Institut cirkulární ekonomiky (INCIEN) s finanční podporou Komerční banky spouští stipendijní vzdělávací program pro maminky a tatínky na rodičovské dovolené. Vybraní zájemci díky programu získají možnost za zvýhodněných podmínek absolvovat druhý ročník online kurzu Cirkulární zadávání. Na kurzu se účastníci naučí nakupovat udržitelněji z pohledu koncového spotřebitele, zástupce firmy i státní instituce, a to při výběru potravin, energie, výbavy kanceláře či obalových materiálů.
Osobní rozvoj a důraz na rovnováhu v osobním životě tvoří součást sociálního pilíře udržitelnosti, na který se často zapomíná. Cílem INCIEN je dostat tento rozměr cirkulární ekonomiky do širšího povědomí. Garantka kurzu Dagmar Milerová Prášková v tom vidí obrovský potenciál.
„Všichni rodiče vědí, jak náročné jsou začátky s dětmi a jak důležité jsou v tomto období vnější podněty – sama jsem začala na mateřské studovat doktorát. Stipendijním programem nejen podpoříme několik rodičů, ale zároveň jím chceme v souvislosti s cirkulární ekonomikou začít více prosazovat otázku osobního rozvoje a správného využívání lidského potenciálu,“ vysvětluje Dagmar Milerová Prášková.
Hana Kovářová z Komerční banky k tomu doplňuje: „V Komerční bance věříme jak v potenciál rodičů na mateřské a rodičovské dovolené, tak v nutnost více se věnovat problematice udržitelnosti a specificky oblasti cirkulární ekonomiky, kterou v dlouhodobé spolupráci s INCIEN rozvíjíme. Máme proto radost, že můžeme rodiče i toto téma formou stipendií podpořit.“
Lucie Balcarová, která absolvovala loňský první ročník kurzu a vytvořila v jeho rámci příručku Cirkulárně s miminkem, potvrzuje atraktivitu a přínos kurzu: „Jelikož jsem maminka na mateřské, potřebuji si udržovat intelektuální úroveň a online kurz přesně tuto variantu poskytuje. Jednotlivé webináře jsem mohla sledovat také ze záznamu, navíc jsem měla možnost setkat se s podobně založenými lidmi a získat kontakty pro pracovní příležitosti do budoucna. Kurz jednoznačně doporučuji všem aktivním a environmentálně smýšlejícím maminkám.“
Máte-li zájem se o stipendium ucházet, bližší informace naleznete v tomto článku. Své životopisy a motivační dopisy zasílejte do 15. srpna na adresu dagmar@incien.org.
INCIEN ve spolupráci s Komerční bankou následně vybere 7 kandidátů, jejichž profil bude nejlépe zapadat do charakteru kurzu – mezi hlavní kritéria výběru budou patřit především předchozí pracovní nebo studijní zaměření a motivace. Cena v rámci stipendijního programu činí 1 000 Kč (bez DPH), což odpovídá 12,5 % ceny pro fyzické osoby a neziskové organizace.
Startuje Loopa Vojty Kovala, nový podcast zaměřený na udržitelnost a cirkulární ekonomiku
Bývalý redaktor Českého rozhlasu Vojtěch Koval přichází s vlastním podcastem. Jeho tématem je udržitelnost, cirkulární ekonomika a jak si v této oblasti vede český byznys ale i společnost samotná. Hosty budou ředitelé velkých nadnárodních firem působících v tuzemsku, které se vydaly na udržitelnou cestu i podnikatelé a zakladatelé českých firem, kteří staví svůj byznys na cirkulární DNA. Pilotní epizoda vychází 22. června a prvním hostem podcastu je zakladatelka Institutu Cirkulární Ekonomiky Soňa Jonášová. Nový podcast Loopa Vojty Kovala bude vycházet pravidelně každé úterý.
„Do udržitelnosti jsem se nadchnul už v Českém rozhlasu, pro který jsem dělal podcast Budoucnost R. Měl jsem tak příležitost mluvit s osobnosti českého byznysu, kteří to myslí vážně a ve svých firmách vyvíjí úžasné inovace a aplikují cirkulární principy, které jsou budoucností. A přesně tomu se chceme věnovat i v Loopě a věřím, že naše témata budou inspirací pro další firmy i jednotlivce,” uvádí svůj nový podcast Vojtěch Koval.
Podcasty vznikají ve spolupráci s poradenskou společností CIRA Advisory, která firmám radí, jak v praxi aplikovat cirkulární principy ve svém provozu i v produktech a jak udržitelnost správně komunikovat. „Často se setkáváme s tím, že firmy, které toho v oblasti cirkulární ekonomiky dělají nejvíce, svůj příběh a svoji cestu komunikují málo. Teď vzniká prostor, kde mohou podnikatelé a manažeři otevřeně mluvit o svých projektech, o svých cestách i úskalích, aby se každý dozvěděl, jak skvělé věci už se u nás v Česku dějí,” říká o novém podcastu Ivana Hekerle, ředitelka komunikace CIRA Advisory, která je odborným garantem podcastu.
První díly podcastu vyjdou pod záštitou Komerční banky. Ta se tématu udržitelnosti dlouhodobě věnuje a poskytla finanční prostředky pro rozjezd projektu. „Letos jsme spustili web Spolecne-udrzitelne.cz, abychom firmám v Česku přiblížili možnosti zeleného financování. Edukaci firem teď chceme dál rozšiřovat a proto byl pro nás přirozený krok finančně podpořit i vznik nového podcastu. Navíc sám se těším, až uslyším příběhy dalších firem na cestě k udržitelnosti,” komentuje Radim Pařízek z Komerční banky.
Podcasty budou vycházet pravidelně každé úterý a poslechnout si je můžete na platformách Spotify i Apple Podcasts. Nové díly podcastů budou zveřejněny také na webu CIRA Advisory (ciraa.eu) a Spolecne-udrzitelne.cz a Zajimej.se. Letní epizody podcastu se budou věnovat odpovědnému financování, jednorázovým plastům a příležitostem pro plasty nebo energetické flexibilitě.