Více času na podstatné

 


ODPADOVÉ FÓRUM

Aktuální číslo: Stavební a demoličníodpady

 

Malý Jiříkov proti Goliáši: Jak se obec ubránila odpadové mafii?
Redakce OF

Polemika: Odpad za hranou zákona: Jak zastavit a potírat nelegální činnost?
Redakce OF

Chráněná území nejsou jen národní parky
Lucie Záhorová

Druhá šance pro plastová okna s projektem REWINDOW
Marek Ryba

Lidl podporuje zálohování: Za dva roky bylo vráceno více než 820 tisíc nápojových obalů
Redakce OF

Cirkulární audity pomůžou s konkurenceschopností
Redakce OF

Jaké výzvy a příležitosti skýtá cirkulární ekonomika ve stavebnictví?
Redakce OF

Výseč pohledu POH na stavební a demoliční odpady
Redakce OF

Jak se od 1. 1. 2025 dotknou nové evidenční povinnosti nakládání se stavebními a demoličními odpady?
Markéta Miklasová

Recyklace stavebních a demoličních odpadů má budoucnost
Kateřina Březová

Z recyklace noční můra! Plánované zařízení ve vrábečské pískovně čelí odporu místních obyvatel
Michal Kocán

Probudí ukrajinská válka o vlastní zdroje kritických surovin i českou vládu?
Bohumil Beneš

Polemika: Kdy se dekonstrukce ve stavebnictví promění v nový standard?
Redakce OF

Možnosti využití upraveného recyklovaného obalového skla a dalších materiálů v cementových kompozitech nebo betonech
Zdeněk Prošek, Aleš Palička a Pavel Tesárek

Ekotoxikologické hodnocení stavebních a demoličních odpadů
Klára A. Mocová, Magdaléna Dibdiaková a Eliška Sochorová

Využití betonového a cihelného recyklátu jako náhrady kameniva v betonové směsi
René Čechmánek, Ivana Chromková a Lenka Vavrušková

Elektrárna Battersea: Technická dokonalost při revitalizaci ikonického brownfieldu
Redakce OF

 

PŘEDPLATNÉ / INZERCE / VÍCE O ČASOPISU

 


REKLAMA

 

 

KALENDÁŘ AKCÍ

 

  ZAŘADIT AKCI  
Duben    
29.4. iKURZ: Evidence kovových odpadů v roce 2025 aneb co je v oblasti nakládání s kovy nového
30.4. iKURZ: Havarijní novela vodního zákona
Květen    
13.5. Zásadní změny povinností provozovatelů zdrojů znečišťování ovzduší v roce 2025
Opakování:
14.5.
13.5. Práce s IS ENVITA na PC - základy používání programu
Opakování: 13.05., 14.05., 15.05. 2025
14.5. SANAČNÍ TECHNOLOGIE XXVII
13.-14.5. Chemická legislativa pro průmysl a obchod
20.5. iKURZ: Biologicky rozložitelné odpady včetně kalů a specifika nakládání s nimi od 1. 1. 2025
20.5. Bioplyn a legislativa 2025
19.-21.5. Vápno cement ekologie
22.5. Odpady v podnikové ekologii
26.5. iKURZ: Práce s modulem PIO/ ZPO v IS ENVITA ve vazbě na požadavky legislativy
27.5. Aktuální témata lesního hospodářství (OLOMOUC)
27.5. Povinnosti v podnikové ekologii v praxi
Opakování: 28.5.2025
29.5. iKURZ: Soustřeďování komunálního odpadu a jeho tříděných složek v souvislostech legislativních povinností platných od 1. 1. 2025
Červen    
2.-3.6. 29. ročník konference MĚŘENÍ EMISÍ A OCHRANY OVZDUŠÍ - kongresový hotel LUNA, Ledeč nad Sázavou
3.6. iKURZ: Provoz sběrného dvora v souladu s požadavky obecního systému a změny v průběžné evidenci odpadů od 1. 1. 2025 v souvislosti s koncem přechodných ustanovení zákona o odpadech
4.6. iKURZ: Práce s modulem OLPNO v IS ENVITA i z pohledu legislativních povinností
10.6. iKURZ: ekolog a BOZP a jejich součinnost při plnění požadavků legislativy ochrany životního prostředí v roce 2025
11.6. iKURZ: Vedení průběžné evidence odpadů od 1. 1. 2025 v souladu s aktuální legislativou - zaměřeno na provozovatele zařízení a obchodníky  
12.6. iKURZ: Obecní systémy a sběr dat a podkladů pro hlášení o obecním systému
16.6. Konference pro praxi: Průmyslová ekologie 2025
17.6. iKURZ: Modul ILNO v IS ENVITA v legislativních souvislostech
18.6. iKURZ: Povinnosti při nakládání s chemickými látkami a směsmi (CHLaS)
Září    
2.9. Práce s IS ENVITA na PC - základy používání programu
Opakování: 3.9.
4.9. iKURZ: Stavební a demoliční odpady a nakládání s nimi po 1. 1. 2025 u původce i oprávněné osoby - evidence, využití, recyklace
8.-10.9. Membránové procesy pro udržitelný rozvoj“ – MEMPUR 2025
16.9. iKURZ: Změny v povinnostech při nakládání s odpady ze zdravotnictví v roce 2025
18.9. iKURZ: Obalová legislativa a její aplikace do praxe výrobního podniku
23.9. Práce s IS ENVITA na PC - pokročilé funkce programu
Opakování: 24.09., 25.11., 26.11., 27.11. 2025
Říjen    
9.10. Aktuální témata lesního hospodářství (PRAHA)
 
