Více času na podstatné

 


ODPADOVÉ FÓRUM

Aktuální číslo: Stavební a demoličníodpady

 

Malý Jiříkov proti Goliáši: Jak se obec ubránila odpadové mafii?
Redakce OF

Polemika: Odpad za hranou zákona: Jak zastavit a potírat nelegální činnost?
Redakce OF

Chráněná území nejsou jen národní parky
Lucie Záhorová

Druhá šance pro plastová okna s projektem REWINDOW
Marek Ryba

Lidl podporuje zálohování: Za dva roky bylo vráceno více než 820 tisíc nápojových obalů
Redakce OF

Cirkulární audity pomůžou s konkurenceschopností
Redakce OF

Jaké výzvy a příležitosti skýtá cirkulární ekonomika ve stavebnictví?
Redakce OF

Výseč pohledu POH na stavební a demoliční odpady
Redakce OF

Jak se od 1. 1. 2025 dotknou nové evidenční povinnosti nakládání se stavebními a demoličními odpady?
Markéta Miklasová

Recyklace stavebních a demoličních odpadů má budoucnost
Kateřina Březová

Z recyklace noční můra! Plánované zařízení ve vrábečské pískovně čelí odporu místních obyvatel
Michal Kocán

Probudí ukrajinská válka o vlastní zdroje kritických surovin i českou vládu?
Bohumil Beneš

Polemika: Kdy se dekonstrukce ve stavebnictví promění v nový standard?
Redakce OF

Možnosti využití upraveného recyklovaného obalového skla a dalších materiálů v cementových kompozitech nebo betonech
Zdeněk Prošek, Aleš Palička a Pavel Tesárek

Ekotoxikologické hodnocení stavebních a demoličních odpadů
Klára A. Mocová, Magdaléna Dibdiaková a Eliška Sochorová

Využití betonového a cihelného recyklátu jako náhrady kameniva v betonové směsi
René Čechmánek, Ivana Chromková a Lenka Vavrušková

Elektrárna Battersea: Technická dokonalost při revitalizaci ikonického brownfieldu
Redakce OF

 

PŘEDPLATNÉ / INZERCE / VÍCE O ČASOPISU

 


REKLAMA

 

 

KALENDÁŘ AKCÍ

 

  ZAŘADIT AKCI  
Duben    
30.4. iKURZ: Havarijní novela vodního zákona
Květen    
13.5. Zásadní změny povinností provozovatelů zdrojů znečišťování ovzduší v roce 2025
Opakování:
14.5.
13.5. Práce s IS ENVITA na PC - základy používání programu
Opakování: 13.05., 14.05., 15.05. 2025
14.5. SANAČNÍ TECHNOLOGIE XXVII
13.-14.5. Chemická legislativa pro průmysl a obchod
20.5. iKURZ: Biologicky rozložitelné odpady včetně kalů a specifika nakládání s nimi od 1. 1. 2025
20.5. Bioplyn a legislativa 2025
19.-21.5. Vápno cement ekologie
22.5. Odpady v podnikové ekologii
26.5. iKURZ: Práce s modulem PIO/ ZPO v IS ENVITA ve vazbě na požadavky legislativy
27.5. Aktuální témata lesního hospodářství (OLOMOUC)
27.5. Povinnosti v podnikové ekologii v praxi
Opakování: 28.5.2025
29.5. iKURZ: Soustřeďování komunálního odpadu a jeho tříděných složek v souvislostech legislativních povinností platných od 1. 1. 2025
Červen    
2.-3.6. 29. ročník konference MĚŘENÍ EMISÍ A OCHRANY OVZDUŠÍ - kongresový hotel LUNA, Ledeč nad Sázavou
3.6. iKURZ: Provoz sběrného dvora v souladu s požadavky obecního systému a změny v průběžné evidenci odpadů od 1. 1. 2025 v souvislosti s koncem přechodných ustanovení zákona o odpadech
4.6. iKURZ: Práce s modulem OLPNO v IS ENVITA i z pohledu legislativních povinností
10.6. iKURZ: ekolog a BOZP a jejich součinnost při plnění požadavků legislativy ochrany životního prostředí v roce 2025
11.6. iKURZ: Vedení průběžné evidence odpadů od 1. 1. 2025 v souladu s aktuální legislativou - zaměřeno na provozovatele zařízení a obchodníky  
16.6. Konference pro praxi: Průmyslová ekologie 2025
17.6. iKURZ: Modul ILNO v IS ENVITA v legislativních souvislostech
18.6. iKURZ: Povinnosti při nakládání s chemickými látkami a směsmi (CHLaS)
Září    
2.9. Práce s IS ENVITA na PC - základy používání programu
Opakování: 3.9.
4.9. iKURZ: Stavební a demoliční odpady a nakládání s nimi po 1. 1. 2025 u původce i oprávněné osoby - evidence, využití, recyklace
8.-10.9. Membránové procesy pro udržitelný rozvoj“ – MEMPUR 2025
9.9. iKURZ: Obecní systémy a sběr dat a podkladů pro hlášení o obecním systému - metodika správného vedení evidence pro ohlašování za rok 2025
16.9. iKURZ: Změny v povinnostech při nakládání s odpady ze zdravotnictví v roce 2025
18.9. iKURZ: Obalová legislativa a její aplikace do praxe výrobního podniku
23.9. Práce s IS ENVITA na PC - pokročilé funkce programu
Opakování: 24.09., 25.11., 26.11., 27.11. 2025
Říjen    
9.10. Aktuální témata lesního hospodářství (PRAHA)
 
  

 

Novinky

01.06.2018 09:14

Chytrý a bezpečný domov: Jak jej dosáhnout?

