Rok 2024 posunul Českou republiku blíže k zavedení zálohování PET lahví a plechovek. Vláda schválila zavedení systému záloh a předložila návrh zákona do Poslanecké sněmovny. Tento zákon je však potřeba přijmout co nejdříve. Každý další rok zdržení znamená, že 900 milionů lahví a plechovek skončí na skládce, ve spalovně nebo volně pohozené v přírodě. K zemím, které již zálohují, se v příštím roce přidají i Rakousko a Polsko, takže Česko bude ze všech stran obklopeno zálohujícími zeměmi.
Pro Česko navíc začnou platit nové povinnosti vyplývající z evropské legislativy. V souladu s čerstvě schváleným nařízením o obalech a obalovém odpadu (tzv. PPWR) musí členské země v roce 2026 dosáhnout míru sběru 80 % u PET lahví i plechovek, v opačném případě je musí začít zálohovat.
„Systém záloh je jediné řešení, které umožňuje udržet obalový materiál v uzavřeném koloběhu pro jeho opakované využití. Na rozdíl od současného třídicího systému dokáže nejen vytřídit minimálně 90 % obalů, ale zároveň zajistí, že všechny vytříděné obaly budou opětovně použity. Spotřebitelé tak budou mít jistotu, že z PET lahve vznikne nová lahev a z plechovky opět plechovka,“ vysvětluje Kristýna Havligerová, manažerka vnějších vztahů Iniciativy pro zálohování a dodává: „Zákon je potřeba přijmout co nejdříve. Čím déle budeme otálet, tím větší riziko hrozí, že nesplníme závazky EU. Evropské státy postupně uzavírají materiálové smyčky. Recyklát bude na trhu stále méně dostupný a jeho cena bude růst. Včasné přijetí zákona těmto komplikacím předejde.“
V roce 2025 se počet zemí, které v Evropě zálohují, rozšíří na 18. V lednu 2025 se přidá Rakousko a na podzim také Polsko. Zálohování připravují například i Řecko, Portugalsko, Velká Británie a nově také Španělsko. „Evropské země si uvědomují pozitivní dopady zálohového systému a brzy se přidají k těm, které díky němu výrazně snižují míru znečištění životního prostředí a zároveň umožňují opakované využívání materiálů pro stejný účel,“ uvádí Kristýna Havligerová. Po celém světě aktuálně funguje 58 zálohových systémů, ve kterých obaly zálohuje více než 350 milionů lidí.
V Česku se v uplynulém roce debata o zálohování posunula od otázky, zda zálohovat, k otázce, jak správně nastavit systém záloh, aby byl efektivní a ekonomicky vyrovnaný. Česká republika tak konečně směřuje k řešení, které pomůže odstranit současný problém, kdy téměř polovina nápojových obalů končí ve spalovnách, na skládkách nebo znečišťuje naše okolí.
V listopadu vláda předložila novelu zákona, která má zavést zálohový systém, do Poslanecké sněmovny, kde nyní čeká na projednání v prvním čtení. „Díky zálohování zabráníme plýtvání přírodními zdroji, snížíme spotřebu energie až o 95 % a uhlíkovou stopu těchto obalů o 80 %. Posílíme naši materiálovou bezpečnost, a jak ukazuje evropská zkušenost, zbavíme se volně pohozených nápojových obalů v přírodě i na veřejných prostranstvích obcí a měst,“ doplňuje Kristýna Havligerová.
Podle průzkumu společnosti Ipsos zavedení systému záloh na PET lahve a plechovky podporují tři čtvrtiny Čechů. Pokud mají jistotu, že obaly budou opakovaně recyklovány, podpora systému záloh stoupá na 9 z 10 dotázaných. Jednalo se o nejrozsáhlejší průzkum v této oblasti, který proběhl na vzorku 4 247 respondentů. Češi dlouhodobě oceňují především zajištění opakovaného využívání zálohovaných obalů při výrobě nových PET lahví a plechovek a systém vnímají jako motivaci k ekologičtějšímu chování.
Milníky roku 2024
• Leden 2024: Maďarsko zavedlo zálohový systém
V lednu spustilo zálohový systém Maďarsko. Pokrývá PET lahve, plechovky a skleněné lahve. Nyní zaznamenává až 6 milionů vrácených obalů každý den.
• Leden 2024: Irsko a Rumunsko zavedly zálohování
V únoru se mezi zálohující země přidalo Irsko a po pouhých šesti měsících dosáhlo míry sběru 73 % (údaj k srpnu 2024).
• Říjen 2024: Společnost EKO-KOM potvrdila nutnost zavedení systému záloh a jeho pozitivní dopad do rozpočtů obcí
Společnost EKO-KOM ve svém prohlášení jasně uvedla, že zavedení systému záloh je v Česku nevyhnutelné. Potvrdila také, že případné ztráty obcí spojené se zavedením záloh budou plně kompenzovány. EKO-KOM upraví své platby obcím a třídičkám, aby pokryl zvýšené náklady či jiné ekonomické dopady. Výsledkem bude podle společnosti pozitivní dopad na obecní rozpočty.
• Říjen 2024: Vláda posunula návrh zavedení zálohování nápojových obalů do poslanecké sněmovny
Vláda České republiky v říjnu schválila návrh zákona o zálohování PET lahví a plechovek a předložila jej k projednání do Poslanecké sněmovny.
• Listopad 2024: Španělsko a Velká Británie rozhodli, že budou zálohovat
Španělsko má v plánu spustit systém záloh na konci roku 2026. Anglie, Skotsko a Severní Irsko počítají s jeho zavedením na podzim roku 2027.
• Prosinec 2024: Schválení návrhu nařízení o obalech a obalovém odpadu
Evropská rada 16. prosince schválila nařízení o obalech a obalovém odpadu (tzv. PPWR). Nařízení stanovuje, že členské státy, které do roku 2026 nedosáhnou 80% míry sběru PET lahví a plechovek, budou povinny nejpozději do roku 2029 zavést zálohový systém. Česká republika s aktuální mírou sběru pod 30 % u plechovek a 75 % u PET lahví ve stávajícím systému tyto požadavky nesplní.
Autor: Kristýna Havligerová, Iniciativa pro zálohování
Iniciativu pro zálohování založili významní výrobci nápojů Coca-Cola HBC Česko a Slovensko, Heineken Česká republika, Kofola ČeskoSlovensko, Mattoni 1873 a Plzeňský Prazdroj. Jejím cílem je zavedení plošného zálohového systému všech nápojových PET lahví a plechovek v České republice jako cestu k opravdové recyklaci těchto obalových materiálů.