaltové povrchy s příměsí granulátu z pneumatik mají překvapující mechanické vlastnosti a jsou testovány nejenom v silniční dopravě, ale i pro výstavbu letišť. Při recyklaci pneumatik vzniká jako vedlejší produkt textilní odpad, ze kterého je možno ve směsi s křemičitým pískem vytvářet povrchy vhodné pro koňské výběhy, doskočiště a parkury.

 

Jaké jsou nejčastější zlozvyky?

Zkuste experiment:

  • pneumatiky dáváme, kam nepatří

Doporučujeme odkaz:

https://www.montstav.cz/montstav-recyklace-pneumatik_41/

 

 

Tip 24: Objemný odpad

Objemný odpad je běžná součást směsného komunálního odpadu, která patří do sběrného dvora.

S určitou nadsázkou lze říci, že je to všechno, co se nevejde do popelnice.

Mezi objemný odpad určitě patří:

  • starý nábytek
  • stará okna (která Vám zbyla po výměně oken)
  • staré matrace
  • koberec

Takže nyní již víte, jak poradit Janu Nerudovi s jeho problémem „Kam s ním“?

Jenom nezapomeňte, že tenkrát místo dnešních matrací existovaly obyčejné slamníky, které si každý nacpal senem. Dnes jsou materiály na výrobu matrací na principu vícevrstvých technologií, takže by to pan Neruda měl o dost složitější...

 

Jaké jsou nejčastější zlozvyky?

Zkuste experiment:

  • nezájem o vhodný způsob nakládání

Zkuste se informovat ve sběrném dvoře, jak tam máte dopravit objemný odpad, když nemáte čím.

Nebojte se na to samé zeptat i na obecním úřadu. Není se za co stydět, ne každý má odvoz.

Budete překvapeni, že řešení vždycky existuje…

  • nemáme-li čím odvézt objemový odpad, neptáme se na jinou možnost
  • objemný odpad položíme vedle kontejneru

 

 

 
 

Tip 25: Zbytky z domácí porážky

Koho by nelákala jelítka, jitrničky anebo domácí tlačenka? Dnes není žádný problém si koupit třeba jen půlku prasete a své sny reálně uskutečnit. Pak ale také musíte řešit, co s odpady...

Odpady živočišného původu řeší veterinární zákon a u komerčních provozů (např. jatka) se to provádí předáním příslušné asanační službě, která to předá do kafilérie, která je umí zpracovat na masokostní moučku. Ale toto možnost doma sotva využijete. Zmíněnou asanační službu si sice objednat můžete, ale prakticky to má smysl jenom pro větší množství odpadů živočišného původu.

Informujte se na obecním úřadu. Váš problém záleží na tom, jestli někdo zajišťuje sběr tzv. „gastroodpadů“. Ve velkých městech to tu a tam funguje a pak následuje jejich převoz k nejbližší bioplynové stanici vhodného typu nebo obdobného zařízení. V menších obcích taková možnost není.

Častou snahou je takové odpady předat ke zkrmení. To je ale z veterinárních důvodů vhodné jen v omezeném rozsahu a za podmínek, které ne každý splní. Na venkově je zvykem takové odpady zakopat do země a posypat vápnem, ale to asi u bytovky těžko uděláte.

Z těchto důvodů mnoha lidem nezbyde nic jiného, než odpady živočišného původu vhodit do směsného komunálního odpadu.

 

Jaké jsou nejčastější zlozvyky?

Zkuste experiment:

  • nezájem o vhodný způsob nakládání

Zkuste se zeptat ve své oblíbené restauraci, komu dávají svoje gastroodpady. Třeba to Vaše problémy vyřeší...

  • odpad položíme vedle kontejneru
 

 

Tip 26: Nalezené uhynulé zvíře

Každý z nás zažil někdy situaci, kdy například na silnici naleznete uhynulé zvíře. Co máte dělat?

