02.03.2015 19:20

Nevyužité léky představují nebezpečný odpad, který je nutné odborně zlikvidovat. Nejšetrnější způsob likvidace představuje jejich odevzdání v kterékoli lékárně, kde k tomu slouží speciální sběrné kontejnery. Jejich obsah odváží pravidelně specializovaná firma rovnou do spalovny, která má k likvidaci speciální oprávnění.
Jak ukazuje průzkum Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL), nepoužité farmaceutické produkty vrací v ordinacích nebo lékárnách pouze polovina domácností. Pokud se lidé rozhodnou léky zlikvidovat, ale nevracejí je ve zdravotnických zařízeních, nejčastěji je spláchnou nebo jednoduše vyhodí do koše. Přitom po spláchnutí přípravky kontaminují odpadní vodu, kterou je nutné velmi nákladně čistit. I přesto v ní pak ale zůstávají stopové prvky. Jde především o estrogeny, které jsou součástí antikoncepčních přípravků. V případě vyhození do komunálního odpadu se v něm léky rozkládají, látky uvolněné tímto procesem prosakují do půdy a zhoršují tak její kvalitu.
Kampaň "Léky do koše nepatří"
Státní ústav pro kontrolu léčiv zahájil kampaně pro širokou laickou veřejnost „ Léky do koše nepatří“. Cílem kampaně je edukovat veřejnost v oblasti správného nakládání s léčivy v domácnostech a jejich likvidace, a tím zvýšit jejich bezpečnost a zájem o vlastní zdraví i životní prostředí. Na informačním portálu pro veřejnost https://www.olecich.cz/leky-do-kose-nepatri se pacienti dozví například:
- Jak léky v domácnosti správně skladovat
- Jakým způsobem likvidovat léky, které již nejsou použitelné
Zdroj: ČT24 (Prošlé léky často končí v odpadu. Víte, co se s nimi stane?, 2.3.2015), SÚKL
02.03.2015 09:58