Ke spokojenému životu neodmyslitelně patří bezpečný domov. S ním souvisí jak moderní technologie, které jsou ekonomicky, environmentálně a energeticky efektivní, ale také bezpečnost dat a klasické zabezpečení majetku a osob. Jak dosáhnout chytrého a bezpečného domova? To ukáže mezinárodní stavební veletrh FOR ARCH ve dnech 18. až 22. září v PVA EXPO PRAHA.

K otázce bezpečnosti chytré domácnosti bude v rámci veletrhu směřovat informační brožura a seminář Jak bezpečněji bydlet v úterý 18. září, který pořádá E-STAV. Jak je téma aktuální, ukázal loňský výzkum veřejného mínění k prevenci kriminality a bezpečnosti, kdy sice 57 % občanů hodnotí bezpečnostní situaci jako stabilní, nicméně vloupáním do bytu se cítí ohroženo 43 % a vandalismem 39 % respondentů. Již na loňské konferenci Jak bezpečněji bydlet zaznělo, že lidé by se v prvé řadě měli více rozhlížet kolem sebe a zajímat se o prostředí, ve kterém žijí. Městské části by se pak při plánování a úpravách prostředí měly snažit minimalizovat anonymitu prostoru, udržovat jej ve vyhovujícím stavu a změny v něm dělat i s ohledem na bezpečnost ve spolupráci s architekty a urbanisty.

Ve středu 19. září se připravuje konference Bezpečná škola – základ bezpečné obce. Ministerstvo vnitra ČR zve zástupce municipality na odpolední blok s názvem Bezpečná škola jako základ bezpečí v obci, který je určen pracovníkům Policie České republiky, Ministerstva vnitra ČR, Cechu mechanických zámkových systémů ČR a zájemcům z řad zástupců škol a školských zařízení a jejich zřizovatelům, kteří by měli být schopni držet krok s novými trendy v oblasti ochrany osob a majetku, a to se zvláštním zaměřením na problematiku bezpečných škol.

„Při hodnocení celkové bezpečnosti školských objektů patří největší podíl na dodržování režimových opatření včetně základních zásad zabezpečení, tedy aplikaci mechanických zábranných prostředků vše ve smyslu platné ČSN 73 4400. Základním bezpečnostním kritériem je, aby se nepovolaná osoba nedostala bez vědomí do objektu škol. Proto je základem zpracování bezpečnostního auditu,“ rekapituluje rizika JUDr. Tomáš Koníček z odboru prevence kriminality MV ČR.

Ve čtvrtek 20. září se koná již 3. ročník konference Požární bezpečnost staveb, kterou pořádá portál TZB-info. Zaměřen bude na požární bezpečnost výškových budov a bytových domů. „Vedle jistě atraktivní přednášky o unikátní konstrukci nových věží Světového obchodního centra v New Yorku a analýzy závěrečné zprávy požáru bytového domu Grenfell Tower v Londýně nabídne konference přednášky a diskuze k požární bezpečnosti bytových domů v ČR, a to zejména se zaměřením na panelové soustavy,“ zve Ing. Petr Bohuslávek, odborný garant konference. Jak je patrné ze statistiky za zhruba posledních deset let, požáry v bytových domech mají jednoznačně závažnější dopady, než tomu bylo v předchozích letech. Takže i když dochází k poklesu celkového počtu požárů, jejich následky jsou v bytových domech stále závažnější. Více info na: www.forarch.cz.

Generálním partnerem veletrhu je Skupina ČEZ.

31.05.2018 20:30

Slovenští vědci vymysleli nový bioplast z fritovacího oleje, který se dá i kompostovat

Slovenští vědci vyrobili nový druh biologicky rozložitelných plastů, na jejichž výrobu slouží použitý fritovací olej. Tým výzkumníků ze Slovenské technické univerzity (STU), který již požádal o udělení patentu na tento plast, na projektu spolupracuje s brněnským Vysokým učením technickým. Tým STU spolupracuje s firmami i univerzitami na možnostech využití vynálezu v praxi. Za příklad možného použití bioplastů univerzita označila výrobu příborů, plastových nádob, obalových folií či mulčovacích fólií, které se používají v zemědělství. Kromě toho by se bioplasty mohly využívat ve zdravotnictví jako dočasné implantáty při řešení komplikovaných zlomenin.

„Keď hovoríme o  bioplastoch, rozumieme buď plast vyrobený z obnoviteľných zdrojov surovín alebo biologicky rozložiteľné plasty. Pre prírodu sú, samozrejme, najpriaznivejšie tie, ktoré sú aj z obnoviteľných surovín aj biologicky rozložiteľné, teda nepretrvávajú v prírode ako odpad desiatky rokov. A také sú naše bioplasty,“ vysvetľuje profesor Pavel Alexy z Fakulty chemickej a potravinárskej technológie Slovenskej technickej univerzity v Bratislave.

Základom prvej generácie bioplastov sú dve zložky – kyselina polymliečna, ktorá sa vyrába zo škrobu a  polyhydroxybutyrát – rovnako biomateriál, produkovaný baktériami. Stačí baktériám poskytnúť ako živinu cukor. Trebárs z cukrovej trstiny či zo srvátky – odpadu, ktorý vzniká pri výrobe mliečnych produktov a nemá praktické využitie. Tento bioplast je chránený ako úžitkový vzor v SR, je podaná patentová prihláška a patent už získal v Európe a v niekoľkých ázijských krajinách. Nesie značku „nonoilen“, čo značí, že nie je vyrobený z ropy. Teraz však na patentové úrady mieri nová prihláška – na bioplast druhej generácie.