  

 

Novinky

04.05.2018 12:02

Legislativní novinky EU: Změna dodatků k příloze XVII nařízení REACH

V Úředním věstníku EU (L 114) vyšlo Nařízení Komise (EU) 2018/675 ze dne 2. května 2018, kterým se mění dodatky k příloze XVII nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1907/2006 o registraci, hodnocení, povolování a omezování chemických látek, pokud jde o látky CMR, tedy jde o látky klasifikované jako karcinogenní, mutagenní nebo toxické pro reprodukci. Nařízení ke stažení ZDE.

03.05.2018 20:24

IRZ: Souhrnné údaje z ohlašování do ISPOP za rok 2017

Na webových stránkách CENIA, české informační agentury životního prostředí byly ke konci dubna zveřejněny vybrané údaje z ohlašování do ISPOP za všechny relevantní agendy za ohlašovací rok 2017. Mezi údaji je i počet podaných validních hlášení IRZ (k 3. dubnu 2018), kterých bylo zasláno celkem 2 791. Ostatní zveřejněné údaje naleznete zde.

Na webových stránkách evropského registru úniků a přenosů znečišťujících látek (E-PRTR) byly zveřejněny údaje za ohlašovací rok 2016, a to včetně údajů za Českou republiku. Údaje jsou k dispozici zde. K dispozici k dalšímu využití jsou rovněž tato data ve formátu CSV a MDB zde.

03.05.2018 14:55

Programy Expanze a Úspory energie se otevírají pro další podnikatele

Českomoravská záruční a rozvojová banka (ČMZRB) a Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) se dohodly na rozšíření programů Expanze a Úspory energie. Prostřednictvím programu Expanze mohou podnikatelé od 1. května 2018 výhodně financovat nejen nákup strojů, zařízení a technologií, ale také pořízení a rekonstrukci nemovitostí. Zároveň ve všech regionech ČR (vyjma hlavního města Prahy) budou moci získat finanční příspěvek na úhradu úroků u komerčního úvěru, jež je nedílnou součástí tohoto zvýhodněného financování. Z programu Úspory energie pak budou moci podnikatelé získat bezúročný úvěr už od 800 tisíc korun na své projekty, které povedou minimálně k 10% úspoře energie.

Program EXPANZE, který byl spuštěn 1. června 2017, nabízí malým a středním podnikatelům z mimopražských regionů bezúročné investiční úvěry až do výše 45 % způsobilých výdajů v rozmezí 1 – 45 mil. Kč. Tyto zvýhodněné úvěry mají sedmiletou splatnost s možností odkladu splátek jistiny až na 3,5 roku a nejsou zatíženy žádnými dalšími poplatky. Získání úvěru je podmíněno spolufinancováním projektu komerčním úvěrem v alespoň minimální výši 20 % způsobilých výdajů.

„Úvěr z tohoto programu mohou podnikatelé využít na nákup strojů, zařízení, technologií a zároveň nově i na výstavbu, rekonstrukci či pořízení staveb a zastavěných pozemků,“ uvádí Tomáš Hüner, ministr průmyslu a obchodu. Doposud mohli podnikatelé prostřednictvím tohoto programu financovat nemovitosti pouze v případě, že tvořily max. 40 % celkové výše způsobilých výdajů projektu. „Poptávka ze strany malých a středních podniků po zvýhodněném financování nemovitostí v plné výši byla vysoká, proto jsme se po domluvě s MPO rozhodli program rozšířit,“ doplňuje Jiří Jirásek, předseda představenstva a generální ředitel ČMZRB.