Cenu získala společnost BIOUHEL.CZ s.r.o. za svůj projekt „Karbonizace biologicky rozložitelných materiálů s využitím odpadního tepla“. Posluchači semináře „INOVACE A ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ“ se tak mohou těšit na přednášku přímo od tvůrce myšlenky pana Jana Káňi.
Konference Týden výzkumu a inovací pro praxi 2015 se zúčastní i zlínská společnost BIOUHEL.CZ s.r.o. Ta získala za svůj projekt „Karbonizace biologicky rozložitelných materiálů s využitím odpadního tepla“ prestižní mezinárodní ocenění The Quality Innovation of the Year 2014. Jedinečnost této technologie spočívá v karbonizaci jakékoliv odpadní biomasy, včetně komunálních bioodpadů. V tom se liší od tradičních technologií kabrobnizujících pouze dřevo. Výsledkem je uhlíkatý materiál označovaný jako Biouhel. Ten nachází využití zejména v zemědělství, jelikož po zapracování do půdy výrazně zvyšuje její kvalitativní vlastnosti. Přispívá k zadržování vody a brání erozi a vyplavování přebytků hnojiv. Výsledkem je zvýšení přirozené půdní úrodnosti a vzniku potřebného humusu.
Společnost BIOUHEL.CZ zachází ještě dál a přichází další inovací spočívající ve využití zbytkového tepla z horkých spalin. Ty místo aby byly bez efektu vypuštěny, využívají se například k výrobě elektrické energie na bioplynové stanici. Inovativní řešení je výsledkem výzkumu ve firmě AIVOTEC s.r.o. a je chráněno čtyřmi užitnými vzory a dvěma patentovými přihláškami. Je také držitelem Speciální ceny České inovace 2013 za Společenskou prospěšnost inovace.
Posluchači semináře „INOVACE A ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ“ se mohou těšit na přednášku v pátek 20. 3. 2015 od 12.40 hod. v Konferenčním sále II, kde odezní přímo od tvůrce myšlenky pana Jana Káňi.
Technologie splňuje podmínky pro vstup do programu ověřování environmentální technologií (EU ETV), jehož cílem je propagovat důvěryhodné inovace na zahraničních trzích.
Konference Týden výzkumu a inovací 2015 (TVIP 2015) se zaměří od na: Rizikový management, Výzkum v odpadovém hospodářství a Inovace a životní prostředí. Konference se uskuteční ve dnech 18.3. až 20.3.2015 v Hustopečích u Brna, další informace na www.TVIP.cz
02.03.2015 08:37
_2.jpg)
Regulované subjekty z oblasti elektroenergetiky, plynárenství a teplárenství, které Energetický regulační úřad (ERÚ) oslovil se žádostí o kvantifikaci dopadů nové energetické legislativy, nejsou schopny tyto dopady spočítat před přijetím zákona. Uvedla to předsedkyně ERÚ Alena Vitásková v otevřeném dopise pro poslance Parlamentu České republiky. Zároveň je vyzvala, aby buď přijali komplexní pozměňovací návrh ERÚ, nebo stávající zákon dále neprojednávali a počkali na novelu, kterou ještě letos plánuje předložit Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO).
„Dnes není možné říci, zda novela energetického zákona zvedne ceny energií o procento nebo o desítky procent. MPO sice předalo několika výborům Poslanecké sněmovny materiál, podle něhož jsou dopady na státní rozpočet i na konečné ceny energií údajně minimální, ale vzhledem k faktu, že energetické firmy nejsou schopny dopady spočítat, je více než pravděpodobné, že MPO ignoruje řadu nebezpečí a že nemohlo mít validní podklady pro své stanovisko," uvedla Alena Vitásková.
ERÚ: Oslovené energetické společnosti však podle svých vyjádření neumějí dopady kvantifikovat. Dnes tedy není možné zodpovědně říci, zda novela energetického zákona zvedne ceny energií o procento nebo o desítky procent.
V dopise je zmíněn jeden příklad z mnoha skrytých nebezpečí, jímž je hrozba účelového dělení solárních elektráren. Pozměňovací návrhy hospodářského a rozpočtového výboru umožní účelově dělit elektrárny (zejména solární) na menší subjekty, nadále čerpat plnou podporu, ale vyhnout se placení tzv. solárního odvodu. Státní rozpočet jen na této položce může přijít až o 2 mld. Kč ročně, do ukončení doby podpory asi o 35 mld. Kč.
Alena Vitásková v otevřeném dopise legislativcům mj. připomíná, že se alespoň částečně podařilo prosadit nápravu. Že pod tlakem ERÚ byla zastavena finanční podpora pro nové alternativní zdroje a poplatek na ně byl zastropován: „Stejně odpovědně ERÚ postupuje i nyní a požaduje pouze zajištění rovných podmínek pro všechny účastníky trhu a především ochranu spotřebitelů." sdělila Alena Vitásková v otevřeném dopise.
Dokument ke stažení:
Otevreny_dopis
01.03.2015 18:37

Lesy ČR požadují po Elektrárně Chvaletice náhrady škod způsobených imisemi ze spalování hnědého uhlí na lesních porostech ve vlastnictví státu. U soudu je v současnosti 15 typově shodných žalob, které státní podnik na elektrárnu podal. Celkově požaduje více než šest milionů korun plus úroky z prodlení. Lesy ČR vše dokládají znaleckými posudky nebo výzkumnými projekty. V jednom sporu již Lesy ČR pravomocně uspěly. Více ZDE
Zdroj: E15
01.03.2015 10:39

KOMENTÁŘ Předseda představenstva společnosti ASEKOL Jan Vrba popisuje situaci a hlavní důvody dnešních sporů mezi výrobci (a jimi vlastněnými kolektivními systémy) a nadnárodními odpadářskými firmami zastoupenými ČAOH o směřování legislativy a o to jakým způsobem bude do budoucna zpětný odběr zajišťován. Snahou odpadářských firem je podle Vrby co nejvíce omezit výrobce v oblasti vlastního nakládání s odpady. Z tohoto důvodu prosazují do nové legislativy režim odpadů i pro zpětně odebrané výrobky, povinné zadávání všech činností v rámci zpětného odběru jen jako externí činnost, zákaz vstupu výrobců a kolektivních systémů na trh odpadů. Více ZDE
01.03.2015 06:41

Pokud nepodepíšete novou smlouvu, budete mít menší odměny za odevzdaný vytříděný odpad. Tak s "rebelujícími" obcemi, které nevýhodnou smlouvu odmítly podepsat, jedná společnost EKO-KOM. S tímto postupem se nehodlá smířit zastupitelstvo obce Němčovice. Rozhodlo, že podá žádost o zahájení řízení ve věci podezření na zneužití dominantního (resp. monopolního) postavení spol. EKO-KOM a.s. dle zákona o ochraně hospodářské soutěže k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Více ZDE
01.03.2015 06:21

