Žhavé inovační a udržitelné novinky ze světa stavebnictví a obalů představí TVIP
I letošní podzim se ponese ve znamení Týdne výzkumu a inovací pro praxi a životní prostředí (TVIP). Tato prestižní událost je platformou pro sdílení nejnovějších poznatků a inovací v oblasti výzkumu a praktických aplikací, které mají významný dopad na naši praxi a životní prostředí. Pozornost bude směřována nejen na řízení rizik a odpadové hospodářství, ale zejména na stavební a demoliční odpady a LCA obaly.
TVIP bude probíhat od 17. do 19. října 2023 a letos se bude skládat ze čtyř dílčích odborných akcí – Odpadové fórum, APROCHEM, Odpady ze a pro stavebnictví a LCA obaly. V Hustopečích u Brna se účastníci budou moci setkat s řadou předních odborníků a vědců z různých oborů, kteří zde budou prezentovat výsledky svých prací a projektů, včetně nových technologických pokroků a trendů. Témata zahrnují širokou škálu oblastí, které spojuje udržitelnost, ochrana životního prostředí, řízení rizik, inovace v průmyslu, energetika a mnoho dalšího.
Nechte se inspirovat a získejte nové poznatky, které můžete aplikovat ve své praxi. TVIP není jen o pasivním poslechu, ale umožní také aktivní zapojení účastníků. Budete mít možnost diskutovat, sdílet své nápady a navázat nové kontakty s lidmi, kteří sdílejí vaši vášeň pro inovace a životní prostředí. A na co konkrétně se můžete těšit?
Konference Odpady ze a pro stavebnictví (17.–18. 10.)
Pozornost bude v této části TVIP věnována recyklaci stavebních a demoličních odpadů. Zástupci předních vědeckých pracovišť v ČR i na Slovensku zde představí své aktuální poznatky v této oblasti. Vystoupení doplní všeobecný pohled na problematiku a diskutovány budou především bariéry zabraňující vyšší míře recyklace této největší skupiny produkovaných odpadů. Jak by se měla změnit legislativa? Jsou zdravotní a ekologická rizika pod kontrolou? Může situaci pomoci strategické zadávání veřejných zakázek? Právě tato témata budou v sále rezonovat a představeny budou i nové inovativní přístupy. Nezaměříme se pouze na recyklaci a znovuvyužití SDO, ale také na odpady a vedlejší produkty jiného původu využitelné pro výrobu stavebních hmot a materiálů. Do bohatého dvoudenního programu přispějí i pohledy z praxe ze strany zástupců stavebních společností a Technického a zkušebního ústavu stavebního.
Workshop Životní cyklus obalů (18. 10.)
Cílem workshopu bube propojit subjekty napříč celým životním cyklem nejen obalů, ale i jiných produktů. Účastníci se seznámí s jednotlivými fázemi životního cyklu obalů a budou mít možnost diskutovat s producenty, recyklátory i institucemi zodpovědnými za tvorbu legislativy. Snahou bude nalézt hotspoty a bariéry celého procesu, vznést podněty pro budoucí změny a definovat oblasti, které je nutné podrobit dalšímu výzkumu tak, aby vznikly inovace, které najdou uplatnění v praxi.
Během dopolední části se účastníci dozví základní informace o metodě posuzování životního cyklu, principech ekodesignu a důležitosti fáze návrhu. Dále pak budou seznámeni s nově vznikající databází obalů, která obsahuje environmentální profily vybraných obalů a možnosti jejich benchmarkování. Workshop se bude věnovat rovněž bariérám recyklace, extruzním zkouškám a obalům jako potenciální surovině.
Konference APROCHEM (18.–19. 10.)
APROCHEM tradičně pokrývá oblast řízení rizik a bezpečnosti. Zaměřuje se zejména na řízení průmyslových rizik a rovněž na rizika při správě regionů, měst a obcí. Letos se v rámci odborného programu zástupci HZS podělí o své zkušenosti s hašením zařízení obsahujících Li baterie nebo třeba o příkladné řešení spolupráce provozovatelů objektů zařazených do skupiny B s veřejností a připravenosti těchto objektů na závažné havárie. Zástupci VUT Brno se zaměří na to, jakou hrozbou je pro provozovatele SEVESO objektů chorobné hromadění nebezpečných látek představujících rizika pro složky IZS. Dále VÚBP představí projekt zaměřený na nástroje spolehlivosti a optimalizaci činnosti lidského činitele a rovněž budeme informováni o legislativních novinkách z dílny MŽP. Stranou nezůstane ani současný trend umělé inteligence a bude představena jeho role v souvislosti s rizikovým managementem.
Symposium Odpadové fórum (17.–19. 10.)
Odpadové fórum se zaměřuje na prezentaci výsledků výzkumných projektů z celé oblasti průmyslové a komunální ekologie. Symposium opět přinese nejnovější poznatky, trendy a inovace v oblasti odpadového a oběhového hospodářství, vod a ovzduší a to vše na jednom místě. Naši hosté, odborníci z průmyslu i akademické sféry, budou prezentovat své zkušenosti a vize v oblasti toho, jak dosáhnout udržitelnějšího a efektivnějšího nakládání s odpady. Budeme se zabývat tím, jak snížit množství odpadu, recyklovat více materiálů a omezit negativní dopady na životní prostředí.
Přihlášky a další informace?
Odborná setkání budou probíhat v hotelu Amande v Hustopečích u Brna ve dnech 17.–19. 10. 2023. Přihlásit se na akci je možné na stránkách tvip.cz, kde naleznete podrobný program a další užitečné informace. Těšíme se na vás.