Více času na podstatné

 


ODPADOVÉ FÓRUM

Aktuální číslo: Stavební a demoličníodpady

 

Malý Jiříkov proti Goliáši: Jak se obec ubránila odpadové mafii?
Redakce OF

Polemika: Odpad za hranou zákona: Jak zastavit a potírat nelegální činnost?
Redakce OF

Chráněná území nejsou jen národní parky
Lucie Záhorová

Druhá šance pro plastová okna s projektem REWINDOW
Marek Ryba

Lidl podporuje zálohování: Za dva roky bylo vráceno více než 820 tisíc nápojových obalů
Redakce OF

Cirkulární audity pomůžou s konkurenceschopností
Redakce OF

Jaké výzvy a příležitosti skýtá cirkulární ekonomika ve stavebnictví?
Redakce OF

Výseč pohledu POH na stavební a demoliční odpady
Redakce OF

Jak se od 1. 1. 2025 dotknou nové evidenční povinnosti nakládání se stavebními a demoličními odpady?
Markéta Miklasová

Recyklace stavebních a demoličních odpadů má budoucnost
Kateřina Březová

Z recyklace noční můra! Plánované zařízení ve vrábečské pískovně čelí odporu místních obyvatel
Michal Kocán

Probudí ukrajinská válka o vlastní zdroje kritických surovin i českou vládu?
Bohumil Beneš

Polemika: Kdy se dekonstrukce ve stavebnictví promění v nový standard?
Redakce OF

Možnosti využití upraveného recyklovaného obalového skla a dalších materiálů v cementových kompozitech nebo betonech
Zdeněk Prošek, Aleš Palička a Pavel Tesárek

Ekotoxikologické hodnocení stavebních a demoličních odpadů
Klára A. Mocová, Magdaléna Dibdiaková a Eliška Sochorová

Využití betonového a cihelného recyklátu jako náhrady kameniva v betonové směsi
René Čechmánek, Ivana Chromková a Lenka Vavrušková

Elektrárna Battersea: Technická dokonalost při revitalizaci ikonického brownfieldu
Redakce OF

 

PŘEDPLATNÉ / INZERCE / VÍCE O ČASOPISU

 


REKLAMA

 

 

KALENDÁŘ AKCÍ

 

  ZAŘADIT AKCI  
Duben    
30.4. iKURZ: Havarijní novela vodního zákona
Květen    
13.5. Zásadní změny povinností provozovatelů zdrojů znečišťování ovzduší v roce 2025
Opakování:
14.5.
13.5. Práce s IS ENVITA na PC - základy používání programu
Opakování: 13.05., 14.05., 15.05. 2025
14.5. SANAČNÍ TECHNOLOGIE XXVII
13.-14.5. Chemická legislativa pro průmysl a obchod
20.5. iKURZ: Biologicky rozložitelné odpady včetně kalů a specifika nakládání s nimi od 1. 1. 2025
20.5. Bioplyn a legislativa 2025
19.-21.5. Vápno cement ekologie
22.5. Odpady v podnikové ekologii
26.5. iKURZ: Práce s modulem PIO/ ZPO v IS ENVITA ve vazbě na požadavky legislativy
27.5. Aktuální témata lesního hospodářství (OLOMOUC)
27.5. Povinnosti v podnikové ekologii v praxi
Opakování: 28.5.2025
29.5. iKURZ: Soustřeďování komunálního odpadu a jeho tříděných složek v souvislostech legislativních povinností platných od 1. 1. 2025
Červen    
2.-3.6. 29. ročník konference MĚŘENÍ EMISÍ A OCHRANY OVZDUŠÍ - kongresový hotel LUNA, Ledeč nad Sázavou
3.6. iKURZ: Provoz sběrného dvora v souladu s požadavky obecního systému a změny v průběžné evidenci odpadů od 1. 1. 2025 v souvislosti s koncem přechodných ustanovení zákona o odpadech
4.6. iKURZ: Práce s modulem OLPNO v IS ENVITA i z pohledu legislativních povinností
10.6. iKURZ: ekolog a BOZP a jejich součinnost při plnění požadavků legislativy ochrany životního prostředí v roce 2025
11.6. iKURZ: Vedení průběžné evidence odpadů od 1. 1. 2025 v souladu s aktuální legislativou - zaměřeno na provozovatele zařízení a obchodníky  
16.6. Konference pro praxi: Průmyslová ekologie 2025
17.6. iKURZ: Modul ILNO v IS ENVITA v legislativních souvislostech
18.6. iKURZ: Povinnosti při nakládání s chemickými látkami a směsmi (CHLaS)
Září    
2.9. Práce s IS ENVITA na PC - základy používání programu
Opakování: 3.9.
4.9. iKURZ: Stavební a demoliční odpady a nakládání s nimi po 1. 1. 2025 u původce i oprávněné osoby - evidence, využití, recyklace
8.-10.9. Membránové procesy pro udržitelný rozvoj“ – MEMPUR 2025
9.9. iKURZ: Obecní systémy a sběr dat a podkladů pro hlášení o obecním systému - metodika správného vedení evidence pro ohlašování za rok 2025
16.9. iKURZ: Změny v povinnostech při nakládání s odpady ze zdravotnictví v roce 2025
18.9. iKURZ: Obalová legislativa a její aplikace do praxe výrobního podniku
23.9. Práce s IS ENVITA na PC - pokročilé funkce programu
Opakování: 24.09., 25.11., 26.11., 27.11. 2025
Říjen    
9.10. Aktuální témata lesního hospodářství (PRAHA)
 
  

 

Novinky

10.10.2014 12:48

Reakce MŽP na tiskovou zprávu Hnutí Duha Ministr Richard Brabec (ANO): „Recyklaci prostě NEchceme!“

Uvnitř KOMENTÁŘ! Tisková zpráva z dílny Hnutí Duha využívá neférové praktiky pro manipulaci s veřejností. Pan Kropáček (a titulek tiskové zprtávy) podsouvá veřejnosti vlastní názor jako citaci ministra Brabce. Takové jednání dle mého názoru značně poškozuje celou organizaci Hnutí Duha jak před médii, tak i veřejností.