Od dnešního dne platností vyhláška č. 27/2015 Sb. o podrobnostech nakládání s odpady, která mění pravidla výkupu kovových odpadů pouze od nepodnikajících fyzických osob. Jediným možným způsobem, jak za kov zaplatit fyzickým osobám je tak bezhotovostní platba.
„Vzhledem k vážnosti situace nebudeme dělat žádné přechodné období a s kontrolami začneme hned. Počítáme s tím, že budeme provádět kontroly a budeme se snažit odhalit od začátku ty sběrny, které nová pravidla hry nevezmou za své,“ uvedl pro Český rozhlas ředitel České inspekce životního prostředí Erik Geuss Geuss. Sběrna, která zaplatí za kovový odpad v hotovosti, může dostat až milionovou pokutu.
Pět zásadních OTÁZEK a ODPOVĚDÍ k bezhotovostní platbě za výkup kovů najdete ZDE.
28.02.2015 20:10

VIDEO Zelený projekt, který Čechy nabádá ke třídění odpadu, budí pozornost lidí na Letišti Václava Havla. Za každou PET lahev, kterou v automatu zrecyklují, jim má dát hrst céček. PET lahev se nejdříve rozseká na malé kousky, takzvané flejky, poté se změní v granulát, který se přidává při výrobě nových výrobků. V tomto případě jsou tím recyklovaným výrobkem céčka.
Projekt portálu Samosebou.cz a neziskové společnosti EKO-KOM má lidi motivovat ke třídění PET lahví. Úspěch zaznamenal už loni na festivalu Sázavafest.
Loni se na pražském letišti vyprodukovalo přes 55 tun odpadu, z toho se k dalšímu dotřídění získalo 41,61 tun.
Zdroj: iDNES.cz (Céčkomat je hitem na ruzyňském letišti. Recykluje PET lahve)
28.02.2015 14:39

Krajský soud v Ostravě vynesl průlomový rozsudek. Dal za pravdu lidem z ostravského sdružení Vzduch, kteří podali žalobu na krajský úřad Moravskoslezského kraje kvůli špatnému vzduchu. Podle soudu kraj postupoval nezákonně, když nevytvořil takzvaný akční plán krátkodobých opatření k rychlému zlepšení ovzduší v ostravském obvodu Radvanice a Bartovice. Rozsudek nebude mít přímý dopad na konání krajského úřadu, protože od podání žaloby se změnil zákon. V roce 2012 totiž přešla povinnost vydávat krátkodobá opatření pro lepší ovzduší z kraje na ministerstvo životního prostředí. To mělo akční plán vydat do loňského září, změnilo však strategii.
"Ministerstvo aktuálně nepočítá s vydáváním akčních plánů, neboť krátkodobá opatření jsou obsažena v regulačních řádech a jsou součástí povolení zdrojů k provozu," vysvětlila mluvčí ministerstva životního prostředí Petra Roubíčková. Zdůraznila, že úřad chystá i další nástroje, které ovzduší v nadlimitně znečištěných oblastech pomohou. Jde o opatření, která mají začít platit na konci letošního roku. Více ZDE
Zdroj: ČT24
27.02.2015 19:08

AUDIO Je realistický plán Evropské komise na energetickou unii? Opravdu se podaří snížit závislost na Rusku? A kde hledat nové dodavatele plynu do Evropské unie? Místopředseda Evropské komise Maroš Šefčovič bude dnes hostem Heleny Šulcové ve Dvacet minutách Radiožurnálu po 17 hodině.
Čtěte také:
České reakce na návrh energetické unie (Euroskop.cz, 27.2.2015)
27.02.2015 16:01