Vedle nulové úrokové sazby, žádných poplatků a možnosti odložené splatnosti, je pro podnikatele ještě připraven finanční příspěvek na úhradu úrokové sazby u komerčního úvěru. Ten doposud mohly využívat pouze podniky realizující svůj projekt v některém ze zvýhodněných regionů (tj. v okresech s nadprůměrnou mírou nezaměstnanosti – např. severní Morava, severní Čechy, ale také města jako Kladno, Kutná Hora, Příbram, Tábor, Hodonín). „Od 1. května mohou tento příspěvek využívat všichni podnikatelé, a to ve všech regionech. Příspěvek může dosahovat až půl milionu korun, respektive jednoho milionu korun v regionech s vyšší nezaměstnaností,“ přibližuje Jiří Jirásek.

ČMZRB aktuálně eviduje žádosti o bezúročný investiční úvěr z programu Expanze již ve výši necelé 1,1 miliardy korun. Celkově jde o 129 projektů, jejichž hodnota převyšuje hranici 2,3 miliardy korun. Program Expanze je určen malým a středním podnikatelů z oborů, jako je např. zpracovatelský průmysl, stavebnictví, cestovní ruch, maloobchod, velkoobchod, doprava, zdravotní a sociální péče a další služby. V rámci Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost (OP PIK) je na něj vyčleněno celkově 8,8 mld. korun a podpořeno by jím mělo být do konce roku 2023 až 900 podnikatelských projektů.

Program Úspory energie zase nabízí podnikatelům bez rozdílu velikosti bezúročné úvěry k financování jejich energeticky úsporných projektů, jako je například zateplení budovy určené k podnikání, výměna osvětlení, kotlů, regulace energie, využití odpadního tepla či obnovitelných zdrojů energie v podnikatelské činnosti apod. Úvěry jsou poskytovány až do výše 70 % způsobilých výdajů, nově v rozmezí 800 tisíc – 30 milionů korun (dříve 1 – 75 mil. Kč) a rovněž nejsou zatížené žádnými dalšími poplatky. „Snížením této hranice reagujeme na poptávku ze strany klientů, kteří tak budou moci prostřednictvím tohoto programu financovat menší projekty typu výměny osvětlení v jejich výrobních halách a podnicích,“ vysvětluje Jiří Jirásek.

Tyto bezúročné úvěry mají desetiletou splatnost s možností odkladu splátek jistiny až na 4 roky. Získání zvýhodněného úvěru ČMZRB je podmíněno současným čerpáním komerčního úvěru u některé ze spolupracujících finančních institucí, a to v minimální výši 20 % způsobilých výdajů projektu. Vedle této formy podpory mohou podnikatelé získat také subvenci úrokové sazby u komerčního úvěru, a to až do výše 1,5 mil. Kč, a finanční příspěvek na pořízení energetického posudku, a to až do výše 250 tisíc Kč.

Získání tohoto zvýhodněného úvěru je podmíněno realizací podnikatelského projektu, který přinese minimálně 10% úsporu energie, přičemž tato podmínka nově znamená výrazné zjednodušení při zpracování žádosti o poskytnutí úvěru.

Program Úspory energie je určen pro podnikatele bez rozdílu velikosti, kteří realizují svůj projekt mimo region hlavního města Prahy, a z oborů jako je např. zpracovatelský průmysl, cestovní ruch, vodohospodářství, energetika, stavebnictví, služby aj. Program běží v rámci Operačního programu pro konkurenceschopnost (OP PIK) od 19. září 2017, a poběží až do konce programovacího období, tj. do roku 2020, resp. 2023.

 

Zdroj: MPO

03.05.2018 13:03

Změny v podpoře z OPŽP formou inovativních finančních nástrojů

Aktualizace se dočkala první výzva na poskytování prostředků z Operačního programu Životní prostředí formou tzv. inovativních finančních nástrojů. S účinností od 23. dubna 2018 se rozšiřují podporované oblasti a prodlužuje doba pro podávání žádostí.

Inovativní finanční nástroje (IFN) představují nový, účinnější způsob využívání finančních prostředků z Evropských strukturálních a investičních fondů. Aktuální změny se dotýkají výzvy č. 1/2017 IFN – výhodné půjčky ze zdrojů EU určené na snižování environmentálních rizik, která může být kombinována s dotací z prostředků Státního fondu životního prostředí ČR.

