Poslanci přijali návrh Komise, který je součástí širšího úsilí o zjednodušení právních předpisů zaměřeného na posílení konkurenceschopnosti EU, 531 hlasy (69 proti a 17 se zdrželo hlasování).
Nová pravidla náležité péče vyžadují, aby společnosti zmírňovaly svůj negativní dopad na lidi a planetu. Členské státy budou mít rok navíc - do 26. července 2027 - na to, aby pravidla provedly do vnitrostátních právních předpisů.
Prodloužení o jeden rok se bude vztahovat i na první vlnu podniků, kterých se budou pravidla týkat: podniky v EU s více než 5 000 zaměstnanci a čistým obratem vyšším než 1,5 miliardy EUR a podniky mimo EU s obratem nad touto hranicí v EU. Tyto společnosti budou muset pravidla uplatňovat až od roku 2028. Stejné datum uplatňování bude platit i pro druhou vlnu společností: společnosti v EU s více než 3 000 zaměstnanci a čistým obratem vyšším než 900 milionů EUR a společnosti mimo EU s obratem nad touto prahovou hodnotou v EU.
Pro druhou a třetí vlnu společností, na které se právní předpisy vztahují, bude uplatňování směrnice o podávání zpráv podniků o udržitelnosti rovněž odloženo o dva roky. Velké společnosti s více než 250 zaměstnanci budou muset poprvé podávat zprávy o svých sociálních a environmentálních opatřeních v roce 2028 za předchozí účetní období, zatímco malé a střední podniky kotované na burze budou muset tyto informace poskytovat o rok později.
Další postup
V zájmu urychlení přijetí opatření se Parlament v úterý dohodl, že pro návrh použije postup pro naléhavé případy. Aby směrnice vstoupila v platnost, musí jí nyní formálně schválit Rada. Coreper již podpořil návrh Komise 26. března.
Souvislosti
Komise představila 26. února 2025 balíček zjednodušujících opatření „Omnibus I“. Vedle směrnice o odkladu uplatňování pravidel pro podávání zpráv a náležitou péči, kterou dnes schválil Parlament, balíček zahrnuje také směrnici, která mění obsah a rozsah požadavků na podávání těchto zpráv. Její projednávání bude brzy zahájeno ve Výboru EP pro právní záležitosti.