Vláda ČR v pozici k návrhům nové evropské směrnice o odpadovém hospodářství vyjádřila názor, že cíle Komise jsou příliš ambiciózní a neodůvodněné. Dle názoru MŽP se ČR v současné době, kdy celková recyklace nedosahuje ani 30 %, nemůže zavázat k takto ambiciózním cílům bez předchozí změny odpadové legislativy, kterou zde předchozí vlády nebyly schopné prosadit. Navíc ČR si nemůže v této situaci dovolit prosazovat cíle, které se jeví v roce 2030 jako nesplnitelné s ohledem na aktuální stav plnění cílů ve vztahu k roku 2020. Přiklání se k tomu, aby se nejprve vyhodnotila situace v roce 2020 a poté se stanovily další reálné cíle.

Ministr Brabec v posledních několika měsících prosadil takovou změnu legislativy, která povede k významnému omezení skládkovaných odpadů a jednoznačnému zvýšení recyklace alespoň na 50 % tak, jak to po nás do roku 2020 požaduje právě Evropská komise. Jedná se o omezení skládkování směsných komunálních odpadů, recyklovatelných a využitelných odpadů. Tento proces umožní investorům budovat technologie, které by vedly k třídění a využívání odpadů: ať už s cílem materiálově nebo energeticky odpad využít. To celé pak přispěje v ČR ke zlepšení dodržování hierarchie pro nakládání s odpady a odlepení se od skládkařského dna odpadové pyramidy.

Návrh rámcové pozice ČR k odpadovému balíčku byl připraven ve spolupráci se všemi ministerstvy, s řadou asociací, odbornými svazy a sdruženími, akademickou sférou, Radou pro odpadové hospodářství a byla dokonce rozeslána i Hnutí Duha. Hnutí Duha však jako jedna z mála obeslaných organizací na pozici vůbec nereagovala a své připomínky ministerstvu neposlala.

ČR v dokumentu považuje obecně za pozitivní např. aktivity směřující k vyššímu zapojení odpadů jako sekundárního zdroje surovin do ekonomických procesů, opatření, která mohou vést k posílení konkurenceschopnosti a surovinové nezávislosti EU, kroky k výraznému omezování skládkování odpadů a zdůraznění významu předcházení vzniku odpadů a nutnosti omezování potravinového odpadu.

Opatření ke zlepšení odpadového hospodářství se připravují v rámci nového zákona o odpadech, jehož věcný záměr MŽP brzy předloží vládě ČR. Všechny kroky ministra Brabce tak jednoznačně naplňují programové prohlášení vlády. Své stanovisko k navrhovaným cílům Evropské komise vyjádřil i výbor pro evropské záležitosti a pozici vlády ČR jednoznačně podpořil.

Současný stav projednávání odpadového balíčku v rámci Rady Evropy poukazuje na to, že převážná většina členských zemí je velmi kritická k návrhu Komise, především Německo, Velká Británie, Francie a Finsko. Pro doplnění uvádíme, že státy jako Slovensko, Polsko, Maďarsko, Rumunsko a Bulharsko nové cíle Evropské komise jednoznačně odmítly na nedávném zasedání skupiny „V4+2“ v Bratislavě, neboť ani v těchto okolních státech není v současnosti dosahováno dostatečné recyklace, a nové cíle EK tak nereflektují momentální situaci odpadového hospodářství v jednotlivých zemích.

S nárůstem kompetencí Evropské komise by mohla Komise sama bez zapojení členských států rozhodovat o zásadním směřování v odpadovém hospodářství, a zásadním způsobem tak ovlivnit význam a způsob naplňování příslušných ustanovení jednotlivých směrnic. Dále kombinace opětovného použití a recyklace by mohla vést k nejednoznačnosti interpretace a vykazování mezi jednotlivými státy. Jinými slovy by to vedlo ke změně fungování stávajícího systému nakládání s obaly v ČR.

MŽP nechtělo ani nebude vydávat vyhlášku, o které píše Hnutí Duha. Byl by to holý nesmysl. Původci odpadů nebo odpadové firmy si budou moci sami zvolit, jak podle odpadové hierarchie – recyklace, materiálové anebo energetické využití – s odpady naloží, když je nesmí uložit na skládky. Naopak, zavázali jsme se vydat vyhlášky, které jasně vymezí, které využitelné a recyklovatelné odpady a za jakých podmínek se nesmí skládkovat.