„Bioplast druhej generácie má z hľadiska ekológie ďalšie bonusy. Ako zdroj polyhydroxybutyrátu môže slúžiť použitý fritovací olej, ktorý je dnes nebezpečným odpadom, produkovaným vo svete vo veľkých množstvách. Navyše sa tento bioplast už nerozkladá len v  podmienkach priemyselného kompostu, teda pri teplote 50 a viac stupňov, ale aj v podmienkach domáceho kompostu pri teplote  20 - 30 stupňov a testujeme rozloženie v bežnej pôde a v morskej vode, kde, zdá sa, tiež dokáže degradovať. To môže byť veľkým prínosom, keďže vieme, ako sú naše moria plné plastového odpadu,“ hovorí profesor Alexy.

Tím STU intenzívne spolupracuje s firmami a univerzitami aj pri hľadaní možností ako vynález využiť v praxi. Jednou z ciest je masové komerčné využitie v spolupráci s výrobcami plastových nádob, príborov, obalových fólií či mučovacích fólií, ktoré sa v poľnohospodárstve kladú na polia, aby udržiavali vlhko a bránili rastu buriny. Druhou cestou sú originálne aplikácie v oblasti dizajnu a módy. Chemici tu spolupracujú s dizajnérmi z crafting plastics! studio. Ich nápad využiť bioplasty pri tvorbe rámov slnečných okuliarov získal už Národnú cenu za dizajn 2017 v kategórií Dizajn s pridanou hodnotou. Bol nominovaný za nemeckú cenu za dizajn. Aktuálne je vystavený na Bienále dizajnu a architektúry v Benátkach. Mladým dizajnérom sa podarilo získať podporu pre projekt aj cez crowdfundingový portál Kickstarter.com.

„Už na škole ma zaujímala práca s udržateľným materiálom. Keď sme spojili s profesorom Alexym, umožnil nám s bioplastom experimentovať. Dovtedy sme o bioplastoch vedeli to, čo je všeobecne známe – že ide o biodegradovateľný materiál a tak sa v našej predstave spočiatku spájal s jednorazovými produktmi.  Rozhodli sme sa vyskúšať, do akých aplikácií s dlhšou životnosťou by sa dal použiť. Začali sme s fashion doplnkami, keďže módny priemysel sa považuje za druhý najznečisťujúcejší po ropnom. Skúšali sme výrobu pršiplášťov, potom sme sa zamerali na rámy okuliarov. Teraz pracujeme na prototypoch nábytku, najmä stoličiek a interiérových doplnkov, termopohárov na kávu na viac použití, zubných kefiek, ktorých tiež vyhodíme mnoho, ale aj ďalších módnych doplnkov, ako sú tašky či textílie,“ hovorí Vlasta Kubušová z crafting plastics! studio. Vlasta Kubušová študovala dizajn na Fakulte architektúry STU a ako prvá Slovenka absolvovala prestížnu berlínsku Universität der Künste.

Treťou cestou pre využitie sú medicínske aplikácie. Tu tím STU spolupracuje s Lekárskou fakultou UK a špičkovými odborníkmi na vývoj implantátov z Technickej univerzity v Košiciach. Z bioplastov môžu byť dočasné implantáty pri riešení komplikovaných zlomenín. Výskum prebieha aj v oblasti tkaninového inžinierstva, v laboratóriách by mohli rásť celé náhradné orgány na biopodklade, ktorý sa postupne rozloží.

 

31.05.2018 20:24

Česko má problém s odpadem, který musí vyřešit do roku 2024

Kvůli chystanému zákazu skládkování, který má začít platit v roce 2024, musí Česko vyřešit, jak naložit s až dvěma miliony tun odpadu ročně, které zatím končí na skládkách. Už do roku 2020 musí kvůli skládkové směrnici putovat ročně na skládky o 800.000 tun směsného komunálního odpadu méně.

Podle evropských cílů pro oběhové hospodářství musí dále Česko v roce 2025 využít materiálově o milion tun surovin více, než tomu bylo v roce 2016. Uvedli to odborníci na odpady na dnešním semináři v Senátu, který pořádal výbor pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí.

Jak uvedl Vojtěch Pilnáček z ministerstva životního prostředí (MŽP), pro zákaz skládkování v roce 2024 se připravuje nová legislativa, která řeší užití odpadů jako paliva. Poplatek za skládkování, který platí obce, se zvýší na 2000 korun za tunu. Zvýšení má motivovat obce k většímu předcházení odpadům a třídění. "Výše poplatku je nyní 500 korun, od roku 2009 se nezvýšila," řekl zástupce MŽP. Podle kritiků, například z České asociace odpadového hospodářství, nevedou taková opatření ke zvýšení recyklace, ale k přesměrování odpadů ze skládek do spaloven.

Odpadový expert spolku Arnika Milan Havel uvedl, že se dosud málo řeší prevence vzniku odpadů. Pokud se to nezmění, stanovené cíle podle něj budou jen obtížně dosažitelné. Velké rezervy jsou podle něj u odpadů z firem. Mezi obcemi jsou velké rozdíly, některé už dokázaly produkci směsných odpadů na obyvatele velmi snížit. Rezervy mají obce hlavně u kompostovatelného odpadu. Podle Pilnáčka analýzy ukazují, že bioodpady tvoří až 40 procent směsného komunálního odpadu. Situace se začíná mírně zlepšovat, starostové si uvědomují, že biodpad množství odpadu zvyšuje zbytečně. "V této oblasti byly vyhlášeny dvě výzvy, podpořeno více než 300 projektů. Většina z nich je na kompostéry," řekl Tomáš Prokop ze Státního fondu životního prostředí.

Vedle posílení třídění chce ministerstvo podpořit zařízení pro materiálové využití odpadu, tedy pro recyklaci, a pro energetické využití odpadů, což znamená spalování a získávání tepla, případně i elektřiny. Z minulého operačního programu EU pro životní prostředí OPŽP 2007-2013 šlo do Česka na nakládání s odpady téměř 13 miliard korun.
 