V žádném případě se takového zvířete nedotýkejte - neznáte důvod úhynu a mohli byste ohrozit svoje zdraví!

Pokud jste na území obce, kde sídlí městská policie, oznamte jim svůj nález a pokuste se co možná nejpřesněji vysvětlit místo nálezu. Strážníci městské policie jsou na takové úkoly proškoleni i vybaveni a vědí jak dále postupovat. Řiďte se jejich dalšími pokyny a je-li to potřeba, vyčkejte jejich příjezdu.

Pokud jste někde, kde tuto možnost nemáte, oznamte to státní veterinární správě, kde vědí jak dále postupovat. Zpravidla mají k dispozici i vlastní kafilerní box, kam menší uhynulá zvířata lze bezpečně uložit. V případech nálezu uhynulých zvířat na silnici mimo území obce lze nález oznámit správě údržbě silnic, která k tomu zavolá asanační službu.

Nemáte-li žádnou z těchto možností, nezbývá Vám než zavolat příslušné asanační službě osobně. Ta má z veterinárního zákona povinnost takové nálezy odvézt do kafilérie, kde dochází k bezpečnému zpracování uhynulého zvířete. Asanační služba je na takové případy speciálně vybavena technicky i odborně. Navíc její pracovníci mají k dispozici i hygienické potřeby, aby nedošlo k nežádoucí kontaminaci.

 

Jaké jsou nejčastější zlozvyky?

Zkuste experiment:

  • nezájem a ignorace

Na internetu si vyhledejte heslo „asanační podnik“ nebo „kafilérie“. Budete překvapeni, kolik subjektů je schopno Vám pomoci...

  • neodborná manipulace s uhynulým zvířetem
 
 

Tip 27: Nebezpečné složky komunálního odpadu

Směsný komunální odpad pro Vás může obsahovat i nebezpečné složky.

Nejčastěji to jsou:

  • zbytky barev
  • spotřební chemie
  • zářivky
  • odpadní oleje
  • zbytky léčiv

Pokud obec vydá obecně závaznou vyhlášku o odpadech, určí, jak bude nakládáno s odpady na celém území obce. Tyto nebezpečné složky se zpravidla odevzdávají na sběrném dvoře.

Pokud obec tuto vyhlášku nevydá, zákon o odpadech jí stanoví povinnost určit místa, kam mohou občané odkládat komunální odpad a minimálně 2x ročně i nebezpečné složky komunálního odpadu (např. zbytky barev a spotřební chemie, zářivky, rozpouštědla).

Nebojte se zeptat na svém obecním úřadu, městském úřadu, magistrátu nebo městské části statutárního města, jak je to s odpady právě u Vás!

 

Jaké jsou nejčastější zlozvyky?

Zkuste experiment:

  • nezájem o vhodný způsob nakládání

Zkuste se zeptat na obecním úřadu nebo ve sběrném dvoře, které nebezpečné složky komunálního odpadu tam lze odevzdat....

  • odpad ukládáme do komunálního odpadu
 

 

Tip 28: Nespotřebovaná léčiva do popelnice nepatří

Už se Vám stalo, že jste si omylem vzali léky s prošlou lhůtou spotřeby? Neskladujte je doma!

Zákon o léčivech výslovně stanoví, že nepoužitelná léčiva odevzdaná občany v lékárně je lékárna povinna převzít. Proto je bez obav odevzdejte v lékárně.

Náklady vzniklé lékárně s odevzdáním nepoužitelných léčiv k řádné likvidaci hradí stát prostřednictvím místně příslušného krajského úřadu. To pro vás znamená, že lékárna tyto léky odebírá zdarma.

Je pravdou, že některé sběrné dvory poskytují sběr nespotřebovaných léčiv souběžně s lékárnami. Jim už to stát nehradí a musí to financovat ze svých zdrojů.