Nově se v rámci tohoto finančního nástroje podporuje rekonstrukce nebo nákup technologií pro monitoring průmyslového znečištění jednotlivých složek životního prostředí. I nadále lze podporu čerpat i na náhrady a rekonstrukce zařízení s cílem zvýšit bezpečnost provozu a nákup technologií vedoucích k omezení znečištění.

Prodloužen byl také termín pro příjem žádostí. O podporu je možné nově požádat až do 31. prosince 2018.

 

Dokument ke stažení:

Informace a dokumenty k výzvě č. 1/2017 IFN

 

 

Zdroj: SFŽP

03.05.2018 12:28

Společnost při demontáži osobních aut neprováděla odsátí chladiva z autoklimatizace. Dostala pokutu 90 tisíc korun

Společnosti CARMEL Auto CZ, s. r. o., která působí v Ostravě–Radvanicích, uložili inspektoři České inspekce životního prostředí (ČIŽP) z oddělení ochrany ovzduší v Ostravě pokutu ve výši 90 tisíc korun. Podle mluvčí inspekce Radky Nastoupilové se jedná o dost specifický případ vysoké pokuty uložené podle zákona o látkách, které poškozují ozonovou vrstvu, a o fluorovaných skleníkových plynech.

Společnost CARMEL Auto CZ provádí v provozovně demontáž osobních vozů HYUNDAI TUSCON. Jedná se o nové automobily, které jsou do provozovny dopravovány, následně demontovány a jednotlivé díly zabaleny a předány jiné společnosti za účelem prodeje náhradních dílů do zahraničí. V rámci demontáže každého vozidla by mělo být provedeno i odsátí – znovuzískání chladiva z autoklimatizace pod označením R134a(1).  Odsáté – znovuzískané chladivo je následně předáno jiným subjektům.

„Inspektoři prokázali, že společnost při demontáži zmíněných osobních aut před jejich exportem do zahraničí nezajistila v plném rozsahu znovuzískání fluorovaných skleníkových plynů, tedy chladiva R134a z palubních klimatizačních jednotek. Celkové množství tohoto chladiva, u kterého nebylo prokázáno jeho znovuzískání v souladu s platnou legislativou, činilo více jak 900 kg,“ komentoval kontrolu Karel Kozubek, ředitel Oblastního inspektorátu ČIŽP v Ostravě.

Podle jeho slov se jednalo o velmi specifický a z důvodu prokazování složitý případ, který nemá v Moravskoslezském kraji obdoby. Část tohoto nebezpečného plynu, negativně ovlivňujícího klimatický systém Země, bylo vypuštěno přímo do venkovního ovzduší, což je v rozporu s platnou legislativou České republiky i Evropské unie. Firma také pochybila v tom, že znovuzískávání chladiva nezajistila osobou s požadovaným osvědčením.

Společnost se proti pokutě neodvolala a sankce nabyla právní moci.

 

(1) Chladivo uváděné na trh pod označením R134a je částečně fluorovaný uhlovodík HFC-134a nebo také CH2FCF3, který je s potenciálem globálního oteplování 1430 uveden v příloze I nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 517/2014 ze dne 16. dubna 2014 o fluorovaných skleníkových plynech a o zrušení nařízení (ES) č. 842/2006, tedy zacházení s chladivem R134a musí být v souladu s tímto nařízením.

03.05.2018 08:14

Reakce MŽP na informaci České asociace odpadového hospodářství ke spuštění SEPNO

Ministerstvo životního prostředí (MŽP) reaguje na tiskovou zprávu České asociace odpadového hospodářství (ČAOH) ze dne 1. května 2018 ke spuštění Systému evidence přepravy nebezpečných odpadů (dále jen „SEPNO“). ČAOH v této zprávě uvádí, že je v souladu se zákonem č. 185/2001 Sb., o odpadech, ve znění pozdějších předpisů, (dále jen „zákon o odpadech”) zasílání naskenovaných ohlašovacích listů pro přepravu nebezpečných odpadů prostřednictvím datových schránek MŽP a Integrovaného systému plnění ohlašovacích povinností (dále jen „ISPOP“). MŽP upozorňuje dotčené subjekty, že takový postup je v rozporu s požadavky zákona o odpadech. Zároveň je třeba upozornit, že v souladu se zákonem o odpadech není ani názor ČAOH na problematiku předávání odpadů mezi mobilními zařízeními ke sběru odpadů.