 

 

Zdroj: MŽP (Tiskovou zprávu Hnutí Duha najdete ZDE)

Zdroj - rámeček: citace z části úvodního slova Pavla Mohrmanna šéfredaktora časopisu Odpadové fórum (č. 10) (www.OdpadoveForum.cz)

10.10.2014 09:11

Čeští experti se od příštího roku zapojí do klimatických misí v Peru, Vietnamu a Tádžikistánu

Špičkoví čeští odborníci se zapojí do klimatických misí v rozvojovém světě. Umožní jim to dohoda, kterou včera podepsal náměstek ministra pro legislativu Vladimír F. Mana s renomovanou německou agenturou pro mezinárodní spolupráci GIZ. Experti z ČR budou moci jezdit do rozvojových zemí díky speciálnímu klimatickému programu, aby je připravili na budoucí příjem a efektivní využívání peněz poskytovaných Zeleným klimatickým fondem. Tento mezinárodní fond OSN, v jehož radě má ČR své zastoupení, vznikl se záměrem mobilizovat významnou mezinárodní finanční pomoc pro rozvojové země. A to s tím cílem, aby peníze šly na opatření, která přispějí ke zmírnění následků změn klimatu a k adaptaci na ně.

Spolupráce s agenturou GIZ bude probíhat v rámci tzv. „Climate Finance Readiness Programme“, jehož realizace se uskuteční pod záštitou německého ministerstva pro ekonomickou spolupráci a rozvoj a který již v mnoha rozvojových zemích úspěšně probíhá. „Je zaměřený především na institucionální podporu, strategické a koncepční poradenství, pomoc při tvorbě národních investičních plánů apod. Zapojení českých odborníků do těchto misí se plánuje od roku 2015 do roku 2018, kdy Program skončí. Spolupráce se bude orientovat na tři země – Peru, Vietnam a Tádžikistán, v nichž má ČR bohaté zkušenosti s realizací mnoha dalších projektů. Dohoda však připouští možnost rozšíření spolupráce i do dalších zemí,“ vysvětlil náměstek ministra životního prostředí pro legislativu Vladimír F. Mana.

Program nabídne českým expertům možnost získat bohaté zkušenosti, kontakty i know-how německé strany, která se v této oblasti považuje za jednu z nejúspěšnějších na celém světě. Spolupráce navíc výrazně zvyšuje pravděpodobnost zapojení českých odborníků, popřípadě českého soukromého sektoru, do realizace konkrétních klimatických projektů v budoucnu. Zapojením do Programu, a to i finančně, splní ČR nejen své mezinárodní závazky, ale posílí také svou pozici v ekonomické diplomacii.

 

Jak se mohu zapojit?

MŽP ve spolupráci s MZV, MF, MPO, MZe a Českou rozvojovou agenturou již připravilo předběžný seznam potenciálních expertů splňujících obecná kritéria německé rozvojové agentury GIZ. Letos začátkem května se přímo na MŽP konal také první pracovní seminář, na kterém agentura GIZ seznámila potenciální české experty se zaměřením a hlavními cíli programu. Seznam expertů ještě není definitivní, případní další zájemci z řad odborníků mohou na MŽP zasílat své profesní životopisy v anglickém jazyce. Ty budou pak postoupeny agentuře GIZ, která je vyhodnotí a vybere ze zájemců účastníky, kteří se zapojí do Readiness Programu. 

 

Zdroj: MŽP

 

Poznámky:

Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit, více informací najdete na adrese: https://www.giz.de/.

Zelený klimatický fond (GCF) vznikl v roce 2011 v Cancúnu na pomoc rozvojovým zemím, má zajistit přenos technologií využitelných ke snižování emisí do méně vyspělých koutů světa. (https://news.gcfund.org/)

Německý program „Climate Finance Readiness Programme“ je zaměřen na financování následků změn klimatu a adaptace na ně v rozvojovém světě.

10.10.2014 08:52

Metodika pro výpočet cen tepla se nemění, rozhodl ERÚ

Energetický regulační úřad (ERÚ) nechal i pro další rok v platnosti své rozhodnutí ohledně cen tepla, které vydal v listopadu 2013. Parametry, podle kterých se určuje cena tepla, tak zůstanou zachovány. Kolik odběratelé za teplo nakonec zaplatí, určují teplárny podle objemu dodávek, použitého paliva a jeho ceny. Ceny se mohou u jednotlivých dodavatelů lišit – hlavně v závislosti na typu použitého paliva, jako je černé a hnědé uhlí, plyn nebo biomasa, a množství dodávané tepelné energie. "Kalkulace teprve začnou teplárny provádět. Čekaly na vyjádření ERÚ ohledně metodiky výpočtu cen, jestli nepřijdou nějaké změny," nastínil mluvčí Teplárenského sdružení Pavel Kaufmann. Zhruba za měsíc by měl Energetický regulační úřad vydat ještě rozhodnutí týkající se regulované složky ceny elektřiny. Tiskový mluvčí ERÚ Chvojka už dříve sdělil, že i ta by mohla zůstat v roce 2015 přibližně stejná.

 

 

 

 

 

 

 

10.10.2014 07:45

Legislativní rada vlády ČR schválila energetický zákon

Včera ve čtvrtek 9. října 2014 se konalo zasedání Legislativní rady vlády (LRV) ČR. K projednání měla návrh novely zákona o podmínkách podnikání a o výkonu státní správy v energetických odvětvích a o změně některých zákonů - tj. energetický zákon. Návrh byl na pořadu jednání Legislativní rady vlády už několikrát, naposledy 2. října. Projednávání ale bylo přerušeno s tím, že na 9. října bude svoláno mimořádné zasedání Rady jen k tomuto zákonu. Nakonec pozdě večer, po celodenním jednání, návrh odsouhlasila a doporučila vládě k přijetí. S tím, že ho zároveň doporučila ještě doplnit podle připomínek vzešlých ze včerejšího jednání LRV. Novelu zákona by měla následující týden projednat vláda.