Zajímavé je, že některá vyřazená léčiva z léčby lidí lze ještě využít ve veterinární sféře (například jako dávidla). O jejich použití v těchto specifických případech musí rozhodnout veterinární lékař.

 

Jaké jsou nejčastější zlozvyky?

Zkuste experiment:

  • prošlé léky shromažďujeme doma

Zkontrolujte si doma svoji zásobu léků. Zaměřte se především na datum spotřeby. Všechny prošlé léky postavte na stůl do řady za sebou.

Zkuste si vzpomenout, které z nich jste potřebovali naposledy. Opravdu bylo třeba je kupovat?

Prošlé léky odevzdejte v lékárně...

  • nekontrolujeme datum spotřeby léčiv
  • nevíme, kam staré léky odevzdat
  • staré léky ukládáme do komunálního odpadu
 
 

Tip 29: Nalezl jsem použitou injekční stříkačku - co teď?

Nález použité injekční stříkačky je událost, kterou nelze vyloučit. Bohužel, ne každý ví, jak se v takovém případě chovat. Nebezpečí je o to větší, když takový nález učiní děti.

Rozhodně se takové injekční stříkačky nedotýkejte!

Oznamte nález na policii nebo městskou policii. Pokuste se co možná nejpřesněji vysvětlit místo nálezu. Policisté a strážníci jsou proškoleni k postupu v takových situacích. Řiďte se jejich dalšími pokyny a je-li to potřeba, vyčkejte jejich příjezdu. Použitá injekční stříkačka je možným zdrojem nákazy! Ten, kdo s ní má manipulovat, by měl mít kvalitní gumové rukavice, kleště nebo pinzetu a umělohmotné kontejnery, ve kterých se dá provést jak bezpečný transport do zařízení k likvidaci infekčního odpadu, tak i částečná dezinfekce. Tato výbava je nezbytnou pomůckou pro policisty, strážníky, ale i terénní pracovníky některých neziskových organizací, které se zabývají protidrogovou tématikou. Všechny jmenované složky spolupracují a mají na sebe spojení.

V nejvyšší nouzi, kdy to musíte vyřešit sami, se nedotýkejte stříkačky přímo rukou. Lze použít plastový pytlík nebo kapesník. Nedotýkejte se jehly, ani ostrých hran stříkačky. Můžete ji uložit do plastové lahve (jehlou ke dnu), kterou následně sešlápněte a uzavřete. Pak jí vhoďte do popelnice.

 

Jaké jsou nejčastější zlozvyky?

Zkuste experiment:

  • nezájem a ignorace

Doporučujeme bližší informace na adrese:

https://www.bezpecnemesto.eu/protidrogova-prevence/prevence-aktualne-1/sber-pouzitych-injekcnich-strikacek.aspx

  • neodborná manipulace s infekčním odpadem
 
 

Tip 30: Odstavit autovrak na parkovišti není řešení!

Počet motorových vozidel v přepočtu na osobu neustále roste. Není divu, když nastane situace, kdy se musíte svého motorového miláčka rodiny zbavit. Je zajímavé, že u mnoha lidí existuje představa, že je to velmi nákladná služba. Je to opravdu tak?

Podle zákona o odpadech, když odevzdáte úplný autovrak (t.j. kompletní), musí být odebrán zdarma. Jediná přípustná platba je za službu v tom případě, kdy autovrak není schopen dojet po své ose a musí být na autovrakoviště odtažen. Pak si platíte pouze odtahovou službu, stejně jako když odtahujete porouchané vozidlo.

Jiná situace je v případě, kdy na autovrakovišti předáváte část autovraku (t.j. nekompletní autovrak). V takové situaci platíte smluvní cenu a zákonný nárok bezplatné služby Vám nevzniká. Abyste měli nárok na bezplatný odběr autovraku, musí autovrak obsahovat alespoň:

  • karosérii autovraku (vybavenou identifikačním číslem vozidla), včetně dveří, blatníků a kapot
  • hnací a převodový mechanismus s příslušenstvím, nápravy s koly
  • motor vybavený identifikačním číslem
  • elektroinstalace, včetně ovládacích a bezpečnostních prvků, řídící jednotky a dalších přístrojů
  • katalyzátor (pokud byl homologován)

 

Jaké jsou nejčastější zlozvyky?