 

Bližší vysvětlení

Přeprava nebezpečných odpadů se v souladu s § 40 odst. 1 zákona o odpadech a zákonem č. 25/2008 Sb., o integrovaném registru znečišťování životního prostředí a integrovaném systému plnění ohlašovacích povinností v oblasti životního prostředí, ve znění pozdějších předpisů, (dále jen „zákon o IRZ a ISPOP”) ohlašuje elektronicky prostřednictvím SEPNO, který je samostatným modulem ISPOP. SEPNO je zřízen a nastaven v souladu s § 40 zákona o odpadech a zákonem o IRZ a ISPOP. Podle § 4 odst. 3 zákona o IRZ a ISPOP se údaje ohlašované prostřednictvím ISPOP nebo prostřednictvím datové schránky ministerstva určené k plnění ohlašovacích povinností v oblasti životního prostředí předávají elektronicky v datovém standardu zveřejňovaném ministerstvem pro každou ohlašovací povinnost. Datový standard pro danou ohlašovací povinnosti popisuje datovou strukturu a datový formát elektronického dokumentu a automatizované kontroly obsahu podaného hlášení. Údaje o přepravě nebezpečných odpadů se ohlašují výhradně prostřednictvím SEPNO, elektronicky v datovém standardu zveřejňovaném ministerstvem.

V souladu s § 40 zákona o odpadech musí být každá přeprava nebezpečných odpadů ohlášena před jejím zahájením. Věcný obsah povinnosti hlášení je dán přílohou č. 26 vyhlášky č. 383/2001 Sb., o podrobnostech nakládání s odpady, ve znění pozdějších předpisů. Přeprava se ohlašuje v rozsahu ohlašovacího listu. Při ohlášení přepravy dojde v elektronickém systému pro každou přepravu k vytvoření jednoznačného identifikátoru přepravy - Identifikačního čísla ohlašovacího listu („IČOL“). Pokud je SEPNO v provozu, tak při ohlášení přepravy nebezpečných odpadů vygeneruje IČOL. IČOL je povinný údaj na ohlašovacím listě, který je přiložen k zásilce nebezpečného odpadu. Případný naskenovaný dokument zaslaný prostřednictvím datové schránky ministerstva určené k plnění ohlašovacích povinností v oblasti životního prostředí nebo datové schránky ministerstva nebude obsahovat povinný údaj IČOL. Případný naskenovaný dokument zaslaný prostřednictvím datové schránky ministerstva určené k plnění ohlašovacích povinností v oblasti životního prostředí nebo datové schránky ministerstva není elektronickým dokumentem v platném zveřejňovaném datovém standardu. V případě přijetí naskenovaného dokumentu do datové schránky ISPOP bude tento dokument zpracován automatizovaným způsobem s výsledkem, že zaslaný dokument nebyl přijat, neboť nesplňuje datový standard. Ohlašovatel obdrží upozornění: „Datová schránka ISPOP (MŽP) slouží podle § 3 zákona č. 25/2008 Sb., o IRZ a ISPOP výhradně k zasílání registračních formulářů a formulářů hlášení v platném datovém standardu.“ Případný naskenovaný dokument zaslaný prostřednictvím datové schránky ministerstva nebude hlášením o přepravě nebezpečných odpadů podle zákona o odpadech.

 

Předání odpadů mezi mobilními zařízeními ke sběru odpadů

K předání odpadů mezi mobilními zařízeními ke sběru odpadů MŽP vydalo „Sdělení odboru odpadů Ministerstva životního prostředí k možnosti předávání odpadů mezi mobilními zařízeními ke sběru odpadů podle zákona č. 185/2001 Sb., o odpadech, v platném znění ze dne 12. prosince 2017“. Sdělení je dostupné ZDE.

V souladu se zákonem o odpadech může být z mobilního zařízení ke sběru odpadů odpad předáván pouze do zařízení k využití nebo odstranění odpadů, případně do stacionárního zařízení ke sběru odpadů. SEPNO proto nadále nebude umožňovat ohlašování přepravy nebezpečných odpadů, kdy příjemcem nebezpečného odpadu z přepravy mobilním zařízením ke sběru odpadů by bylo jiné mobilní zařízení ke sběru odpadů.

02.05.2018 16:35

Je Česká republika zranitelná vůči projevům změny klimatu?

CENIA, česká informační agentura životního prostředí ve spolupráci s Centrem pro otázky životního prostředí Univerzity Karlovy vytvořila návrh systému sledování zranitelnosti České republiky vůči projevům změny klimatu, tzv. indikátory zranitelnosti.