31.05.2018 15:29

Státní instituce nabídnou firmám sdílenou podporu

Šest státních institucí, které podporují české podnikatele, ve spolupráci s Ministerstvem průmyslu a obchodu vytvořilo společný Tým Česko. CzechInvest, CzechTrade, Česká exportní banka, Českomoravská záruční a rozvojová banka, Exportní garanční a pojišťovací společnost a Technologická agentura ČR tak zareagovaly na výzvy trhu a potřeby firem a nově jim společně nabízejí komplexní podporu. Podnikatelé by se díky Týmu Česko měli lépe orientovat ve službách jednotlivých organizací a snáze tak získat přístup k veřejné podpoře. Vize týmu, který má usnadnit život nejen malým a středním firmám, zazněla na čtvrteční konferenci o sdílené podpoře podnikání. Podobné týmy už fungují například ve Skandinávii a v mnoha dalších ekonomicky vyspělých státech. Komplexní informace o poskytovaných službách šestí státních institucí najdete na webových stránkách: www.tym-cesko.cz.

31.05.2018 14:31

Nejvíc bytů v novostavbách bytových domů vytápí teplárny

Téměř polovina bytů (47,6 %), které byly v posledních pěti letech dokončeny v bytových domech, byla připojena na soustavy zásobování teplem. Z centrálního zdroje tepla v domě má zajištěno vytápění 44 % bytů a jen každý 12 byt (8,4 %) v bytovém domě z let 2013 až 2017 má lokální zdroj vytápění. 

Vyplývá to z čerstvě zveřejněných dat Českého statistického úřadu, který sleduje počty dokončených bytů podle způsobu vytápění už od roku 2000. Za posledních 5 let tak bylo na soustavy zásobování teplem připojeno 18 122 bytů v novostavbách bytových domů. Na soustavy zásobování teplem se připojují i nové rodinné domky. Těch bylo za posledních pět let (2013 až 2017) dohromady 385, od roku 2000 pak celkem 1274.

Trend podílu připojování bytových domů na soustavy zásobování teplem se v posledních letech zvyšuje. Zatímco na začátku tisíciletí byl podíl bytů v bytových domech napojených na soustavy zásobování teplem kolem 40 %, v posledních dvou letech byl podíl bytů připojených na centrální dálkové vytápění na hranici 50 %.

„Připojení na soustavu zásobování teplem je v posledních letech nejčastějším způsobem zajištění tepelné pohody v bytech nových bytových domů. Současně se zlepšuje také izolace obálek budov. Nepotvrdily se předpovědi, že se moderní budovy s nízkou spotřebou tepla na vytápění nebudou na soustavy zásobování teplem připojovat,“ uvedl ředitel Teplárenského sdružení ČR Martin Hájek.

Podíl bytů, kterým v bytových domech zajišťuje vytápění zdroj přímo v domě, se od roku 2000 zvýšil jen mírně. Naopak dlouhodobě klesající tendenci má podíl bytů, které jsou vytápěny lokálními zdroji přímo v bytě. Ještě na začátku tisíciletí to byla více než pětina (22 %) nových bytů v bytových domech. V posledních pěti letech to bylo vždy pod 10 procent a vloni dokonce už jen 7,4 %.

 

 

 

Zdroj: TZ Teplárenské sdružení

 

31.05.2018 13:30

Svaz průmyslu žádá doplnění zákazu skládkování

Svaz průmyslu a dopravy ČR předkládá zásadní připomínky k návrhu Implementaci Agendy 2030 pro udržitelný rozvoj v ČR.  Zároveň SP ČR připomíná, že za dobu produkce materiálů souvisejících s Agendou 2030 již vypracoval několik velmi komplexních a podnětných připomínkujících dokumentů, k nimž však doposud v rozporu s legislativními zvyklostmi neobdržel žádné formální vypořádání. „Žádáme v tomto kontextu předkladatele, aby našim připomínkám věnoval patřičnou pozornost a v osobním jednání vysvětlil kontext materiálu i další plánované kroky v této věci,“ uvádí materiál. Svaz požaduje jednak doplnění požadavku na rozvoj zásobování teplem a zejména zákaz skládkování. Stanovisko nalezente ZDE.

31.05.2018 11:27

Nové číslo časopisu Odpadové fórum nese téma energetického využívání odpadů

Nová evropská legislativa si dala za cíl omezit skládkování a zvýšit recyklaci komunálního odpadu. „Cíle evropských směrnic nebude možné splnit bez toho, aby se poplatek za skládkování SKO přiblížil standardu ve vyspělých zemích, “ píše ve své příspěvku ředitel Teplárenského sdružení Martin Hájek. V rozhovoru se věnujeme ZEVO Mělník, nechybí informace k chystaným BAT pro energetické využívání odpadů, ani příspěvky na téma tuhých alternativních paliv. Mimo hlavní téma si určitě přečtěte druhý díl od hasičů, kteří tentokrát představují hlavní úkoly jednotek požární ochrany při mimořádných událostech s výskytem nebezpečných látek. Taktéž doporučujeme se seznámit s dopady spotřeby potravin na životní prostředí a zdraví pomocí Nutriční kalkulačky.