Zkuste experiment:

  • snaha rozebírat autovraky na náhradní díly

Nemáte zajištěn odtah nepojízdného autovraku? Obtelefonujte několik autovrakovišť a ptejte se, jak Vám mohou pomoci. Řešení se brzy najde!

  • snaha schovávat autovrak doma
 
 

Tip 31: Odstraňování následků živelních pohrom

Odpady z odstraňování následků živelných pohrom patří ke smutné kapitole života. Nejčastěji to souvisí s požáry nebo povodněmi.

Specifikum odstraňování následků požárů je všudypřítomná voda, která byla součástí hasiva. Ta dokáže z vybavení domu nebo bytu udělat neuvěřitelnou spoušť a spoustu znehodnocených věcí. Například nábytek z dřevotřískových desek zachránit většinou nelze, protože dřevotříska nabotná a zdeformuje se. To pak nezbývá nic jiného, než odvézt do sběrného dvora jako objemový odpad.

Specifikum odstraňování následků povodní je kombinace vlhkosti a bahna. Není nic horšího, než když donekonečna oplachujete vybavení domu nebo bytu, abyste nakonec zjistili, že to vše musíte vyhodit. Všudypřítomný zápach, obtěžující hmyz, nálezy uhynulých drobných hlodavců, které přinesla voda. Do toho odčerpávání vody ze zatopených prostor a nekonečné odvážení zničeného vybavení. Žádat po lidech postižených povodní v takové životní situaci nějaké třídění odpadu je zbytečné. Nejsou toho schopni. Prožívají dvojí trauma. Nejdříve se snaží za každou cenu své věci zachránit, potom se jich snaží bezhlavě zbavit, aby už to měli za sebou. Je to velká psychická zátěž a obvyklé zvyklosti neplatí.

Málokdo si v takové chvíli uvědomí, že existují odpady, které mají nebezpečné vlastnosti. Například uhlí a brikety, pokud jsou vlhké, hrozí samovznícením. Je třeba je častěji přehazovat, dokud se vlhkost nesníží. Také je třeba kontrolovat, zda společně shromažďované odpady spolu nereagují!

 

Jaké jsou nejčastější zlozvyky?

Zkuste experiment:

  • nezájem a ignorace

Sledujte záběry z povodní nebo požárů a všímejte si, co všechno se odváží jako objemový odpad.

  • neodborná manipulace s odpadem
 
 

Tip 32: Energetické využití odpadu nemusí být jen spálením!

Energetické využívání odpadu. Pojem, který byl ještě donedávna na českém ministerstvu životního prostředí naprosto tabu. Kdo jej vyslovil, upadl v nemilost. Je dobře, že se tento stav zčásti zmírnil.

Důvodů bylo více, ale nejčastější argument byl: nepodporovat spalovny. To je ale obrovský omyl a hluboká neznalost. Energetické využívání odpadu nemusí se spalováním vůbec souviset.

Ale popořadě. Materiálové využití odpadu může částečně nahradit čisté suroviny. Energetické využití odpadu může částečně nahradit palivo.

Je dobré vysvětlit, že za spalování se považuje proces hoření za přístupu vzduchu. Existují technologické pochody, kde by probíhaly fyzikálně-chemické procesy bez přístupu vzduchu. Existují technologie, které odpady nespalují, ale zplyňují. Pak záleží, co dělají se vznikajícími plyny. Mohou je spalovat, ale také je mohou termicky upravovat chemickou cestou v nepřítomnosti vzduchu.

A to nemá se spalovnou nic společného! Takový proces je označován jako pyrolýza. Díky tomu se dají zpracovat i nerecyklovatelné plasty a tím vznikne technický benzín nebo směs podobná naftě.