Návrh zákona si klade za cíl zejména transponovat relevantní ustanovení směrnice Evropského parlamentu a Rady č. 2012/27/EU o energetické účinnosti, o změně směrnic 2009/125/ES a 2010/30/EU a o zrušení směrnic 2004/8/ES a 2006/32/ES. Neméně důležitou skutečností, která se objeví v návrhu zákona, je adaptace Nařízení č. 1227/2011 o transparentnosti a integritě velkoobchodního trhu s energií a Nařízení č. 347/2013, kterým se stanoví hlavní směry pro transevropské energetické sítě a kterým se zrušuje rozhodnutí č. 1364/2006/ES a mění nařízení (ES) č. 713/2009, (ES) č. 714/2009 a (ES) č. 715/2009.

Součástí návrhu je také reakce na skutečný vývoj trhu s elektřinou a s plynem a rozvoj teplárenství v ČR včetně vztahů mezi jednotlivými účastníky trhu s elektřinou a s plynem a v teplárenství tak, aby byly upřesněny dosavadní vazby a usnadnila se aplikovatelnost, kontrola a vymahatelnost práv a povinností v jednotlivých energetických odvětvích i ve vazbě na pravomoci orgánů státní správy a jejich kompetence. Nedílnou součástí předkládaného návrhu novely zákona jsou rovněž úpravy související s novým občanským zákoníkem a zákonem o obchodních korporacích.

V návrhu zákona je rovněž obsažena novela zákona č. 165/2012 Sb., o podporovaných zdrojích energie, novela zákona č. 406/2000 Sb., o hospodaření energií, novela zákona č. 189/1999 Sb., o nouzových zásobách ropy, novela zákona č. 261/2007 Sb., o stabilizaci veřejných rozpočtů a novela zákona č. 15/1998 Sb., o dohledu v oblasti kapitálového trhu a novela zákona č. 2/1969 Sb., o zřízení ministerstev a jiných ústředních orgánů státní správy České republiky.

 

Novela energetického zákona je na programu jednání vlády na příští týden tj. 15. 10. 2014.

 

 

09.10.2014 10:18

Novela zákona o odpadech má zelenou

Prezident republiky Miloš Zeman podepsal včera zákon, kterým se mění zákon č. 185/2001 Sb., o odpadech. Schválená novela zavádí povinné třídění kovů a biologického rozložitelného odpadu a dále omezení skládkování veškerého směsného komunálního odpadu, využitelného a recyklovatelného odpadu v termínu roku 2024. Na skládky budou moci provozovatelé ukládat méně materiálu na její zabezpečení, a to nejvýše pětinu celkové hmotnosti. Dále Ministerstvo zemědělství ČR se bude podílet na prováděcích předpisech, které souvisejí právě s biologicky rozložitelným odpadem. Více a text zákona ZDE.

09.10.2014 09:36

Veřejná ochránkyně práv vyhrála žalobu ve veřejném zájmu proti povolení FV elektrárny

Krajský soud v Ústí nad Labem včera rozhodl o historicky první žalobě k ochraně veřejného zájmu podané veřejným ochráncem práv. Žalobě vyhověl a zrušil rozhodnutí Městského úřadu Duchcov, kterými byla povolena stavba fotovoltaické elektrárny na území obce Moldava.

V roce 2012 podal tehdejší veřejný ochránce práv Pavel Varvařovský svou historicky první a zatím jedinou žalobu ve veřejném zájmu. Žaloba směřovala proti rozhodnutí Městského úřadu Duchcov, kterým byla ve sloučeném územním a stavebním řízení povolena stavba fotovoltaické elektrárny na území obce Moldava.

Ochránce v žalobě namítal nezákonnost postupu úřadu, který porušil řadu právních předpisů a závazků vyplývajících z členství České republiky v Evropské unii. Podle ochránce došlo k porušení stavebního zákona, když byla stavba fotovoltaické elektrárny umístěna ve volné krajině, v nezastavěném území, a v té době na území obce bez územního plánu. Zároveň byla porušena řada předpisů na úseku životního prostředí. Především nebyl předem vyhodnocen zásah do krajinného rázu, nebyl posouzen dopad stavby na Ptačí oblast Východní Krušné hory – část soustavy NATURA 2000, ani nebyla předem vydána výjimka z ochranných podmínek zvláště chráněných druhů rostlin a živočichů.

Postupem Městského úřadu Duchcov došlo k zásahu do celé řady veřejných zájmů, včetně nedodržení závazků vyplývajících pro Českou republiku z členství v Evropské unii pro ochranu soustavy Natura 2000. Závažný veřejný zájem byl dán kumulací porušení řady ustanovení právních předpisů. Tím došlo k absolutnímu popření samotných principů zákonnosti a prevence. Negativní dopady stavby na životní prostředí od doby její realizace po celou dobu provozování stále přetrvávají.

Za účasti veřejné ochránkyně práv jako žalobkyně se včera na Krajském soudu v Ústí nad Labem, který je příslušný o žalobě rozhodnout, uskutečnilo ústní jednání. Soud žalobě vyhověl a rozhodnutí Městského úřadu Duchcov zrušil.