 

Přehled obsahu:

  • ROZHOVOR: Cíle cirkulární ekonomiky bude bez přispění energetického využití odpadů opravdu obtížné naplnit (Ing. Soňa Jonášová, ředitelka Institutu Cirkulární Ekonomiky, z. ú.)
  • Odpad jako zdroj energie. Jak je využíván v ČR a Evropě?
  • Nová Evropská legislativa omezí skládkování a zvýší recyklaci komunálního odpadu (Ing. Martin Hájek, Ph.D., Teplárenské sdružení České republiky)
  • Stanovení BAT pro energetické využití odpadů je v závěrečné fázi (Ing. Jiří Vecka, Ph.D., Teplárenské sdružení České republiky)
  • Požadavky na alternativní paliva z odpadu (Klára Vondráková, VŠCHT Praha)
  • Kvalita TAP z pohledu výroby a jeho spalování (Ing. Otakar Rýdl, konzultant v oblasti energetiky)
  • Využívanie palív z odpadov v cementárňach na Slovensku (Ing. Juraj Číž, Ecorec Slovensko, s.r.o.)
  • Čpavek – stanovení obsahu amonných iontů v popílku a energosádrovci (Ing. Tomáš Táborský, Výzkumný ústav maltovin Praha, s.r.o.)
  • Zásadní technologie pro likvidaci odpadní biomasy a kalů pro periferní a venkovské oblasti (Ing. Roman Honzík, Vodárenská správa Písek, s. r. o.)
  • Inovativní způsoby získávání energie z komunálních odpadů (RNDr. Radek Hořeňovský, Ing. Milan Ipolt, WASTen, z.s.)
  • Veolia postaví v Karviné první multipalivový kotel v ČR (Jana Dronská, Veolia Energie ČR, a.s.)
  • V ČR chybí motivace i legislativa k většímu využívání odpadů (Ing. Jiří Študent, CEMC)
  • Porovnání nákladů na dvě cesty materiálově nevyužitelných odpadů (Jiří Gregor, Martin Pavlas, Jiří Kropáč, Ústav procesního inženýrství)
  • POD LUPOU: Autorita (Ing. Michael Barchánek, barchosi@volny.cz)
  • VELETRH: IFAT Mnichov – příležitost pro inovace, poradenství a spolupráci (Klára Vondráková, VŠCHT Praha)
  • OHLAS: Roubíky brání aktivisté vzniku Cirkulárního Česka (Ing. Jiří Študent, CEMC)
  • K recyklaci se dostane pouze polovina PET lahví (Ing. Jiří Študent, CEMC)
  • Hlavní úkoly jednotek požární ochrany při mimořádných událostech s výskytem nebezpečných látek (Ing. Jiří Matějka, Ministerstvo vnitra – generální ředitelství HZS ČR, Ing. Petra Najmanová, HZS hl. m. Prahy)
  • Nebezpečné látky ve firmě, jejich skladování a manipulace s nimi (Pavlína Kahovcová, DENIOS s.r.o.)
  • Dopady spotřeby potravin na životní prostředí a zdraví, představení Kalkulačky Nutriční stopy (Dana Kapitulčinová, Ph.D., Univerzita Karlova)
  • Automatizace procesů v zařízeních ke zpracování odpadů (Petr Grusman, INISOFT, s.r.o.)
 
 

PŘEDPLATNÉ / INZERCE / VÍCE O ČASOPISU

 

 

 

31.05.2018 11:05

Novela vodního zákona schválena, jaké jsou hlavní změny?

Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky měla dne 29. 5. 2018 na programu své 13. schůze i novelu zákona č. 254/2001 Sb., o vodách, který jí byl vrácen Senátem. Poslanecká sněmovna rozhodnutí Senátu přehlasovala a schválen tak byl finální původní návrh ve znění všech schválených pozměňovacích návrhů z 3. čtení. Po podpisu prezidenta ČR tak tako novela vodního zákona vstoupí v platnosti ke dni 1. 1. 2019.

 

Z hlavních změn, které tato novela vodního zákona přináší lze uvést:

  • Novelizace správy poplatků

Dochází k přenesení správy poplatku za odebrané množství podzemní vody a poplatků za vypouštění odpadních vod do vod povrchových z České inspekce životního prostředí (ČIŽP) na Státní fond životního prostředí České republiky (Fond) a ke změně systému administrace ze správního na daňový řád.

  • Implementace Rámcové směrnice o vodách

Náprava nedostatečné implementace Rámcové směrnice o vodách: (čl. 4.7.) zakotvením způsobu udělování výjimek vodoprávním úřadem v případě, že realizací záměru dojde ke zhoršení stavu vodního útvaru povrchové nebo podzemní vody.

  • Ostatní

Dotčená byla i ustanovení, týkající se ochrany před povodněmi a záplavových území nebo zpřesněna sankční ustanovení a podmínky vodoprávního dozoru ve vodním zákoně.

  • Odpadní vody

Rozšiřuje se možnost vypouštění odpadních vod do vod podzemních i pro soubory staveb (např. část obce), v případech, kde je tento způsob z hlediska ochrany vod vhodnější než vypouštění do vod povrchových jako reakce na existující problémy s vypouštěním odpadních vod z čistíren odpadních vod v některých oblastech bez vhodného recipientu povrchových vod. Za závažnou změnu lze považovat nově zavedenou definici pojmu odpadní voda a způsoby likvidace odpadních vod podle vodního zákona, včetně vyjasnění způsobu likvidace odpadních vod akumulovaných v bezodtokových jímkách. Pro akumulaci odpadních vod v bezodtokových jímkách platí povinnost zajistit zneškodňování odvozem na čistírnu a na výzvu vodoprávního úřadu nebo inspekce předložit doklady o odvozu odpadních vod za poslední dva kalendářní roky. Za odpadní vody se nově považují i srážkové vody z dešťových oddělovačů jednotné kanalizace.

V průběhu 3. čtení byly načteny a postupně schváleny i pozměňovací návrhy poslance Ing. Jana Schillera (ANO 2011), které upravují následující ustanovení:

  • Povolení k nakládání s vodami není třeba k (§ 8, odstavec 3, písmeno g)

vypuštění odpadních vod z odlehčovacích komor, chránících stoky jednotné kanalizace před hydraulickým přetížením, do vod povrchových.