 

Jaké jsou nejčastější zlozvyky?

Zkuste experiment:

  • neznáme základní pojmy

Doporučujeme bližší informace na adrese:

 

https://www.odpadjeenergie.cz/

  • podléháme vlivu lobbistů
  • podléháme vlivu politických stran a seskupení
 

 

Tip 33: Podnikatelský odpad a jeho zapojení do systému obce

Obecní systém sběru komunálního odpadu může každá obec v ČR zavést formou obecně závazné vyhlášky. Podle zákona může, ale nemusí!

Pokud obec vyhlášku vydá, stanoví obecně závazná pravidla, jak bude nakládáno s odpady na celém území obce. Je to závazné jak pro občany obce, tak pro firmy (i když si někdy myslí, že se jich to vůbec netýká). Nahlížet do obecní vyhlášky může každý, protože je to veřejná listina.

Osoby produkující podnikatelský odpad mohou na základě smlouvy s obcí využít systému zavedeného obcí pro nakládání s komunálním odpadem. Smlouva musí být písemná a musí obsahovat vždy výši sjednané ceny za tuto službu.

 

Jaké jsou nejčastější zlozvyky?

Zkuste experiment:

  • některří podnikatelé sesnaží podvádět

Zjistěte si na internetu, zda si jako občan můžete poplatek za odpad zahrnout jako daňově odečitatelnou položku. Jako podnikatel můžete...

  • namlouváme si, že ušetříme

 

 

Kde zbytečně plýtvám?

Kde mohu ušetřit?

  • podnikatelský odpad je považován za „občanský“ směsný komunální odpad
  • placení podnikatelského odpadu je daňově výhodnější (odečitatelná položka)
 
 

Tip 34: Nerecyklovatelné plasty na skládce končit nemusí...

Nerecyklovatelné plasty donedávna končily na skládkách odpadů. Technický pokrok ale udělal obrovský skok vřed a tak již můžeme tuto smutnou praxi změnit.

Připomeňme si, že materiálové využití odpadu může částečně nahradit čisté suroviny a energetické využití odpadu může částečně nahradit palivo.

Za spalování se považuje proces hoření za přístupu vzduchu. Existují technologické pochody, kde by probíhaly fyzikálně-chemické procesy bez přístupu vzduchu. Jsou to technologie, které odpady nespalují, ale zplyňují. Pak záleží, co dělají se vznikajícími plyny. Mohou je spalovat, ale také je mohou termicky upravovat chemickou cestou v nepřítomnosti vzduchu.

Takový proces je označován jako pyrolýza. Takto lze zpracovat ojeté pneumatiky, nerecyklovatelné plasty (nárazníky, palubní desky, doplňky). Tyto odpady se působením termických pochodů štěpí na pevnou, plynnou a kapalnou frakci. Pevná frakce obsahuje minerály obsažené v původním materiálu a uhlík. Používá se jako aktivní uhlí, bezkouřové palivo nebo jako výztuha v gumárenském průmyslu. Kapalná frakce je směs organických sloučenin. Používá se jako výchozí produkt v petrochemii, zdroj chemických látek nebo jako palivo. Plynná frakce obsahuje nezkondenzované látky (vodík, oxid uhelnatý, methan a další), které mají vysokou výhřevnost. Proto slouží jako palivo.

 

Jaké jsou nejčastější zlozvyky?

Zkuste experiment:

  • neznáme základní pojmy

Na internetu si vyhledejte heslo „pyrolýza plastů“

Seznamte se s bližšími informacemi o možnostech, které jste sami možná ani netušili.

  • podléháme vlivu lobbistů
 

 

Tip 35: Výrobky z odpadu - PET

Každý zná PET láhve, které se staly naším každodenním společníkem. Málokdo ví, co všechno z nich lze vyrobit.