Zranitelnost ČR vůči projevům změny klimatu je dle vyhodnocení, zpracovaného v průběhu roku 2017 k výchozímu roku 2014, velmi vysoká. Jeden z nejdůležitějších prvků zranitelnosti ČR je hospodaření s vodou v české krajině, která není v dostatečné míře schopná zadržovat vodu, což přispívá na jedné straně k velmi vysoké zranitelnosti suchem a na straně druhé povodněmi. Špatný management vody v krajině a v sídlech je umocněn měnícími se srážkovými a teplotními vzorci, které mají dopady na další oblasti – obyvatelstvo, lesnictví, zemědělství, urbánní prostředí, energetiku a další.

Podrobné vyhodnocení sady jednotlivých indikátorů zranitelnosti je možné nalézt zde, a celkové shrnutí obsahující také doporučení pak zde.

Sada indikátorů zranitelnosti je součástí Národního akčního plánu adaptace na změnu klimatu (NAP adaptace, 2017), který je implementačním dokumentem Strategie přizpůsobení se změně klimatu v podmínkách ČR (Adaptační strategie ČR, 2016).

02.05.2018 16:20

WHO: Devět lidí z deseti dýchá znečištěný vzduch

Sedm milionů lidí na celém světě každoročně umírá v důsledku znečištění ovzduší. Ve své nové zprávě to uvádí Světová zdravotnická organizace (WHO), podle níž se tento údaj za posledních šest let prakticky nezměnil. Ve vyspělých zemích se kvalita ovzduší podle WHO sice zlepšuje, v řadě rozvojových států je ale naopak situace čím dál horší. Více ZDE

 

Zdroj: ČT24

02.05.2018 14:36

Firma prodávala čistič brýlí, který nesplňoval chemické předpisy. Dostala pokutu 150 tisíc korun

Za výrobu a prodej přípravku k čištění brýlí, který nesplňoval podmínky chemického zákona a evropského nařízení o detergentech, byla uložena pokuta 150 tisíc korun společnosti Protective&Pure s.r.o. Inspektoři z Oblastního inspektorátu ČIŽP v Olomouci zjistili, že výrobek prodávaný ve stáncích v supermarketech nevyhovuje podmínkám biologické rozložitelnosti.

„Nechali jsme provést odbornou analýzu přípravku. Ta prokázala, výrobek je rozložitelný jen z 21,5 procenta po 28 dnech. Zákon však stanovuje rozložitelnost za stejný časový úsek minimálně 60 procent,“ uvedl Radek Pallós, ředitel Oblastního inspektorátu ČIŽP v Olomouci.

Firma navíc neposkytla včas Ministerstvu zdravotnictví povinné informace o složení výrobku. „Pokud nejsou ohlášeny údaje o nebezpečných vlastnostech chemických směsí, může to mít v případě nehody negativní vliv na rozsah poškození zdraví člověka. Toxikologické informační středisko pak nemá informace o nebezpečné směsi a nemůže tedy dostatečně účinně pomoci například při požití látky dětmi,“ vysvětlil důsledky nedodání informací Pallós.

Společnost při kontrole také tvrdila, že není výrobcem směsi. Při šetření případu ale inspektoři prokázali opak. Na trh firma uvedla celkem 5185 kusů těchto přípravků a během 20 dní jich prodala 1047 konečným spotřebitelům. Nyní ho již prodávat nesmí.

02.05.2018 14:33

Ztráty vody ve vodohospodářské síti se snížily na polovinu, detaily o každé obci najdou lidé v nové aplikaci MZe

Ministerstvo zemědělství dnes spustilo aplikaci k vyhledávání informací o vodovodech a kanalizacích (VAK) a zejména o cenách za vodné a stočné. Cílem je poskytnout veřejnosti objektivní a transparentní informace o provozovatelích a vlastnících VAK. Dostupná data za rok 2016 ukazují, že ztráty vody se neustále snižují a v oboru se investuje mnohem efektivněji.

„Poprvé se na veřejném místě shromažďují informace o vodném, stočném a přehledu nákladů, které se s vodohospodářskou infrastrukturou pojí. Každý uživatel vodovodu si může dohledat, kolik stojí kubík vody v jeho obci, kolik z toho je zisk, nájem, materiál a podobně. Data budeme každý rok aktualizovat,“ řekl ministr zemědělství Jiří Milek.