  • Osvobození od poplatku (§ 89b, odstavec 3, písmeno f)

odpadních vod z odlehčovacích komor jednotné kanalizace podle § 8 odst. 3 písm. g) splňujících technické požadavky pro jejich stavbu a provoz stanovené právním předpisem, kterým se provádí zákon o vodovodech a kanalizacích. Pro odlehčovací komory na stokové síti nebude potřeba povolení k nakládání s vodami a v případě plnění technických požadavků, které jsou stanoveny vyhláškou č. 428/2001 Sb., budou tyto odlehčovací komory rovněž osvobozeny od placení poplatků za vypouštěné znečištění. K tomuto ustanovení bylo schváleno přechodné období do 31. 12. 2022, které osvobozuje od placení poplatků za vypouštěné znečištění i odlehčovací komory, neplnící stávající platné technické požadavky. Otevřená zůstává otázka definice odlehčovacích komor na stokové síti a na čistírnách odpadních vod, která bude předmětem dalšího řešení a výkladu ze strany oborového regulátora.

 

Autor:

Ing. Ondřej Beneš, Ph.D., MBA, LL.M., člen představenstva SOVAK ČR

Ing. Filip Wanner, Ph.D., SOVAK ČR

31.05.2018 10:09

Stát zjišťuje, kolik biopaliv může vyrobit z odpadů

Ministerstvo zemědělství si za 80 tisíc korun objednalo analýzu u Výzkumného ústavu zemědělské techniky, která má zjistit, kolik je v Česku dostupné slámy, kafilerního tuku či použitého oleje. Odpadní suroviny mají z části nahradit biopaliva z řepky.

Evropská pravidla nařizují proto distributorům pohonných hmot nahradit do roku 2020 část povinné biosložky přimíchávané do paliv takzvanými pokročilými biopalivy vyrobenými z odpadů. Problémem však je, že moderní paliva druhé generace jsou zatím dostupná pouze ve velmi omezené míře.

Mezi suroviny určené k výrobě pokročilých biopaliv se řadí například sláma, chlévská mrva, kal z čistíren odpadních vod, ořechové skořápky, vinné kaly, kukuřičné klasy zbavené zrn nebo třeba použitý kuchyňský olej.

V současnosti musí dodavatelé přimíchávat do benzinu 4,1 procenta a do nafty šest procent biopaliv. Zájem státu o pokročilá biopaliva souvisí i s novelou zákona o ochraně ovzduší, která v současnosti míří do Senátu. Česko využilo možnost stanovenou v evropské směrnici a umožní dodavatelům benzinu a nafty započítat pokročilá biopaliva do povinného podílu dvojnásobně. Novela by měla vstoupit v platnost 1. července.

31.05.2018 09:22

Další město Moravskoslezského kraje má ekologickou dopravu

Společnost GASCONTROL dokončila a zprovoznila plnicí stanici na stlačený zemní plyn (CNG) v Orlové pro provozovatele městské a příměstské veřejné dopravy a jeho nové CNG autobusy. Stanice obslouží minimálně 40 autobusů denně.

 „Využití CNG v dopravě se věnujeme dlouhodobě a považujeme stále tento směr za perspektivní. Je dobře, že dopravci to vnímají podobně. Kromě výrazně nižších provozních nákladů má zavádění CNG významný přínos pro zlepšení kvality ovzduší,“ uvedl Mieczyslaw Molenda, majitel společnosti GASCONTROL, která patří mezi odborníky na plynárenské a energetické technologie.

Investorem a vlastníkem plnicí stanice je CIDEM Hranice, a.s., do jehož holdingu patří společnosti ČSAD Havířov a.s., ČSAD Karviná a.s. a ČSAD Frýdek-Místek a.s. „Orlová byla poslední z našich velkých provozoven, kde jsme dosud nedisponovali vlastní plnicí stanicí CNG. Naše dopravní skupina je leaderem CNG autobusové dopravy v České republice a díky nové plnicí stanici výrazně rozšíříme ekologickou veřejnou dopravu na Orlovsku. Na všech meziměstských linkách budeme provozovat již jen nové nízkopodlažní CNG autobusy a postupně také obměníme autobusy na lokální MHD,“ doplnil Jakub Vyvial, ředitel divize osobní dopravy, ČSAD Karviná.

Nová CNG stanice o celkovém výkonu 1140 Nm3/hod se zásobníky zemního plynu je umístěna v areálu nedávno modernizovaného autobusového terminálu v Orlové. Nově postavený autobusový záliv je osazen dvěma výdejními stojany, takže mohou současně tankovat dva autobusy. Stojany jsou opatřeny plnícími koncovkami, které jsou kompatibilní se všemi autobusovými přípojkami. „Je to vlastně české know-how s italským srdcem. Hlavní část nové plnicí stanice tvoří dva vysokotlaké kompresory, které jsou doplněné moderními technologiemi, bezpečnostními prvky a zařízením na měření a řízení CNG stanice, včetně řízení spotřeby elektrické energie,“ uvedl Milan Slamečka, obchodní ředitel společnosti GASCONTROL. Příprava stavby trvala zhruba 5 měsíců, samotná stavba 3 měsíce. Stejnou technologii postavila havířovská firma koncem roku 2016 v Českém Těšíně.

Součástí projektu byla také stavba vysokotlakého průmyslového plynovodu. „Museli jsme zajistit bezpečné provedení křížení nového potrubí s ostatními sítěmi řízeným protlakem v hloubce až 6m s uložením do chráničky v délce cca 200 metrů. Díky značným zkušenostem našich pracovníků a jejich zodpovědnému přístupu nedošlo k poškození žádného stávajícího zařízení,“ popsal stavební technik Josef Mrozek z firmy GASCONTROL.

V těchto dnech GASCONTROL dokončuje také dvě menší plnicí stanice v Bohumíně pro vysokozdvižné vozíky ve společnosti Bonatrans. Společně obslouží až 50 vozíků s pohonem na CNG v nepřetržitém provozu.