 

Veřejný ochránce práv má kompetenci podat žalobu ve veřejném zájmu od roku 2012.

 

Mohlo by vás zajímat:

Krajský soud v Brně chyboval při rozhodování o referendu k odpadové problematice v Jihlavě. Určil totiž, že návrh aktivistů na konání referenda nemá nedostatky, návrh však měl odmítnout pro opožděnost. Včera to místo něj udělal Nejvyšší správní soud. Nad referendem, které se mělo podle jiného verdiktu krajského soudu konat 13. prosince, se tak vznáší otazníky. Pravděpodobně se neuskuteční. Téma referenda v Jihlavě ještě není vyčerpáno, protože minulý pátek napadla další kasační stížnost proti jinému usnesení krajského soudu, kterým bylo referendum vyhlášeno na 13. prosince 2014. Informace k usnesení Nejvyššího správního soudu ze dne 8. října 2014, ZDE.

09.10.2014 09:10

ERÚ zveřejnil dobu návratnosti pro OZE, pohybuje se mezi 12 až 15 roky

V souladu s ustanovením § 12 odst. 6 zákona č. 165/2012 Sb., o podporovaných zdrojích energie a o změně některých zákonů ve znění pozdějších předpisů a v souladu s vyhláškou č. 347/2012 Sb., kterou se stanoví technicko-ekonomické parametry obnovitelných zdrojů pro výrobu elektřiny a doba životnosti výroben elektřiny z podporovaných zdrojů ve znění pozdějších předpisů, Energetický regulační úřad informuje o dosahovaných dobách návratnosti investic pro jednotlivé druhy obnovitelných zdrojů:

 

Zdroj: ERU

09.10.2014 08:56

Česká inovace otevírá čtvrtý ročník největší soutěže nových nápadů

Česká inovace otevírá čtvrtý ročník největší soutěže nových nápadů v Česku. Pokračuje tak úspěšný projekt, jehož cílem je podpořit tvořivost a zajímavé nápady malých a středních firem, jednotlivců, akademické sféry i veřejné správy. Prostřednictvím soutěže oslovuje inovátory bez ohledu na jejich věk, odvětví nebo zkušenosti. Posláním této akce je rozpoznat perspektivní inovace, ocenit jejich autory a podpořit uplatnění nových nápadů v praxi. Soutěžní projekty bude hodnotit nezávislá porota odborníků v pěti kategoriích.

Uzávěrka soutěže je 21. listopadu tohoto roku, vítězové pak budou vyhlášeni koncem března 2015 na Festivalu České inovace v Národní technické knihovně v Praze.

Novinkou letošního ročníku je udělení ceny za kreativitu, která ocení netradiční novátorské řešení v praktickém životě, jenž může být teprve myšlenkou na počátku svého vývoje. V kategorii Inovační nápad budou hodnoceny inovace pocházející od jednotlivců nebo studentů, v kategorii Nadějná inovace budou posuzovány začínající firmy, Inovační hvězda zhodnotí malé a střední firmy, kategorie Inovativní firma je určená společnostem nad 250 zaměstnanců a pátá kategorie se zaměří na Inovace ve veřejné správě. Již druhým rokem se bude také vyhlašovat speciální cena za Společenskou prospěšnost inovace.

Oceněné Inovace budou mediálně zviditelněny, získají konzultační podporu pro další rozvoj, přístup k finančním zdrojům a kontaktům nejen na území ČR, ale také v zahraničí. Soutěž Česká inovace se orientuje především na praktickou podporu komerčního uplatnění nápadů. Důraz je kladen na dlouhodobou spolupráci se soutěžícími i po soutěži.

Minulého ročníku se zúčastnilo 127 projektů z celé České republiky, absolutním vítězem se stal LiCrete - beton propouštějící světlo, unikát v moderním stavebnictví a designu. S většinou soutěžících - inovátorů Česká inovace pokračuje ve spolupráci. Natočila video medailonky vítězů, pravidelně zveřejňuje články v odborných médiích. Inovátoři mají možnost prezentovat své projekty na nejrůznějších akcích.

Česká inovace se snaží na území ČR vytvořit „inovační hřiště“, které dává inovativním lidem prostor pro zviditelnění a propagaci jejich nápadů jak v Česku, tak na mezinárodní scéně. Usiluje o vytvoření platformy, která podporuje inovativní myšlení a posílení konkurenceschopnosti České republiky. Díky zázemí partnerů a spolupracujících organizací Česká inovace vytváří soubor zkušeností, kterým podporuje realizaci zajímavých nápadů kohokoli v Česku. Generálními partnery České inovace jsou 3M Česko a Era.

 

Bližší informace na www.ceskainovace.cz

 

Zdroj: Enterprise Europe Network

 

09.10.2014 08:06

Pozvánka: Opětovné použití ve Střední Evropě. Politika a příklady z praxe

Jednodenní konference o opětovném použití jako formě předcházení vzniku odpadů je určena zástupcům státní správy, obcí, občanské společnosti a soukromé sféry. Akce proběhne v rámci projektu CERREC (www.cerrec.eu), který podporuje vznik center pro opravy a opětovné použití ve Střední Evropě od dubna 2011. Konference proběhne v angličtině a češtině. Tlumočení bude zajištěno. Účast na konferenci je volná.