Je dobré připomenout význam označení PET, což znamená polyetyléntereftalát. Do těchto lahví se plní minerální vody, nealkoholické nápoje, ale i víno a pivo. Není žádnou vzácností v takovém obalu koupit i rozlévanou drogerii všeho druhu, od saponátů po avivážní prostředky.

Proč je PET láhev tak oblíbená? Láhev lze snadno uzavřít, ale hlavní výhodou je její hmotnost (láhev s obsahem 1,5 litru váží asi 40 g a vejde se do ní tolik, co do tří skleněných lahví).

Co všechno lze z PET vyrobit?

  • sportovní oblečení a obuv
  • spací pytle a polštáře
  • fólie
  • hnací technické řemeny
  • sportovní čepice, hračky, pera, zubní kartáčky

 

Jaké jsou nejčastější zlozvyky?

Zkuste experiment:

  • nerozlišujeme recyklovatelné a nerecyklovatelné plasty

Doporučujeme bližší informace na adrese:

https://www.petrecycling.cz

  • podléháme vlivu reklamy
 
 

Tip 36: Výrobky z odpadu - textilní odpady

Textilní odpady je zajímavý fenomén. Mnoho lidí si myslí, že je lze zahodit na skládku nebo dát do spalovny. To je ale veliký omyl! Textilní průmysl má v naší zemi dlouholetou tradici a díky tomu jsou schopni zpracovat doslova kdeco. Výstupem může být například široký sortiment mycích a čistících hadrů, prachovek, technických utěrek nebo hrubých bavlněných tkanin pro dekorativní účely.

Co všechno lze zpracovat?

  • odstřihy
  • smotky
  • prameny
  • přást
  • zbytky nití (omezeně)
  • kraje tkanin
  • odřezky tkanin
  • výseky tkanin
  • měkké suroviny vhodné k rozvolnění

Nejzajímavější je to, že lze zpracovat okolo 95 - 97 hmotnostních % textilní odpadů (podle čistoty).

Textilní odpady lze odevzat ve sběrných dvorech. Informacelze získat na obci nebo obecním webu.

 

Jaké jsou nejčastější zlozvyky?

Zkuste experiment:

  • nezájem a ignorace

Doporučujeme bližší informace na adrese:

https://www.vamtex.cz/

  • zapomínáme tradiční technologie
 

Tip 37: Výrobky z odpadu - sklo

Sklo nás provází od nepaměti. Stejně jako textilní výroba, sklářská výroba má u nás velkou tradici.

Odpadní sklo se do sklářského kmene přidává a tradiční suroviny (sklářské písky s obsahem 60 - 80% oxidu křemičitého) nahradit zcela nemůže. Nejčastěji se z něj vyrábí tzv. „míchané sklo“ v podobě skleněného granulátu.

Z něho se dají vyrábět například

  • láhve na víno a sekt
  • zavařeninové sklenice
  • dekorativní druhy dutého skla

Z odpadního skla se dají vyrábět i izolační pěnová skla. Ta se vyznačují tím, že nehoří, ale také nejsou nasákavá a proto nezamrzají. Vzhledem k vysoké únosnosti a pevnosti v tlaku se hodí pro zateplení téměř jakékoli části domu od základů až po střechu.

Zajímavé jsou podmínky zpracování pro autoskla, tvrzená a bezpečnostní skla. Jedná se o vícevrstvý materiál, který je ve fólii.

 

Jaké jsou nejčastější zlozvyky?

Zkuste experiment:

  • nezájem a ignorace

Doporučujeme bližší informace na adrese:

https://www.ekontejnery.cz/zpracovani-odpadu/zpracovani-skla.html

  • podléháme vlivu reklamy (plasty nebo sklo)
 
 

Tip 38: Výrobky z odpadu - papír

Historie papíren v naší zemi má dlouholetou tradici. I tady existují technologie k jeho zpracování.