UŽITEČNÉSEMINÁŘE.cz se Vás dovolují pozvat na seminář "ODPADY 2015 V PRAXI - ZÁKON č. 229/2014 Sb., EURONOVELA", který se uskuteční v termínech 26. března v Praze a 28. dubna 2015 v Hradci Králové. V lednu 2015 vstoupí v účinnost změny, které přináší zákon č. 229/2014 Sb. Změna zavádí konec skládkování v roce 2024 a povinnost třídění odpadů v obcích, včetně biosložky a kovů.
Další novela pak vstoupí v platnost v březnu 2015, jedná se o novelu, která s ohledem na připomínky Evropské komise doplňuje transpozici rámcové směrnice o odpadech.
Tato novela bude upravovat některé definice, pravidla pro ohlašování provozu zařízení, požadavky na plány odpadového hospodářství. Účastníci budou seznámeni s konkrétní podobou změny, které tyto novely a související novelizace prováděcích vyhlášek přináší a přiblíží, jaký dopad budou mít tyto změny na původce odpadů a provozovatele zařízení pro nakládání s odpady.
Přednášející:
Mgr. et Mgr. Štěpán Jakl (Ministerstvo životního prostředí, odbor odpadů)
Ing. Petr Havelka (Česká asociace odpadového hospodářství, výkonný ředitel, dříve ředitelství ČIŽP)
Další informace:
Termín: 26. března - Praha
Místo konání: Konferenční centrum CITY - Pankrác
Cena: 1479,- Kč bez DPH
Další podrobnosti k termínu: ZDE
Termín: 28. dubna - Hradec Králové
Místo konání: Kongresové centrum Aldis
Cena: 1463,- Kč bez DPH
Další podrobnosti k termínu: ZDE
27.02.2015 13:56

ŠPATNÁ PRAXE Společnost, která provozuje dva stacionární zdroje znečišťování ovzduší v areálu dřevařského závodu, byla předmětem opakovaných stížností občanů z přilehlé bytové zástavby na obtěžování spadem pilin a dřevného prachu. „Naši inspektoři chtěli po provozovateli vymáhat minimalizaci dopadů provozu technologie na životní prostředí podle zákona o ochraně ovzduší. Zjistili ale, že společnosti vůbec nebylo povolení k provozu vydáno. Je až neuvěřitelně drzé znečišťovat životní prostředí bez povolení, které má právě emise redukovat,“ řekl Erik Geuss, ředitel ČIŽP.
Inspektoři navíc zjistili, že stacionární zdroje jsou v této společnosti i nadále provozovány. Společnost nesplnila ani další povinnost danou zákonem o ochraně ovzduší - v roce 2014 neohlásila údaje souhrnné provozní evidence za rok 2013 prostřednictvím integrovaného systému ohlašovacích povinností.
Česká inspekce životního prostředí tak uložila pokutu ve výši 500 tisíc koru a nyní ČIŽP povede správní řízení ve věci zastavení provozu stacionárních zdrojů znečišťování ovzduší.
27.02.2015 13:24

Technologická agentura České republiky vyhlásila dne 26. února 2015 druhou veřejnou soutěž ve výzkumu a experimentálním vývoji pro Program aplikovaného výzkumu, experimentálního vývoje a inovací GAMA. Soutěžní lhůta začíná dnem 27. 2. 2015 a končí dnem 15. 4. 2015.
Podprogram 1 je zaměřen na podporu ověření praktické využitelnosti výsledků VaV, které vznikají ve výzkumných organizacích a mají vysoký potenciál pro uplatnění v nových nebo zdokonalených produktech, výrobních postupech nebo službách s vysokou přidanou hodnotou a vysokou pravděpodobností posílení konkurenceschopnosti. Podprogram 1 je orientován rovněž na systémovou podporu fáze VaV, počínající dosažením prakticky využitelného výsledku VaV a končící ověřením možností jeho komerčního využití ve formě modelu, funkčního vzorku či prototypu. Příjemci mohou být pouze výzkumné organizace. Další informace ZDE.
DOKUMENTY SPOJENÉ S 2. VEŘEJNOU SOUTĚŽÍ
27.02.2015 13:11

Mezinárodní veletrh Sajam Ekologije 2015 je klíčovým veletrhem v Černé Hoře. Zaměří se na ekologii, energetiku, obnovitelné zdroje, odpadní vody, ochranu životního prostředí a zdravý životní styl. Setkají se na něm představitelé vládních institucí a neziskových organizací se zástupci průmyslových i stavebních společností, kteří se této problematice dlouhodobě věnují. Své technologie, produkty a služby zde představí jak společnosti, působící v oblasti obnovitelných zdrojů energie; zejména v oblasti solární, větrné, geotermální, hydroenergie a bioenergie, tak společnosti, nabízející inovativní řešení v oblasti ochrany životního prostředí. Veletrh se uskuteční v termínu 16. – 18. dubna 2015 v Budvě v Černé Hoře. Další informce najdete na webu Svazu průmyslu a dopravy ČR - ZDE.