Uživatel si v aplikaci pomocí filtrů a kritérií může dohledat konkrétní informace o svém provozovateli nebo vlastníkovi VAK. Hledat lze podle obce, katastrálního území, provozovatele, vlastníka, nebo je možné filtrovat výběrem porovnatelné skupiny provozovatelů či vlastníků. 

Aplikace je rozdělena na dvě části. V první části je možné na základě zvolených kritérií zobrazit podrobnou strukturu ceny pro vodné v zadané obci či oblasti. Kromě tohoto údaje aplikace obsahuje například informace týkající se ztrát vody, počtu poruch, odebraných vzorků a srovnání ceny s průměrnou cenou v České republice. Druhá část aplikace zobrazuje podobné údaje o kanalizacích, zejména strukturu ceny za stočné. Dále je možné dohledat informace související s odpadní vodou, počtech poruch apod. Všechny informace je opět možné porovnat s průměrem v České republice.

Data ukazují, že vodohospodářská síť je v dobrém stavu. Ztrácí se zhruba 16 procent vody, v porovnání s obdobím před dvaceti lety došlo ke snížení téměř na polovinu. Data vycházejí z údajů 95 procent vlastníků a provozovatelů na trhu.

Aplikace slouží ke zpřístupnění a prezentaci vybraných údajů, které jsou na Ministerstvu zemědělství shromažďovány. Od dnešního dne je volně dostupná na stránkách MZe ZDE.

02.05.2018 09:35

MŽP spouští dotace na nové zdroje pitné vody

Ministerstvo životního prostředí nabízí v rámci Národního programu Životní prostředí dotaci až 3 miliony korun na průzkum, posílení a vybudování nových zdrojů pitné vody. Podpora se vztahuje nejen na podzemní, ale i povrchové zdroje, a zcela nově také na výstavbu nových nebo rekonstrukci nefunkčních přivaděčů pitné vody.

Nově se nabídka podpory rozšířila také o výstavbu či rekonstrukci přivaděčů pitné vody. V tomto případě se jedná například o přivaděče od zdroje, skupinového vodovodu či dálkového přivaděče pitné vody a jejich napojení na stávající vodovod v obci. Naopak beze změn zůstala výše dotace, která se pohybuje v rozmezí 60 až 80 procent z celkových výdajů na projekt a obec si tak může přijít až na 3 miliony korun. Suchem postižené obce mají nárok na vyšší podporu. Celkem je obcím a městům nově k dispozici 600 milionů korun.

Žádosti o podporu přijímá Státní fond životního prostředí ČR od 4. května 2018 do 18. prosince 2020, nebo do vyčerpání alokace. O dotace se mohou hlásit obce a města, dobrovolné svazky obcí, příspěvkové organizace, ale také obchodní společnosti s většinovým podílem obcí, měst nebo jiných veřejnoprávních subjektů (provozovatelů vodovodů a kanalizací pro veřejnou potřebu). Výzva je vyhlášena jako jednokolová nesoutěžní, tzn., že žádosti budou posuzovány a schvalovány průběžně.

 

Dokument ke stažení:

Výzva č. 2/2018: Zdroje pitné vody

02.05.2018 07:35

Kolektivní systémy Asekol a Retela spojují své síly

Podpisem smlouvy o prodeji 100% podílu ve společnosti RETELA, s.r.o. mezi Elektrotechnickou asociací České republiky (ElA) a společností ASEKOL a.s. byl dne 27.4.2018 úspěšně završen proces výběru nejvhodnějšího kandidáta ze zájemců o převzetí všech činností a povinností souvisejících s provozováním kolektivního systému RETELA. EIA byla vlastníkem společnosti RETELA od jejího založení v roce 2005.

Jaroslav Vladík, ředitel a jednatel tohoto kolektivního systému, v návaznosti na zprávy doplnil důvody prodeje: „Lze říci, že startovacím impulsem byl postoj Ministerstva životního prostředí ČR, které v připravovaných návrzích nového zákona o výrobcích s ukončenou životností neumožňuje asociacím typu ElA vlastnit kolektivní systém. Proto došlo k přehodnocení původních cílů asociace ElA v této oblasti a rozhodnutí kolektivní systém RETELA prodat. Zájemců o koupi společnosti bylo v rámci výběrového řízení několik a ElA vybrala zodpovědně kupce, který zajistí především podmínku zachování transparentní činnosti a finanční stability kolektivního systému.“

Novým majitelem se stala společnost ASEKOL a.s., která je přímo vlastněna nejvýznamnějšími výrobci elektrozařízení. Jedná se o společnosti Samsung Electronics Czech and Slovak, s. r. o., LG Electronics Polska, Sp z o.o, Panasonic Marketing Europe GmbH, ASBIS CZ, spol. s r. o., BaSys CS, s. r. o., FAST ČR, a.s., MASCOM, s.r.o. ASEKOL je největším a nejzkušenějším kolektivním systémem v ČR. Pro klienty RETELY se tedy prodejem nic zásadního nemění a mají i nadále jistotu, že dostojí závazku plnění všech zákonných povinností v rámci zpětného odběru, recyklace a materiálového využití elektrozařízení a solárních panelů.