Nejčastěji se z něho vyrábí

  • toaletní papír
  • dutinky (na navíjení textilních materiálů)
  • papírová lepenka
  • recyklovaný papír
  • výroba a zpracování viskózy (částečně)

 

Zde je třeba také připomenout nové technologie na zpracování odpadního papíru, jako jsou biotechnologie nebo zkrmování odpadní buničiny žížalami (vermikompostování).

Nejdůležitějším faktorem pro zpracování papíru je jeho pečlivé roztřídění. To nejvíce ovlivňuje kvalitu výsledného produktu. Proto se papír dodatečně dotřiďuje.

Recyklace papíru není možná do nekonečna. To ovlivňuje právě kvalita jeho roztřídění!

 

Jaké jsou nejčastější zlozvyky?

Zkuste experiment:

  • nezájem a ignorace

Doporučujeme bližší informace na adrese:

https://www.papos.cz/

  • podléháme vlivu reklamy
 
 

Tip 39: Výrobky z odpadu - popílek a škvára

Popílek a škvára jsou velmi rozporuplné komodity. Vznikají při spalování uhlí. Protože mohou obsahovat nebezpečné vlastnosti, převládá názor, že patří na speciální skládky. Ale nemusí to být vždy pravidlem. Produkty, které vznikají, jako vedlejší energetický produkt při spalování v klasických elektrárnách a nacházejí uplatnění v různých oblastech využití.

Popílky jsou certifikovanými stavebními výrobky. Popílky lze obecně využívat dále jako surovinu pro výrobu maltovin, cihlářských pálených výrobků, minerálních vláken, asfaltových výrobků.

Energosádrovec je vedlejším produktem odsíření spalin. Hlavní složkou je sádra a proto se energosádrovec využívá jako náhrada přírodního sádrovce.

Struska je vedlejším produktem spalování uhlí v granulačních kotlích. Další využití má ve stavebnictví.

Stabilizát je zvlhčená stavební směs s vápenným pojivem. Stabilizát se vyrábí technologickou úpravou vstupních surovin, kterými jsou vedlejší produkty spalování uhlí a odsíření spalin. Využívá se ve stavebnictví.

Veškeré výše uvedené výrobky podléhají přísnému sledování chemického složení!

 

Jaké jsou nejčastější zlozvyky?

Zkuste experiment:

  • nezájem a ignorace

Doporučujeme bližší informace na adrese:

https://www.cezep.cz/produkty.html

  • podléháme vlivu lobbistů
 
 

Tip 40: Výrobky z odpadu - pěnový polystyrén

Znáte to, právě jste vybalili nově zakoupený elektrospotřebič a řešíte, co s pěnovým polystyrénem, který slouží jako výplň obalu výrobku. Řada lidí si myslí, že tuto výplň lze jenom vyhodit na skládku. To je veliký omyl! Odevzdejte jej na sběrném dvoře a tím umožníte jeho recyklaci.

Pěnový polystyrén je univerzálně použitelný materiál. Nejznámější způsoby využití jsou z oblasti stavebnictví, kde plní funkci izolačního materiálu. Ale mimo to je používán také jako surovina pro zhotovování modelů, kulis, různých forem pro odlévání kovů a pro celou řadu jiných výrobků.

Jejich obliba u výrobců souvisí s jejich vlastnostmi, především:

  • odolnost proti stlačení
  • odolnost proti vlhkosti
  • odolnost proti teplotním výkyvům
  • nízká hmotnost
  • velká tvarová přizpůsobivost
  • hygienická nezávadnost

Tyto vlastnosti umožňují široké možnosti balení, snadnou manipulaci, skladování a transport výrobků nebo potravin při zachování jejich požadovaného stavu.

 

Jaké jsou nejčastější zlozvyky?

Zkuste experiment:

  • nezájem a ignorace

Doporučujeme bližší informace na adrese:

https://www.epscr.cz/recyklace.html?id=88

  • podléháme vlivu reklamy