 

 

Termín a místo: 4. 11. 2014 Nadace ABF, Václavské náměstí 31, Praha

Pro registraci prosím využijte online formulář na webové stránce: ZDE


 

08.10.2014 15:15

ČSÚ: Výroba elektřiny z obnovitelných zdrojů roste

V energetice České republiky dlouhodobě dochází k výrazným strukturálním změnám. Postupně se mění tzv. energetický mix. Za posledních dvacet let došlo k výraznému útlumu výroby elektřiny z uhlí ve prospěch výroby elektřiny z jádra a obnovitelných zdrojů. Nejvýznamnější strukturální změny v oblasti energetiky nastaly ve výrobě elektřiny a tepla, jejichž podíl na prvotních energetických zdrojích se od roku 1993 zdvojnásobil. Od roku 1993 došlo k výraznému útlumu výroby elektřiny z uhlí ve prospěch výroby elektřiny z jádra a obnovitelných zdrojů. Může za to boom výstavby solárních elektráren v letech 2010 až 2012 a navazující rozvoj výroby elektřiny za využití biomasy a bioplynu. Druhým nejvýznamnějším zdrojem energie pro Českou republiku jsou kapalná paliva. Více ZDE

 

Čtěte také:

 

08.10.2014 14:24

Aktuální stav novely zákona o prevenci závažných havárií

Ministerstvo životního prostředí (MŽP) vypořádalo zásadní připomínky k návrhu zákona o prevenci závažných havárií. Návrh zákona je vládě překládán se dvěma rozpory. Magistrát hlavního města Prahy požaduje po předkladateli vypracování prováděcího právního předpisu, v němž by závazně stanovil pravidla pro omezování další výstavby v zónách havarijního plánování. Krajský úřad Jihočeského kraje nesouhlasí se zpracováváním odborného posudku coby podkladu pro vydání závazného stanoviska krajského úřadu.

Ministerstvo využilo příležitosti provádění transpozice evropské směrnice formou návrhu nového zákona ke zpřehlednění právní úpravy, k upřesnění obsahových náležitostí bezpečnostní dokumentace a vyjasnění některých otázek souvisejících s prováděním takových změn v objektech, které působí změnu jejich zařazení do příslušné skupiny či vyžadují aktualizaci bezpečnostní dokumentace. Změny významnějšího charakteru, ve srovnání sestávající právní úpravou, nastávají v procesu schvalování návrhů bezpečnostní dokumentace, které provozovatelé objektů předkládají krajským úřadům. Další informace a dokumenty ke stažení najdete ZDE

08.10.2014 11:35

Vláda schválila novelu zákona o ochraně zemědělského půdního fondu

Dokumenty ke stažení Vláda dnes schválila novelu zákona o ochraně zemědělského půdního fondu. Úleva - snížení poplatku za vynětí půdy ze zemědělského půdního fondu se bude týkat stávajících průmyslových zón, které byly zaneseny v územních plánech do roku 2010. Úleva se může dotknout až 2000 ha. Dále půjde o důležitý nástroj pro investiční pobídky, uvedl dnes Bohuslav Sobotka na tiskové konferenci po jednání vlády. Předpokládá se, že novela zákona bude účinná od 1. ledna 2015. Projednání novely energetického zákona bylo odloženo.

Obecným cílem této novely zákona je zvýšit a zabezpečit ochranu zemědělského půdního fondu. Nová úprava zákona řeší problémy, které vyplynuly z aplikační praxe v průběhu platnosti zákona od roku 1992, a reaguje na nové právní prostředí v oblastech, které s ochranou zemědělského půdního fondu přímo souvisejí (nová právní úprava alternativního využití zemědělské půdy, katastrální zákon, zákon o zemědělství, stavební zákon, správní řád a zásady právní úpravy přestupků a jiných správních deliktů).

Původní návrh novely zákona Legislativní rada vlády projednala na svém zasedání dne 18. září 2014 s doporučením zapracovat připomínky zpravodajů LRV a následně předložit upravený návrh zákona Radě k opětovnému projednání.

V mezidobí od předložení původního návrhu vládě došlo současně k dohodě ohledně úpravy výjimek z platby odvodů pro plochy průmyslových zón schvalovaných vládou v režimu zákona o investičních pobídkách - a to tak, že u těchto ploch se nepoužijí ve výpočtu odvodů ekologické váhy vlivu, tj. koeficient násobení.

 

Vládní návrh zákona, kterým se mění zákon č. 334/1992 Sb., o ochraně zemědělského půdního fondu, ve znění pozdějších předpisů, a zákon č. 388/1991 Sb., o Státním fondu životního prostředí, ve znění pozdějších předpisů je veden v PSP ČR jako sněmovní tiskt č. 339.

 

Obsahem předloženého návrhu zákona je především:

  • posílení ochrany zemědělského půdního fondu jak kvalitativní (ochrana před poškozováním půdní úrodnosti a dalších funkcí půdy degradačními procesy, zejména erozí a kontaminací), tak plošné (ochrana před nadměrnou a nenávratnou ztrátou půdy v důsledku záboru),
  • přesnější vymezení povinnosti vlastníka nebo nájemce zemědělské půdy,
  • stanovení povinnosti, jejímž obsahem je zajištění protierozní ochrany půdy,
  • úprava systému hodnocení znečištění půdy škodlivými látkami a ukládání opatření k nápravě,
  • zdokonalení systému získávání, předávání, hodnocení a uchování dat o kvalitě půdy,
  • úprava otázek souvisejících s odvody, a to mimo jiné v reakci na aplikační praxi ve vztahu k zákonu č. 402/2010 Sb., kterým se mění zákon č. 180/2005 Sb., o podpoře výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů energie a o změně některých zákonů (zákon o podpoře využívání obnovitelných zdrojů), ve znění pozdějších předpisů, a některé další zákony,
  • úprava kompetencí orgánů ochrany zemědělského půdního fondu,
  • přesnější vymezení povinností stanovených zákonem a zvýšení následné sankce za jejich porušení.
 