Společnost GASCONTROL patří mezi největší subjekty v ČR, které se dlouhodobě zabývají využitím CNG v dopravě. Postavila například velkokapacitní plnicí stanici zemního plynu v Ostravě – Martinově pro Dopravní podnik Ostrava. Instalovala řadu veřejných plnicích stanic, například ve Zlíně-Malenovicích, Domažlicích, Oldřichovicích u Třince a v Mohelnici. Skupina se zaměřuje i na další oblasti v plynárenské energetice. Stavěla nové potrubní systémy pro modernizovanou teplárnu společnosti ArcelorMittal Ostrava nebo bioplynovou stanici v Horní Suché, která slouží k využívání bioodpadu z celého Karvinska. GASCONTROL zvládá i speciální technologie, například jako jedna z mála firem v ČR provádí uzavírání provozovaných potrubních systémů a produktovodů pod plným tlakem bez nutností odstávky nebo omezení provozu. Má i své vývojové centrum a vlastní výrobky, jako například odorizační jednotky nebo filtry plynných látek, tepelné výměníky, atd.

Do skupiny GASCONTROL GROUP patří dvě desítky firem. Roční obrat skupiny se pohybuje kolem 2 mld. korun. Vlastníkem je zakladatel Mieczyslaw Molenda.

 

30.05.2018 17:37

ČAOH se rozrůstá o další zpracovatelskou a recyklační firmu, je jí česká skupina Plastic Union a.s.

Evropská unie pravděpodobně v červnu vyhlásí ve svém Věstníku finální znění již schváleného balíčku směrnic oběhového hospodářství. Česká asociace odpadového hospodářství (ČAOH) dlouhodobě podporuje změny, které nové směrnice přinášejí. Podporujeme zároveň nové evropské odpadové cíle. Ty jsou zaměřeny zejména na předcházení vzniku odpadů, co největší třídění, následné zpracování a recyklaci. Odpady chce Evropa nově vnímat především jako zdroje surovin pro další výrobu. To je pozitivní a vítáme to. ČAOH také dlouhodobě prosazuje legislativní změny, které by podpořily skutečnou recyklaci a přitom nedopadaly zbytečně zatěžujícím způsobem na obce (a občany), neboť ty jsou našimi dlouholetými zákazníky. Mezi hlavní nástroje, které zajistí vyšší procenta finální recyklace, patří:

  • daňové zvýhodnění recyklovaných výrobků, recyklátů, apod. (např. ve formě snížené DPH),
  • snížení zdanění práce v recyklačním průmyslu,
  • a také závazek státu, aby ve veřejných zakázkách preferoval z určitého procenta recyklované výrobky

Tato opatření by jednoznačně vedla k navýšení zpracovatelských a recyklačních kapacit. Vedla by také ke zvýšení zájmu o výstupy z třídících a dotřiďovacích linek. ČAOH tyto a další pozitivní a motivační nástroje prosazuje dlouhodobě. Shrnuty jsou např. také v Desateru moderního odpadového hospodářství, které ČAOH a další oborové svazy prezentovaly jako vhodnou strategii k naplnění evropských cílů v ČR již na začátku tohoto roku. Inspirací k výše uvedeným nástrojům jsou jak zkušenosti členských firem ČAOH, tak doprovodné texty evropského balíčku oběhového hospodářství, kde jsou podobná opatření rovněž doporučována.

Další společností, která se chce v rámci ČAOH aktivně zapojit do prosazování třídění, recyklace a podpory nových evropských cílů, je společnost PLASTIC UNION a.s.

PLASTIC UNION a.s. je skupina firem zaměřených na komplexní zpracování plastových odpadů, jak průmyslových, tak komunálních a výrobu regranulátů s požadovanými technickými parametry. Námi upravené druhotné suroviny pak mohou být kvalitním vstupem pro výrobu konkrétních věcí určených pro spotřebitele. „V recyklaci odpadů vidíme smysl, potenciál a příležitost. Vstupem do ČAOH chceme po boku dalších členských společností podpořit jejich dosavadní snahy a přispět k prosazení rozumných a v praxi funkčních konceptů budoucího odpadového hospodářství,“ říká Robert Antoš ze společnosti PLASTIC UNION.

 

Ke zpracování plastových odpadů používá skupina PLASTIC UNION níže uvedené vlastní moderní technologie od renomovaných zahraničních výrobců:

  • Drtící linky v konfiguraci shredder, rychloběžný mlýn
  • Prací linky s flotační vanou, která odděluje plovoucí a neplovoucí frakci
  • Zařízení na barevnou a druhovou separaci materiálů – optická a na základě rozdílného statického náboje
  • Homogenizační sila až 10 m3
  • Regranulační linky s vodokružní granulací a kontinuální filtrací taveniny
  • Regranulační – compoundační linky s podvodní granulací a kontinuální filtrací taveniny s možností přesného dávkování aditiv, případně dalších přísad
  • pro dosažení optimálních vlastností dodávaných regranulátů
  • Moderní laboratorní vybavení

 

Společnost se v České republice zabývá následujícími službami, které dále postupně rozvíjí. Jedná se např. o:

  • výrobu regranulátu
  • regranulaci drtě či zbytků z výroby dodaných zákazníky
  • barevnou či druhovou separaci materiálů dodaných zákazníky ( po vyspecifikování požadavků na optimální velikost frakce potřebnou pro jednotlivé technologie )
  • výkup plastových odpadů z výroby
  • výkup předtříděných odpadních plastů

 

Součástí skupiny PLASTIC UNION a.s. jsou tyto společnosti:

FOR PLASTIC a.s. – obchodní a vývojová firma v Ostravě

ANTAKA a.s. – pilotní výrobní firma v Hranicích na Moravě, ve které se ověřuje funkčnost, a zdokonalují se technologie pro zpracování plastu. 