Kolektivní systém ASEKOL se úspěšně zabývá zpětným odběrem již 13 let. „V současnosti provozujeme nejhustší sběrnou síť s více než šestnácti tisíci sběrnými místy, kde mohou spotřebitelé bezplatně odevzdat vysloužilá elektrozařízení. Díky ní dlouhodobě plníme sběrové limity a jsme připraveni na budoucí zpřísnění legislativních podmínek,“ uvádí Jan Vrba, předseda představenstva společnosti ASEKOL a.s. „Akvizici kolektivního systému RETELA považujeme za logický krok, neboť můžeme využít mnoha synergických efektů obou kolektivních systému. Věříme, že užitek této transakce pocítí ve svých důsledcích nejen klienti, ale také spotřebitelé,“ dodává Jan Vrba.

K novému vlastníkovi se vyjádřil i prezident společnosti ElA, Jiří Holoubek. „Jsme rádi, že novým vlastníkem kolektivního systému RETELA se stala transparentně hospodařící a fungující společnost, která má letité zkušenosti se zpětným odběrem elektrozařízení a solárních panelů. Jsme přesvědčeni, že klienti pocítí tuto změnu pouze v oblasti zkvalitňování nabízených služeb.“

01.05.2018 17:42

ČAOH: SEPNO a předávání odpadů mezi mobilními zařízeními

Vzhledem ke spuštění elektronického systému ohlašování přepravy nebezpečných odpadů dne 2. května 2018 a vzhledem ke stále většímu počtu dotazů k věci zajištění ohlašování a přeprav odpadů s využitím doposud standardně povolených a provozovaných mobilních zařízení, přináší ČAOH shrnutí dosavadní vývoje a možné praktické řešení aktuální situace a nalezeného problému v SEPNO. Další podrobnosti čtěte na webu asociace ZDE

 

 

Zdroj: ČAOH

30.04.2018 14:16

Zpráva o pokroku v oblasti plnění vnitrostátních cílů energetické účinnosti v ČR

Zpráva o pokroku za rok 2017 se zaměřuje na hodnocení dopadů praktické implementace směrnice v podmínkách ČR a její reálný dopad na spotřebu energie ČR (tzn. příspěvek ČR k plnění cíle EU v oblasti energetické účinnosti do roku 2020), informace o aktualizaci vybraných nástrojů směřujících ke zvyšování energetické účinnosti, vyhodnocení politických opatření podle čl. 7 směrnice na základě aktualizace metodiky vyhodnocování těchto opatření, stav plnění konkrétní závazných cílů vyplývajících ze směrnice a predikce dalšího vývoje v jejich naplňování.

 

Dokument ke stažení:

6. zpráva o pokroku plnění cílů energetické účinnosti v ČR (2018)

Partneři portálu:

 

WASTE

FORUM

https://d79692b041.clvaw-cdnwnd.com/3de2fa855debd16a4880c1fa3c31e1d4/200002839-c5b7cc6b1e/VYSTAVBA_1.jpg
Vodní hospodářství https://biom.cz/img/biom-ikona.gif
https://d79692b041.clvaw-cdnwnd.com/3de2fa855debd16a4880c1fa3c31e1d4/200000917-3edaa3fd4d/esipa.jpg https://d79692b041.clvaw-cdnwnd.com/3de2fa855debd16a4880c1fa3c31e1d4/200002466-86159870f6/ikonka.jpg

 

Provozovatel webu: České ekologické manažerské centrum (CEMC) je sdružením českých podniků a podnikatelů. Bylo založeno v roce 1992 pro šíření znalostí o environmentálním managementu v českém průmyslu. Posláním CEMC je podílet se na snižování nebezpečí z průmyslové a jiných činností pro životní prostředí a zároveň přispívat ke zvyšování efektivity podnikání. Další informace ZDE.

 

Inzerce na webu - podrobné informace ZDE