Energetický zákon
Projednání novely energetického zákona, který měla vláda také na programu odložila. Začátkem října návrh zákona projednala Legislativní rady vlády. Rada projednávání návrhu přerušila s tím, že jednání k návrhu zákona bude pokračovat na mimořádném zasedání Legislativní rady vlády dne 9. října 2014.
 

Související článek:

LRV dnes schválila zákon o ochraně zemědělského půdního fondu, energetický zákon zatím ne. (2.10.2014)

 

 

Čtěte také:

Vláda schválila novelu zákona o zemědělském půdním fondu (8.10.2014, ČeskéNoviny.cz)

08.10.2014 08:44

Komise počítá se 6% snížením skleníkových plynů u paliv

Evropská komise včera přijala návrh na provádění stávajících závazků v novele směrnice o jakosti paliv z roku 2009. Článek 7a směrnice ukládá dodavatelům snížit o 6% emise skleníkových plynů v rámci životního cyklu paliv a jiných zdrojů energie použitelných v silničních vozidlech do roku 2020. Návrh dále stanoví metodu výpočtu uhlíkové náročnosti pro různé typy paliv. Každé palivo bude mít přiřazenou výchozí hodnotu na základě produkovaných emisí. Od této chvíle budou muset dodavatelé používat tyto hodnoty při vykazování. Tento návrh Evropská komise považuje za jednoduchý a účinný mechanismus pro zjištění emisí ze silniční dopravy, a zároveň za metodu jak zajistit vysokou úroveň ochrany klimatu.

 

Další informace:

DG Climate Action transport fuels page:

https://ec.europa.eu/clima/policies/transport/fuel/index_en.htm

DG Climate Action CO2 from cars page:

https://ec.europa.eu/clima/policies/transport/vehicles/cars/index_en.htm

DG Climate Action CO2 from light commercial vehicles page:

https://ec.europa.eu/clima/policies/transport/vehicles/vans/index_en.htm

 

07.10.2014 20:00

Další jednání o osudu novely zákona EIA se očekávají na konci listopadu

AKTUALIZOVÁNO Sněmovní výbor pro životní prostředí přerušil projednávání vládní novely zákona o posuzování vlivů na životní prostředí, takzvaném procesu EIA, stejně jako o den dříve hospodářský výbor. Sněmovní výbor pro veřejnou správu také včera přerušil projednávání vládní novely zákona. Tak jako v něm i zde měli někteří poslanci připomínky mimo jiné k nastavení limitů, při kterých se EIA uplatňuje. Další jednání se přesunulo na konec listopadu. Norma by přitom měla vstoupit platnost už 1. ledna příštího roku. 

Jednat o novele bude i výbor pro evropské záležitosti a veřejnou správu a regionální rozvoj (termíny viz níže). Do druhého čtení ve Sněmovně by se podle odhadů mohla dostat až v prosinci. Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO)  připustil, že termín je ambiciózní. I tak ale stále věří, že se přijme do konce roku. Pokud by se tak nestalo, hrozily by problémy s čerpáním všech evropských fondů ve výši 100 miliard korun u projektů, které souvisejí s EIA, zejména dopravních staveb. I když je podle něj podepsána smlouva s EU, tak zahájení čerpání se váže na splnění podmínek. Týkalo by se to všech operačních programů.

Podle poslance Michala Kučery (TOP 09) by se mělo zvážit, jak budou nastaveny limity, v ČR jsou podle něj tvrdší než v jiných zemích. Limity jsou v podstatě kritéria či ukazatele, při jejichž překročení je nutné provést posouzení vlivu na životní prostředí, nebo zjišťovací řízení. Podle Brabce má novela naplnit evropskou směrnici, limity by v této fázi řešit neměla. Poslanec Petr Kudela (KDU-ČSL)  také doporučil upravit počet osob v petici s ohledem na procento počtu obyvatel obce, jíž se EIA týká.

Zástupce Hospodářské komory ČR Pavel Mrázek na výboru uvedl, že je nutné přehodnotit výši limitů. Tvrdí, že pokud budou přísné, došlo by údajně k úplnému zastavení povolování nových staveb nebo výpadku několika miliard v příjmech stavebního průmyslu. V rámci skončeného mezirezortního připomínkového řízení nicméně požadavek na úpravu limitů vznesen zřejmě nebyl. Proti úpravám, které EIA přinese do stavebního zákona, se na začátku června postavili stavbaři. Na poslední chvíli má k normě připomínky mnoho zájmových skupin.