PLASTIC ONE a.s. – výrobní firma v Ostravě

PLASTIC TWO a.s. – výrobní firma v Mostě

PLASTIC THREE a.s. – výrobní firma v Krupce, vybavená technologiemi na druhové třídění dutých obalů (PET, HDPE)

 

Bližší informace naleznete také na webu https://www.plasticunion.cz/.

 

 

Zdroj: Ing. Petr Havelka, ředitel České asociace odpadového hospodářství (www.caoh.cz)

30.05.2018 15:51

Moldan pro HN: Němcům se ústup od uhlí finančně vyplatí, česká politika je krátkozraká

V české politice začal převládat názor, že zelené aktivity brzdí pokrok, srovnává současnost s devadesátými léty exministr životního prostředí Bedřich Moldan. První porevoluční ministr životního prostředí současným českým politikům nejvíce vyčítá, že preferují krátkodobá a krátkozraká řešení. "Stále ještě u nás není schválen zásadnější vládní dokument, který by se zabýval politikou klimatu," tvrdí. Celý rozhovor čtěte ZDE

30.05.2018 15:18

Pozvánka: Odpovědné veřejné zadávání 2018

Letošní podtitul konference je Společenská odpovědnost a kvalita ve veřejných zakázkách, který tak avizuje zaměření debaty na tři klíčová témata – kvalitu nastavení procesů a řízení zadávání veřejných zakázek, hodnocení kvality zejména z hlediska společenské odpovědnosti a v neposlední řadě zajištění férových dodavatelských vztahů. Konference se uskuteční ve čtvrtek 20. září 2018 v Kongresovém centru České národní banky v Praze. Přihlašování a podrobnosti o programu a tématech konference ZDE, účast je zdarma.

30.05.2018 14:44

Návrh zákona o elektroodpadech zakáže spojení sběru s recyklací

V návrhu nového zákona o výrobcích s ukončenou životností, který připravilo ministerstvo životního prostředí (MŽP), bude jasně zakázáno, aby kolektivní systémy starající se o sběr zároveň vlastnily recyklační linky. Opatření, které je zakotvené i v chystané evropské směrnici, má zamezit zneužívání dominantního postavení na trhu, nepřiměřenému růstu cen za sběr a snadnému falšování dat. Uvedli to dnes při diskusi o elektroodpadu zástupci kolektivních systémů a MŽP. Pro toto opatření se vžil název čínská zeď.

Podle Ladislava Trylče z oddělení zpětného odběru MŽP současný stav umožňuje různé nešvary, například chybějící nebo nedostatečnou kontrolu kolektivních systémů. "Mnohdy není možné dopátrat, co se s elektrospotřebiči stalo," uvedl Trylč. Kolektivní systémy, které své povinnosti řádně plní, mají podle něj vyšší náklady než ty, které povinnosti plní jen na papíře a ve skutečnosti parazitují na poctivých systémech. "Není možné, aby tento stav fungoval donekonečna," řekl Trylč. Výsledkem současného nastavení je podle něj to, že kolektivní systémy zvyšují ceny obcím nebo jim vypovídají smlouvy.

Podporu čínské zdi vyjádřila také Hospodářská komora (HK ČR). Bez ní by podle zástupců komory mohlo zmizet mnoho menších zpracovatelů a následně by se zpracování prodražilo. Podle Jana Mračka z HK ČR čínská zeď funguje úspěšně ve Francii a na Slovensku. Kladně toto opatření hodnotí také Svaz průmyslu druhotných surovin.

Dosud se v Česku muselo vybrat zpět 45 procent elektrovýrobků uvedených na trh, což se dařilo plnit. Podle chystané směrnice se tento cíl zvýší na 65 procent. Podle Trylče by za to měly nést odpovědnost i kolektivní systémy, které k tomu podle dosavadního zákona z roku 2005 nic nenutí.

Návrhy nových zákonů, o odpadech a o výrobcích s ukončenou životností, jsou podle Trylče připravené od ledna 2017, nově ale musely reagovat na chystané směrnice EU pro tuto oblast. Příští rok by návrhy zákonů měly projít meziresortním připomínkovým řízením. Budou řešit i dozor nad zpětným odběrem, ve kterém bude muset být zapojen "alespoň jeden subjekt nezávislý na soukromých zájmech".

Kolektivní systémy jsou společnosti, které přebírají povinnost výrobců elektra postarat se o vyprodukované spotřebiče po skončení jejich životnosti. Výrobci jim za to platí. Kolektivní systémy mohou být ziskové i neziskové, podle toho, jaký odpad sbírají a jak se jim daří najít zpracovatele, kteří by ho odebírali. Výrobci se o zpětný odběr mohou starat i sami, v Česku to dělá kolem 50 firem. Vybírají kolem 630 tun elektroodpadu ročně, celkový odběr v ČR je přes 90.000 tun za rok.

 

Zdroj: ČTK

Partneři portálu:

 

WASTE

FORUM

https://d79692b041.clvaw-cdnwnd.com/3de2fa855debd16a4880c1fa3c31e1d4/200002839-c5b7cc6b1e/VYSTAVBA_1.jpg
Vodní hospodářství https://biom.cz/img/biom-ikona.gif
https://d79692b041.clvaw-cdnwnd.com/3de2fa855debd16a4880c1fa3c31e1d4/200000917-3edaa3fd4d/esipa.jpg https://d79692b041.clvaw-cdnwnd.com/3de2fa855debd16a4880c1fa3c31e1d4/200002466-86159870f6/ikonka.jpg

 

Provozovatel webu: České ekologické manažerské centrum (CEMC) je sdružením českých podniků a podnikatelů. Bylo založeno v roce 1992 pro šíření znalostí o environmentálním managementu v českém průmyslu. Posláním CEMC je podílet se na snižování nebezpečí z průmyslové a jiných činností pro životní prostředí a zároveň přispívat ke zvyšování efektivity podnikání. Další informace ZDE.

 

Inzerce na webu - podrobné informace ZDE