Sněmovní výbor pro veřejnou správu také včera přerušil projednávání vládní novely zákona o posuzování vlivů na životní prostředí.  Poslanci v debatě vesměs tvrdili, že norma ztíží a prodlouží povolování staveb a jde nad rámec požadavků Evropské komise. Předloha podle zpravodaje Jiřího Petrů bude mít mimo jiné záporné dopady na stavebnictví, naroste administrativa a zvýší se korupční rizika. Podobně mluvil taky Petr Bendl, podle kterého získají různá občanská sdružení širší možnosti blokování povolovací řízení a nátlaku na investory. Zástupci Hospodářské komory představili pozměňovací návrh, který by u některých staveb zvýšil zastavěné plochy, od nichž by bylo posouzení jejich vlivů na životní prostředí nutné. Evropská komise by proti tomu podle nich nemohla protestovat, protože nastavení těchto hodnot je v pravomoci jednotlivých členských států.

 

Pozměňovací návrhy přijímá VŽP do 22. října 2014 a jednání výboru pro životní prostředí se plánuje na 26. listopadu 2014.

 

Cílem "malé" novely zákona o posuzování vlivů na životní prostředí je urychleně zajistit kompatibilitu české právní úpravy posuzování vlivů na životní prostředí se směrnicí Evropského parlamentu a Rady 2011/92/EU o posuzování vlivů některých veřejných a soukromých záměrů na životní prostředí, (tzv. EIA směrnice). Evropská komise má k české právní úpravě v oblasti EIA dlouhodobé výtky, především v oblasti účasti veřejnosti v řízeních navazujících na proces EIA, tedy v územním a stavebním řízení, a dále v oblasti účinného přístupu veřejnosti k soudům. V návrhu novely zákona jsou zapracována řešení těchto výtek.

Mezi hlavní novinky patří rozšíření účasti veřejnosti v procesu povolování záměrů a tzv. coherence stamp, který v navazujících řízeních (územním a stavebním) potvrdí, že nedošlo v průběhu řízení k tak závažným změnám projektu, které by měly významný negativní vliv na životní prostředí. Nově se stanovisko EIA stává závazné i pro další povolovací orgány a účastníci řízení mají možnost se odvolat i proti negativnímu závěru zjišťovacího řízení. Žalobu bude možné podat i bez předchozí účasti v procesu EIA. Po jednání vlády na záčátku září ministr životního prostředí Richard Brabec uvedl, že Ministerstvo pro místní rozvoj intenzivně připravuje zásadní novelu stavebního zákona. Novela by měla vytvořit tzv. jednotné povolovací řízení, tedy spojí se proces EIA (a další procesy) s územním a stavebním řízení do jednoho, účinnost se předpokládá 1. ledna 2016.

 

Po projednání Legislativní rada vlády (28.8.2014) byla "malá" novela zákona EIA upravena zejména následujícím způsobem:

 

A) závěr zjišťovací řízení (ZZŘ)

  • tzv. pozitivní ZZŘ (je nutné provést proces EIA) bude vydáván ve formě usnesení - dosud pouze vyjádření  
  • po dobu soudního přezkumu tzv. negativního ZZŘ (proces EIA se nepovede) nelze vydat povolení k záměru

B) coherence stamp (CS) = ověřovací závazné stanovisko, zda (ne)došlo ke změnám záměru mezi procesem EIA a vydáním povolení

  • krom stavebního řízení bude CS vydáván vždy i pro územní řízení - dosud CS obligatorní pouze pro stavební řízení a změnu stavby před dokončením
  • pokud ke změnám záměru nedošlo a orgán EIA coherence stamp nevydá, vždy tuto skutečnost sdělí úřadu, který vede povolovací řízení - dosud dle novely nebylo nutné sdělení vydávat

C) účast dotčené veřejnosti v povolovacích řízeních

  • 30 denní lhůta pro přihlášení dotčené veřejnosti k účastenství v povolovacích řízeních - dosud 15 denní lhůta

D) přístup k soudní ochraně

  • dotčená veřejnost bude oprávněna podat žalobu k ochraně veřejného zájmu - dosud novela počítala s vytvořením možnosti práva dotčené veřejnosti na příznivé životní prostředí

Přehled termínů projednání EIA ve výborech PSP ČR:

  • Výbor pro evropské záležitosti - 8. října 2014
  • Hospodářský výbor - 1. října 2014 (přerušeno)
  • Výbor pro veřejnou správu a regionální rozvoj - 7. října 2014 (přerušeno)
  • Výbor pro životní prostředí - 2. října 2014 (přerušeno)

 

Čtěte také:

EIA: Je česká legislativa přísnější než evropská směrnice? (6.10.2014)

 

Zdroje: Tretiruka.cz, PSP ČR, ČTK, MŽP

Partneři portálu:

 

WASTE

FORUM

https://d79692b041.clvaw-cdnwnd.com/3de2fa855debd16a4880c1fa3c31e1d4/200002839-c5b7cc6b1e/VYSTAVBA_1.jpg
Vodní hospodářství https://biom.cz/img/biom-ikona.gif
https://d79692b041.clvaw-cdnwnd.com/3de2fa855debd16a4880c1fa3c31e1d4/200000917-3edaa3fd4d/esipa.jpg https://d79692b041.clvaw-cdnwnd.com/3de2fa855debd16a4880c1fa3c31e1d4/200002466-86159870f6/ikonka.jpg

 

Provozovatel webu: České ekologické manažerské centrum (CEMC) je sdružením českých podniků a podnikatelů. Bylo založeno v roce 1992 pro šíření znalostí o environmentálním managementu v českém průmyslu. Posláním CEMC je podílet se na snižování nebezpečí z průmyslové a jiných činností pro životní prostředí a zároveň přispívat ke zvyšování efektivity podnikání. Další informace ZDE.

 

Inzerce na webu - podrobné informace ZDE